Menü Kapat

Nightwing (Richard Grayson)

Warner Bros. için çektiği The Lego Batman Movie ile adını daha da duyuran ve oldukça beğenilen yönetmen Chris McKay’den tek memnun kalan biz olmasak gerek 🙂 Elde ettiği bu büyük başarı ile kendini kanıtlayan yönetmenimiz, şimdi de Nightwing için kolları sıvıyor!Film şimdiden sağlam olacağa benziyor. Öyle ki Warner Bros. filmi yönetmek için dümeni Chris McKay’e vermenin müzakeresini yaparken bir yandan da senaryo için Bill Dubuque ile görüşmüş. Bill Dubuque’u tanımayanlar için, kendisi The Accountant’ın senaristliğini yapmıştı. Sanki biyografisini bir cümleye sığdırdım, öyle bir dedim ki tanımayanlar için falan…Şimdi Nightwing’e gelecek olursak, neden bu kadar heyecanlıyım? Çünkü büyük bir Batman hayranı olarak, Batfamily üyelerinden (hem de Dick Grayson) birinin filminin çıkacak olması düşündükçe bile mutluluk nidalarıyla ortalıkta dolaşmama sebep olabiliyor. Tabi siz bunu Batman’e söylemeyin. Güzel haberi alınca da, yarın iş varmış, sabah erken kalkacakmışım, önemli projelerin bitmesi gerekiyormuş bilmem ne, dinlemedim aldım çayımı oturdum bilgisayar başına. Sabah zombi olarak kalkacaksam sebebi budur! En azından değsin değil mi? Öyleyse Nightwing’den bahsedelim.
Nightwing (a.k.a Dick Grayson), Dc Comics ekibinden Bob Kane, Bill Finger ve Jerry Robinson işbirliğiyle yaratılmış, ilk olarak Detective Comics #38 (Nisan, 1940) sayısında karşılaştığımız bir karakter. Asıl Robin olarak bilinen Dick Grayson, The Flying Graysons adlı bir aile akrobat grubunun en genç üyesiydi. Yaratılış sebebi Batman serisini çocuklar için daha ilgi çekici kılmak olan karakter, zaman geçtikçe iyice büyümüş ve hatta Batman’in çizgiroman dışı etkinliklerinde ona eşlik etmeye başlamıştı. Çocuk yaşta ailesini kaybeden Dick Grayson’ın macerası, Bruce Wayne’in onu yanına almasıyla başlamış oldu. Batman ile birlikte birçok maceraya atılarak Robin adıyla suça karşı savaşmaya başlamıştı. Zaman geçtikçe kendine ait arkadaşlar edinen ve takım ruhuna önem veren Dick Grayson, 1960-70li yıllarda gittikçe Batman’den uzaklaşarak sonunda 1984 yılında (New Teen Titans #39) Robin’likten istifa etti. Karakterin yaşı büyüdükçe Batman ile aralarındaki ilişkinin gittikçe incelen bir ipe benzediğini görmüş olduk. Şimdi de inceldiği yerden kopan bu ipin Dick Grayson kısmının yavaş yavaş Nightwing olmaya nasıl ilerlediğini göreceğiz. 
Batman’in sıkı gözetiminde yetişirken kendi zihninde bir harita çizen ve yolda ilerlemeyi kararlaştıran karakterimiz, kendini oldukça bunalmış hissediyordu. Ailesi ile beraber sirkte çalıştığı yıllardan kalan bir özelliği de takım ruhuna önem vermesi ve iletişimi çok önemli bulmasıydı. Ona göre Batman açıp okuyabileceği bir kitap değildi (tamam ben de güldüm), ona ulaşabilmek ve tatmin edebilmek için elinden geleni yaptığına inanan karakterimizi sarkazma iten, hayatın tehlikelerle dolu ve fazlasıyla saçma olduğunu farketmesiydi. Büyürken girdiği onca tehlikenin içinde  yaşamanın değerini öğrenen karakterimiz artık kendi yaşamına değil de diğerlerininkine daha çok önem vererek, bugün olduğu kahramanın temellerini atmaya başladı. Artık daha espritüel ve umursamaz bir karakter haline gelmişti. Tehlikeyi eğlenceli buluyordu. Kim bulmaz ki? Ben de part time Batmanlik yapıyorum mesela. Konumuza dönecek olursak, Nightwing gözü kara, işini eğlence olarak gören bir kahramandır. Bu kahramanın DCEU’nun gidişatını nasıl etkileyeceği benim için oldukça büyük bir merak konusu. Çünkü DCEU evreninde Batman’e de tam bir bakış atabilmiş değiliz. Solo filmi bekliyoruz, ki Justice League Trailer’ı için bu kadar beklettilerse, onu düşünemiyorum. Ah Zack ah. (insert the swearword here) Ancak şunu diyebilirim ki Warner Bros.’un bu film için Chris McKay’e güvenmesi beni çok mesut etti. Geçmiş hatalarından ders alan bir Warner Bros. görmek harika bir şey. Umarım hep böyle gider. Nightwing hakkında söyleyeceklerim bu kadar değil, ama şuan yazabileceklerim bu kadar. Bu uykulu halde typo yapmamışımdır diye umuyor ve sizlere veda ediyorum ama aslında suçla savaşmaya gidiyorum, çaktırmayın. İyi geceler.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir