Menü Kapat

The Godfather’ın Zorlu Çekim Süreci ve Mafya Müdahaleri

The Godfather’ın film tarihine olan etkisi anlatmakla bitmez. Kim bilebilirdi ki The Godfather vizyona girdikten sonra sinema dünyasını alt üst edeceğini. Francis Ford Coppola ve Mario Puzo tarihin en iyi üçlemelerinden birini yaratırken, sinema ve televizyona da mafya konulu filmlerin aslında ne kadar iyi olabileceğinin de sinyalini verdi. Bu listemizde 20 maddede The Godfather’ın zorlu çekim sürecini ve mafya müdahalelerinden bahsedeceğim.1. Mario Puzo’nun Maddi Problemi

Kitabın yazarı Mario Puzo, oldukça maddi problem çektiği bir dönemde bütün riskleri alarak The Godfather’ı kaleme aldı ve roman 1969 yılında ABD’de büyük yankı kopardı.

 

2. Mario Puzo Romanında Gerçek Mafya Ailelerini Kullandı

Mario Puzo’nun risk aldığını söylememizin nedeni ise, romanda bahsi geçen 5 mafya ailesinin de gerçekte var olan ve yalnızca isimleri değiştirilmiş aileler olması. Bu aileler; Gambino Ailesi, Genovese Ailesi, Luchesse Ailesi, Bonanno Ailesi ve Colombo Ailesi’dir.

 

3. Romanın İlgi Çekmesinin Ardından Yaşananlar

Kitap bu kadar ilgi çekince Paramount Pictures, hemen bir film uyarlaması yapmaya karar verir ve yönetmen seçimi konusunda firma yöneticileri arasında bir anlaşmazlık başlar.4. Francis Ford Coppola Anlaşmazı

Yapımcı firmanın yöneticilerinden Robert Evans, “bir deli” olarak tanımladığı Francis Ford Coppola’ya film emanet edilmeyeceğini savunurken diğer yöneticiler İtalyan-Amerikan kökenli bir yönetmenin bu işi için biçilmiş kaftan olacağını savunur.

 

 

5. Coppola’nın Seçilme Nedeni

Aslında İtalyan kökenli bir Amerikalı seçmelerinin nedeni; filmin üretim sürecinde İtalyan cemaatinden ve suç ailelerinden gelecek olan tepkiyi en aza indirmekti ama pek işe yaradığı söylenemez.

 

6. Don Corleone’nin Çenesinin Yapımı Zordu

Sinemada birçok ünlü ağız ve çene gördük ama hiç biri Don Corleone’nin çenesi kadar ikonik olamadı. Don Corleone karakterine hayat veren Oscar Ödülü sahibi Marlon Brando, ünlü çeneye sahip olmak için her gün 3 saat boyunca bir koltukta oturmak zorunda kaldı. İşlem sırasında alt dişlerinin ön kısmına demir protezler yerleştirildi. Bu sayede yüzünde en çok ilgi çeken yer çenesi oldu.

Ayrıca Brando’nun rol için seçmelere katıldığında yanaklarını pamukla doldurduğu söyleniyor. Bunun nedeni ise Don Corleone’nin bulldog cinsi köpeğe benzemesini istemesi.7. The Godfather’da Çalışmak Bir Kabustu

Tarihin en iyi filmlerinden biri olarak adlandırılsa da, film çalışan herkesin içini çok fazla stresle doldurmuştu. Sorunlar daha film çekilmeden önce başlamıştı. Filmin yönetmeni Francis Ford Coppola filmi neredeyse bırakacaktı ve bütçe için 5 milyon dolar talep etmekle kalmayıp filmin Kansas eyaletinde çekilmesine de izin vermedi. İstediklerini elde etti ama çekimler için 80 gün talep ettiğinde Paramount ona sadece 53 gün verdi. Copolla ve Al Pacino, her an film setinden kovulma korkusu içindeydiler.

 

8. Joseph Colombo’nun Tehditi

Filmin çekim güzergahına hakim olan çete yukarıda bahsettiğimiz mafya ailelerinden Colombo’lardı ve liderleri Joseph Colombo, sete hatta yapımcıların evlerine bile defalarca zarf içinde mermi kovanı gönderdi.

 

9. Tehditlerin Artışı

Set ekipmanları yağmalandı, ortak yapımcılardan birisinin arabasının camları parçalandı ve içerisine tehdit dolu notlar bırakıldı.10. Stüdyo ile Colombo Ailesinin Görüşmesi

İşin ciddiyeti anlaşılınca Paramount Pictures yöneticileri Colombo’larla görüşmeyi kabul etti ve olayın çözümü için oldukça ilginç bir adım attılar.

 

11. Aile Üyelerini Filmde Oynatmak

Evet, filmde elbette figüranlara ihtiyaç vardı ve bu aileleri sürecin bir parçası yapmadan işin içinden çıkamayacaklarını anlamışlardı.

 

 

12. Richard S. Castellano Mafya Babası Paul Castellano’nun Yeğenidir

Tiyatro geçmişi de olması muhtemelen daha önemli bir rol kapmasında etkili olmuştur. Filmde önemli bir rol alan Castellano’nun adı, daha sonra bazı kanlı mafya hesaplaşmalarında yer almıştır.13. Coppola İçin The Godfather Bir Aile İşiydi

Yeterince komik olan, bu mafya ailesi filminin efsanevi yönetmen için bir aile filmine dönüşmüş olmasıdır. Filmde Coppola’nın toplam 6 akrabası oynadı. Bunların içinde oğulları ve kızı da var. İşte kronolojik olarak oynayanların listesi:

– Talia Shire (Coppola’nın kız kardeşi) Connie Corleone karakteri

– Italia Coppola (Coppola’nın annesi) restaurant sahnesinde figüran

– Carmine Coppola (Coppola’nın babası) pianist karakteri

– Gian-Carlo Coppola ve Roman Coppola (Coppola’nın oğulları) figüran

– Sofia Coppola (Coppola’nın kızı) vaftiz töreninde bebek Michael Rizzi karakteri

Yönetmen Sofia Coppola The Godfather Part II ve The Godfather Part III’de de oynadı, performansı beğenilmedi.

 

14. Frank Sinatra’nın Müdahaleleri

Filmin çekilmemesi için Frank Sinatra’nın oldukça çabaladığı söyleniyor çünkü filmde Vito Corleone’nin aktör ve şarkıcı olan vaftiz oğlu Johnny Fontane karakteri, suç aileleriyle yakınlığı bilinen Sinatra’yı temsil ediyor.

 

15. Restoran Sahnesi

Ayrıca filmde çekilen bazı sahneler, örneğin restoran sahnesinde Michael’in, iki ağır abinin biletini kestiği sahne, birebir gerçek mafya hesaplaşmalarından uyarlanmaştır.Hatta bazı cinayet sahneleri gerçek mafya hesaplaşmalarının yaşandığı mekanlarda çekilmiştir.16. Robert Duvall Genellikle Marlon Brando’nun Replik Kartlarını Üzerine Takardı

Brando’nun Don Corleone’yi beyaz perdeye kusursuz bir şekilde getirmiş olması ona 2. Oscar’ını kazandırmış olsa da, bunu Robert Duvall olmadan başaramazdı. Birçok film sahnesinde Brando’nun replikleri kartlara basılmış olarak getirilirdi. Bazen de bu kartlar Duvall’ın üstüne yapıştırılırdı. Duvall, The Huffington Post’a verdiği bir röportajda “Neden yaptığını hep merak ettim. Onu taze tuttuğunu söyledi. Bence biraz tazelik ve arayış, biraz da tembellik. Ama ona yardımı oldu.”

17. Coppola Neredeyse Al Pacino’yu Kovuyordu Ama Brando Onu Durdurdu

2010 yılında Oscar’lı oyuncu Al Pacino, Larry King’e Coppola’nın onu neredeyse Michael Corleone rolünden kovduğunu söyledi. “Karakteri yavaş yapmak istedim ve sonradan kendini bulmasını düşünüyordum.” diyen Pacino. Ama oyuncu seçimi konusundaki korkular ünlü restaurant sahnesi çekilirken yok oldu. Al Pacino aynı röportajda rol arkadaşı Marlon Brando’nun ona karşı ne kadar yardımsever ve anlayışlı olduğunu da anlattı.18. Restaurant Sahnesinde Aktörler Altyazılar İçin Fazla Hızlı Konuştular

Sollozzo’nun (Al Lettieri) Sicilya diliyle konuştuğu ünlü sahnede altyazı olmamasının nedeni üzerine fazlasıyla spekülasyon üretildi. Altyazıların olmaması sahnenin derinliğine ve ciddiliğine artı katmış olsa da, altyazıların olmamasının çok daha basit bir nedeni var. The Godfather’ın DVD’sinde konuşan Coppola, altyazıların eklenmemesinin nedeninin aktörlerin çok hızlı konuşması olduğunu söyledi.

 

19. Mafya’nın The Godfather’la Olan Bağlantısı Gerçek Bir Ölüme Neden Oluyordu

The Guardian yazarı John Patterson bu skandalla ilgili detaylı bilgi vermişti. Film yayınlanmadan önce Italian-American Civil Rights League (İtalyan-Amerikan Sivil Haklar Topluluğu) filmle fazla ilgili oldular. Topluluk prodüktör Al Ruddy’nin fazlasıyla istediği New York konumlarına giriş izni karşılığında filmin danışmanlığı yaptılar. Ancak bu topluluk New York’un Beş Ailesi’nden birinin lideri tarafından yönetiliyordu: Joe Colombo. Colombo ‘The Godfather’ın medyada aldığı ilgiden fazla memnundu.

‘The Godfather and the Mob’ isimli belgesele göre Colombo’nun medya ışıklarına olan aşkı, daha gizli olan iş arkadaşlarını rahatsız etti. Bu olay, yakın zamanda ortaya çıkan bölge savaşı ve içerideki sıkıntılarla birleşerek, Colombo’nun 2. Geleneksel İtalyan-Amerikan Toplantısı’nda vurulmasına neden oldu.

 

20. Marlon Brando ve Al Pacino 1973 Oscar Ödülleri Töreni’ni Boykot Etti

Brando’nun kendisi de dahil Hollywood’daki herkes Marlon Brando’nun En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanacağını biliyordu. İkinci heykelciğini kabul edip, bunu başka bir galibiyet adımı olarak görmektense, Brando ödülleri boykot etti. Kendi yerine ödülü alması için Amerikan Yerlisi bir aktivist olan Sacheen Littlefeather’ı gönderdi.Littlefeather ödülü almak için çıktığı sahnede, Brando’nun Hollywood’un Amerika’nın yerlilerine karşı tutumunu protesto ettiğini söyledi. Sonucunda yuhalandı…

Aynı zamanda o yılki Akademi Ödülleri’ne Al Pacino da gelmedi. Birçok insana göre Pacino’nun boykot nedeni En İyi Erkek Oyuncu yerine En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu adayı gösterilmesiydi.

 

Kaynak: 1, 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir