Menü Kapat

Thanos

MCU’nun merakla ve heyecanla beklenen filmi artık çok yakın. Geçenlerde düşen fragmanıyla hype‘ı arşa taşıyan film. Evet, Infinity War’dan bahsediyoruz. Infinity War’ın bu kadar çok heyecan yaratmasının sebepleri arasında şüphesiz MCU açısından bir çağın artık sonlanacak olması da var, ama biz en çok O‘nun yüzünden heyecanlıyız yalan yok… Kim mi? Tabii ki Thanos!

Marvel’ın bu galaktik süper kötü adamı‘nın sonunda perdede arz-ı endam edecek olması geek tüylerimizi diken diken ediyor gerçekten!Thanos’u bu kadar çok konuşuyorken kimdir, nedir, necidir, geçmişi hakkında biraz bilgi edinmeden olmaz dedik ve sizler için kısa bir rehber hazırladık. Kim bilir belki de bu rehberde öğrendiğiniz bilgileri kullanarak hoşlandığınız birinin gözüne girebilirsiniz 🙂 Ya da patronunuzun… -Ya da hiç işinize yaramaz…- Olsun. Biz yine de anlatalım istedik. Hazırsak başlıyoruz.


Thanos, Satürn’ün uydusu Titan’ın hükümdarı Alars ve karısı Sui-San’ın iki çocuğundan biri. -Diğeri Eros.- Bu iki çocuktan Eros eli yüzü düzgün, sağlıklı ve yakışıklı bir oğlan, ancak Thanos biraz farklı bir görünüme sahip olarak doğuyor. Eternals ırkından olmasına rağmen onlara benzemeyen Thanos’ta Deviant Syndrome adı verilen bir genetik anormallik olduğu anlaşılıyor. Deviant Syndrome, Eternals’ın düşmanı olan ırk olan Deviant’lardan geliyor. Yani bir Eternal olmasına rağmen dış görünüşü Deviant’lara benziyor Thanos’un. Görünümü yüzünden kendi annesi bile bir an için onu öldürmeye teşebbüs eder ve kendi halkından dahi karşılık göremez Thanos.Bu duruma oldukça içerleyen Thanos giderek yalnızlaşır, karanlık ve kaos’a takıntılı hale gelir. Kaosa takıntılı olunca da ölüme aşık olan Thanos onun için gezegenler yok eder, sayısız can alır.

Bu kadar şeyi yapmak içinse elbette bir güce ihtiyaç duyuyor Thanos. O da Infinity Stones(Sonsuzluk Taşları).  

Bu noktada Sonsuzluk Taşları’nı biraz açmak gerekiyor sanırım. Sonsuzluk Taşları (Ruh Taşı, Zaman Taşı, Güç Taşı, Zihin Taşı, Gerçeklik Taşı, Uzay Taşı), Marvel evreninde oldukça önemli bir yere sahip. Her ne kadar tek başlarına kullanıldıklarında da etkili birer silah olsalar da, bir araya geldiklerinde onları kullanan kişiye sonsuz bir güç veren taşlar bunlar. Sonsuz güç derken, bayağı sonsuz işte…Thanos’un tüm yaşadıkları, kaderden yediği silleler kötü adam olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Evet, Thanos tam bir kötü adam. Kendi ailesi dahil birçok canlının ve gezegenin ölümünden sorumlu olan karakterimiz bence MCU’da bir türlü göremediğimiz kötü adam kalıbına cuk diye oturacaktır.Thanos’un yaratıcısı Jim Starlin, karakteri yaratırken genel kanının aksine Darkseid’dan değil Metron’dan ilham almıştır. Zira iki karakterin karakteristik özellikleri oldukça benzeşiyor. Fakat daha sonraları dış görünüş olarak Darkseid’a benzetmeye karar veriyor Jim Starlin.

Karakter ilk olarak Şubat 1973’te yayınlanan Iron Man’in 55. sayısında görülüyor ve evrene böylece giriş yapıyor. 


Sizlere Marvel evreninin dev süper kötü adamı Thanos’u klavyem döndüğünce anlatmaya çalıştım. Peki siz Thanos hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Infinity War filmi nasıl olacak? Kendi fikirlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın! -Mustafa Burak Sarılar

 Pelerin Dergi – Aralık 2017 #4Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir