Menü Kapat

Ant-Man and the Wasp’ta Kaçırmış Olabileceğiniz ”Karınca” Kadar Küçük 19 Detay

 

Infinity War’daki yıkımdan sonra eski güzel günlere bir göz atmak için bu event’in hemen öncesine döndüğümüz Ant-Man and The Wasp artık vizyonda! Marvel’ın iki minik kahramanına başlığından senaryosuna kadar her alanda eşit paye veren, kalabalık bir ekip filmi olarak karakterler arası dengeyi iyi sağlamış bir filmdi AMATW.

Aynı zamanda bize çeşitli alemlerin kapısını biraz daha aralayan bir film olması hasebiyle hem görecek küçük, hem de önemli bir filmdi sinematik evrenin gelişimi açısından. İlk Ant-Man’de bir parça gördüğümüz Kuantum Alemi’ne daha derinlemesine daldık bu filmle. Dolayısıyla buradan kaynaklı enteresan geri dönüşler, villain’lar, yeni teknoloji üzerine gelişen savaştan doğmuştu filmin senaryosu.



Yorumcular AMATW’a yönelik olarak ‘Avengers 4 öncesi evrene çekilen bir sünger olacak’ diye görüş belirtseler de, neredeyse Avengers 4’te yaşanacak olaylarda anahtar rolü oynayacak bir film izledik. Kendi kabuğunda kalmak isteyen ama üzerine büyük misyonlar yüklenmesinin ağırlığıyla bir parça kafa karışıklığı yaşayan bir film olmasına rağmen çok eğlenceli ve mutlaka izlenmesi gereken bir yapımdı bana göre.

Evrenle bu kadar içli dışlı bir film olup her tarafa selam çaktığından sizin bu nüansları kaçırmadığınızdan emin olmak istedik. İşte AMATW’ın derinlemesine detayları:

19- GOLIATH Iron Man 2’de refere edilmişti!

iron man 2 goliath ile ilgili görsel sonucu

Iron Man 2’nin yukarıda görülen sahnesinde, Tony arc reaktörü için yeni bir çekirdek arayışında iken eski S.H.I.E.L.D. datasını taramış ve radarına, bu filmde Hank Pym ile birlikte S.H.I.E.L.D. için de çalışmış olduğunu öğrendiğimiz ortağı Dr. Bill Foster’ın projesi takılmış: GOLIATH. Ardından Jarvis’e bir de sesli komut geçiyor: ‘Oracle ağına bağlan depodan bazı bilgilere ihtiyacım var. Bana PEGASUS, EXODUS ve GOLIATH projeleri hakkındaki her şeyi çıkar.‘ Burada PEGASUS, S.H.I.E.L.D.’ın Tesseract ile çalışma yürüttüğü proje idi. EXODUS’un ne olduğu ise halen bire muamma.

18- X-CON Güvenlik Danışmanlığı!

ant man and the wasp x-con ile ilgili görsel sonucu

Filmin tatlı bir detayı ise, iş bulma sıkıntıları çeken eski mahkum kafadarlar Dave, Kurt, Luis ve Scott’un kurmuş olduğu güvenlik şirketiydi. Scott Lang, hırsızlıktaki iddiasından yola çıkarak çizgi romanlarda da böyle bir güvenlik şirketi kurup adına ‘Ant-Man Security Solutions’ demişti. Filmde ise ismi ekibe uydurup daha esprili bir yaklaşımla ‘X-Con’ (eski mahkumlar) güvenlik danışmanlığı adını almışlar.



17- Fishburne’e Yapışan Morpheus İmajı!

ant man and the wasp laurence fishburne ile ilgili görsel sonucu

Laurence Fishburne, pek çok yüksek bütçeli Hollywood yapımında yer almasına rağmen Matrix filmindeki unutulmaz karakteri Morpheus’u hakikaten de unutturamadı. Filmde bilgili, otoriter ve karizmatik bir öğretmen rolündeki Fishburne, görünüşe bakılırsa Bill Foster’daki performansında da Matrix’den esinlenmiş. Filmde ilk göründüğü anda arkasında yer alan matematik formülleri de yapımcıların Matrix’e saygı duruşunda bulunduğunu düşündürür nitelikte.

16- Kuantum Alemine Derinlemesine Bakış!

 

Blu-Ray yayınlanana kadar neredeyse kimse, Scott kuantum alemine seyahat ettiğinde burada bir Wasp cameo’su yaşandığının farkına varmamıştı. Kevin Feige’nin de açıkladığı üzere burada Janet Van Dyne’ı görmüştük ama fdark etmemiştik aslında. İkinci filmde Janet’ın bizzat da yer alacağı açıklandığında fanlar da beklentilerini bu noktaya yönelttiler.

Senaristler de bu alemin yeni dokunuşlarla ve yeni bir dizaynla başka alemlerine kapısını açabilecek ilginç ipuçları ile dolu olduğunun farkına vardılar. Ve atom altı alemi de Marvel sinematik evreninin bir parçası haline getirdiler. Bu filme getirdiklerinin aksine evrene neler kazandıracak, bekleyip göreceğiz.



15- Egghead! 

marvel egghead ile ilgili görsel sonucu

Bildiğimiz üzere bu filmin villain’ı olarak tanıtılan Ghost çizgi romanlardakinden farklı bir orijine sahip, hatta cinsiyeti bile orijinal Ghost’tan farklıydı. Muhteşem kostümlü ve sevimli bir genç hanım olan yeni Ghost’umuzun gerçek kimliğini öğrendiğimizde ise şaşırmadık denemez. Zira bu kişi, bir kuantum tüneli deneyindeki kaza ile güçlerine kavuşmuş olan Ava Starr adındaki bir genç hanımdı.

Babası ise Hank Pym’in eski meslektaşlarından olan ve Pym’in hakkında ‘Hırsız!’ dediği bilim adamı Dr. Elihas Starr idi. Bu isim, oldukça eski bir tarihten beri Ant-Man’in -en büyüklerinden olmasa da- düşmanlarından biri olan bir bilim insanına aitti. Çizgi romanlarda hükümet tarafından fonlanan çalışmalarını kötü emellerine alet etmek üzereyken Ant-Man tarafından durdurulan sonrasında da ‘Egghead’ takma adıyla suç işlemeye başlayan bir bilimm insanıydı Elihas Starr. Bu filmde de ona -hatta bir an da olsa göstererek- selam durmaları da bir başka tatlı küçük nüans olmuştu.

14- Genç Goliath Laurence Fishburne’ün Oğlu Olabailir!

langston fishburne ile ilgili görsel sonucu

İlk filmde olduğu gibi burada da Michelle Pfeiffer, Micheal Douglas gibi isimlerin CGI ile gençleştirildiklerine şahit olduk. Ancak Laurence Fishburne bunu yapmamış. Ghost’un doğuşunu anlaran orijin sekansında genç Bill Foster rolünü kendisi de bir aktör olan  oğlu Langston Fishburne canlandırmış. Kısa bir süre de olsa Bill Foster baba oğul tarafından canlandırılmış ki, ileride bu mirası Langston’ın canlandıracağı genç Goliath ile de sürdürebilirler.

13- Araba Sahnesindeki Stan Lee Cameo’su!

ant man and the wasp stan lee ile ilgili görsel sonucu

Stan Lee’nin eş-yaratıcılarından olduğu bir karakterin uyarlamasında yer almaması düşünülemezdi zaten. İkinci Ant-Man de bir istisna olmadı. İlk filmde Scott’a Sam Wilson’un selamını taşıyan bir silsilede barmen olarak cameo yapan Stan Lee, bu filmde de arabalı kovalamaca sahnesinde boy gösteriyor.

Ant-Man ve WAsp tarafından sergilenen küçültme manevralarını görünce, Stan Lee’nin söylenerek şikayetçi olması karakterin yaratılması sürecinde üstlendiği esansiyel rolü düşünürsek daha da eğlenceli hale geliyor. Aynı zamanda diğer eş-yaratıcı Jack Kirby’ye de güzel bir selam niteliğinde olduğu söylene bilir.

12- Ant-Man’in Kızının Kaderinde Süper Kahraman Olmak Var!

Ä°lgili resim

Çizgi romanlarda Cassie Lang bir dönem Ant-Man namını taşımıştı. Avengers’la beraber uzun süre mücadele etmişti. Filmde bir gün babasının ortağı olma hayali kurduğunu açıkça söyleyince minik Cassie, bunun MCU’nun geleceğine bir göz kırpma olduğunu hemen anladık.



Çizgi romanlarda önce Stature, sonra Stinger ismini alan Cassie, üzerine Pym partikülleri enjeksiyonu sebebiyle Ant-Man gibi devasa boyutlara büyüme ve insanüstü güçlere kavuşmuştu. Son olarak şunu da belirtmekte fayda var: Yukarıdaki fotoğrafta gördüğümüz Emma Fuhrmann Avengers 4 için yetişkin yaştaki Cassie Lang olarak cast edilmişti.

11- Marvel’dan Atlas Ajanları Tease’i!

 

Bildiğimiz gibi Sokovia Antlaşması uyarınca Ant-Man suçlu sayılmış, ev hapsi sorumluluğu ise yetkisini kaybeden S.H.I.E.L.D. yerine resmi bir kurum olan FBI’a -spesifik olarak Ajan James Woo’ya emanet edilmişti. Randall Park tarafından canlandırılan Woo karakteri çizgi romanların en koyu hayranları için son derece anlamlı bir isim.

Woo karakteri ellilerden beri çizgi romanlarda boy gösteren Asyalı stereotipinin önemli temsilcilerinden biri olmamakla beraber, zaman içinde sürpriz bir şekilde yıldızı parladı ve önce S.H.I.E.L.D. saflarında, ardından Agents of Atlas sayfalarında kendi hikayesinde boy gösterdi.

Atlas Ajanları birliğinin lideri olarak ‘Atlas’ takma adını taşıdı. Takımında Namor’un kuzeni Namora, android M-I 1, Goril Adam hatta bir dönem çok fazla espriye konu olan 3-D Man vardı. 2013’ten beri ise, Asya etnik kökenine sahip üstün yetenekli çocuklar için hizmet veren bir okulun müdürlüğünü yürütüyor. Belki MCU’da bir uzun metraj film olarak değil ama tıpkı Agents of S.H.I.E.L.D. gibi bir spin-off dizisi görebiliriz ne dersiniz?

10- Müzikler Adam and The Ants’den!

adam and the ants ile ilgili görsel sonucu

Çoğu izleyici AMATW fragmanının aksiyon ve eğlencesine dikkat ederken, bazıları arka planda kullanılan müziklerin, bilhassa da gitar sololarının tanıdık geldiğinin ayırdına varmıştı. Filmin yönetmeni Peyton Reed’e bu soru yöneltildiğinde o da doğrular nitelikte bir açıklama yaptı: fragman müziğinin kendisi bir Easter-Egg’di!



Parça Adam & The Ants grubunun ‘Ants Invasion’ şarkısından başkası değil. Şarkının hemen başlangıcındaki notalarla yapılmış fragman müziği. Hatta grubun ‘Antmusic’ parçası filmde de kullanılmış.

9- Karıncalar İçin Okul Dersi!

ant man and the wasp little scott ile ilgili görsel sonucu

Yeni kostümündeki regülatör arızası sebebiyle anormal boyutlara yükselen ve gereğinden az küçülerek bir çocuk boyuna gelen Scott’un bu durumu, fark edilmeden okula sızması sırasında oldukça işine yaramıştı. Okuldaki bu sahnenin arka planında, filmdeki tam versiyonunda görülebildiği kadarıyla bir çiçeği hakkında şu cümle seçiliyor : ‘karıncalarımın büyüdüğü yer‘. Dekorcular bu minicik detay için bir tebriği hak ediyor muhakkak.

8- Arabalı Sinemada Karınca Filmi!

1954 them ile ilgili görsel sonucu

Beraber Hot Wheels boyutuna küçülüp laptopta ailecek film izledikleri sahne evet. Çok keyifli bir sekansta, izledikleri film de 1954 yapımı ‘Them’ isimli film. Nükleer paranoya akımının ilk filmlerinden olan ‘Them’de, böyle bir kaos sonrası devasa boyutlara ulaşan böcekleri konu alıyor. MCU’nun bilim kurgusuna çok da uzak değil… değil mi?

7- Hank Pym’in Laboratuvarının Yapısı!

ant man and the wasp quantum ile ilgili görsel sonucu

Dedikleri gibi, önemli olan işlevi. Ancak ikinci filmde Hank Pym işi bir sonraki ‘boyuta’ taşımış ve karargah hususunu adeta bir oyuncak haline getirmiş. Gerçekten oyuncak. Zira laboratuvar dekorları, aksesuarlar ve araç-gereç olarak kullandıkları bazı eşyalar cidden minyatür boyutlarda da modellenmiş. Karakterlerimizin de çok kez bildiğimiz küçük objeleri daha büyük gördükleri oluyor hikaye gereği, Hot Wheels arabaları gerçek boyutta sürmek ya da büyüyen bahçe cüceleri gibi. Ve yapım ekibine göre esas amaçları şuymuş: seyircilere gerçek aktörleri mi küçültüyorlar yoksa aslında küçük olan objeleri mi büyütüyorlar merak ettirmek.



6- Hank Pym’in Hot Wheels Koleksiyonu!

ant man and the wasp hot wheels ile ilgili görsel sonucu

Hank Pym gibi olası kaos senaryolarını öngörüp, koca bir ofis binasını küçülterek yanında taşımak gibi önlemler alan öngörülü kahramanlar pek azdır. Ancak filmin küçük hayranları için en keyifli detay bu değil de, tekerlek şeklindeki bir çantada taşıdıkları Hot Wheels otoparkları olmuş gibi görünüyor. Üstelik karakter 1960’larda ilk ortaya çıktığında Hank Pym’in gerçekten de böyle bir minyatür otoparkı varmış. Araçları böyle küçültüp ihtiyacın olan her yere taşımak hem cool hem zekice bir hareket. Bu film özelinde ve genelde de faydasını gördükleri ve görecekleri çok açık.

5- Infinity War’da Geçen End-Credit Sahnesi!

ant man and the wasp linked to infinity war ile ilgili görsel sonucu

Şüphesiz filmin en can alıcı noktası bu andı. Zira öyle bir noktada bitirdik ki filmi, hem Infinity War’ın sonuna, hem de büyük ihtimalle doğrudan Avengers 4’ün başlangıcına bağlandı. Başlangıcı itibariyle Infinity War öncesi en büyük evrensel event olan Civil War’a da bağlanıp bu iki büyük event arasında da köprü görevi gördü. İşte filme yüklenen büyük misyondan kastım tam da buydu yazının başında: Ant Man’e verilen evren kurtarıcılığı görevi.

Filmin kendi finalinde gerçek bir villain sunmaması, her şeyin adeta mutlu sona bağlanması bizler için gerçekten de bir parça iç ısıtıcı olmuşken, end-credit sahnesinde tekrardan o şoku yaşıyoruz: The Snapping ve evrensel eliminasyon. Bu da yetmiyormuş gibi Ant Man bu esnada kuantum aleminde, ve orada da mahsur kalıyor.

Şimdi akıllarda iki soru var; 1- Janet’in bahsettiği ‘Zaman Vorteksleri’ hikayede nasıl bir rol üstlenecek? (muhtemelen kritik) ve 2- Scott burada geçirdikleri zamanda Janet gibi bir takım özellikler geliştirip bunları Thanos’a karşı savaşta kullanacak mı? (pek olası değil)

4- Villain ‘Centurion’ Bahsi!

geoffrey ballard marvel ile ilgili görsel sonucu

Hikaye klasik bir heist formatında geçiyor, bir ganimet ve onun peşinde koşan pek çok grup. Bu da bize şunu sorgulattı: Bu filmin esas villain’ı kim? Mafya mı? FBI mı? Ghost mu? FBI tam olarak villain olmasa da, FBI ajanı olarak sunulan bir karakter kesinlikle bir villain’ı refere ediyor.



Mafyaların lideri Sonny Burch FBI’ı arayıp ihbarda bulunduğunda ihbarı yaptığı ajanın adı Geoffrey Ballard. Çizgi roman severler bu ismi  de hatırlayacaklardır, zira Ballard çizgi romanlarda ‘Centurion’ ismini almış ve Iron Man, Goliath gibi kahramanlara karşı savaşmış bir villain idi. Kahramanlara karşı mücadeleye girişen rogue bir ajan olarak Ballard’ı ileride bir supervillain olarak izlememiz pek muhtemel gibi.

3- Animal House’daki ‘Minik Evren’ Şakası! 

Ä°lgili resim

Scott Lang ev hapsini sürerken Hank ve Hope’a yardım için kaçırıldığında hayranlar arkada oynayan filmi fark ettiler: Animal House. Sahnede ise Donald Sutherland tarafından canlandırılan Profesör Dave Jennings karakteri öğrencilerine yıllardır tartışılan o meşhur teoriyi anlatıyor: ‘ya bizim evrenimiz, bir başka devasa evrenin yalnız bir atom altı parçacığının üzerine kuruluysa?’ Bu Marvel’ın kozmik evrene bakışını açıklar nitelikte. Lakin Jennings’in sonraki cümlesi kuantum alemine bakışı da iyi özetliyor: ‘ya bizim görünür evrenimizin bir atomu minik, küçücük bir evrenin bütünüyse?

2- Scott Lang Resmi Olarak Giant Man Oldu!

Ä°lgili resim

Ant-Man isimli bir kahramana devasa boyutlara ulaştığında Giant Man ismini takmak nüktedan, ancak pek de yaratıcı bir adlandırma yöntemi olmasa da oldukça kabul gördü gibi. Eh on sekiz küsür metre boyutlara ulaşan bir kahraman için yadırganması da tuhaf olurdu zaten. Filmde eski eşinin televizyonundaki bir haber bülteninde babasını gören Cassie’nin taktığı bir lakaba binaen bu ismi alıyor. Büyük haliyle haber programında ‘Giant Man’ olarak anons edilince de bu ismin artık resmen sinematik evrende var olduğunu anlıyoruz.

1- Luis Marvel’ın Yeni X-Men Birleşmesini Mi Tease Ediyor?

ant man luis ile ilgili görsel sonucu

İlk Ant Man’in en sevilen performanslarından biri hiç şüphesiz, bize her Marvel hikayesini olduğundan bile daha iyi anlatabileceğini gösteren Michael Pena’nın karakteri Luis’e aitti. Hatta filmin finalinde yine böyle bir sekansla Scott’a Sam Wilson’un onu aradığını gösterip filmi Civil War’a bağlamıştı. Ve bu sekanstaki ‘Bu aralar elimde her şey var. Sürünen adam var, sallanan adam var, zıplayan adam var. Daha açık olmalısın.’ Sözleriyle Spider-Man’in MCU’ya katılışını tease etmişti. İşte bu filmde de, böyle bir bombaya imza atmış olabilir.



Filmde kurdukları güvenlik şirketi için Ex-Con (eski mahkumlar) ismi yerine X-CON isminin tercih edilmesini iyi bir pazarlama hamlesi olarak görüyor Luis. Yani X ile başlayacak bir ismi… Gördüğünüz gibi son derece ucu açık bir şekilde yine mesaj veriyor Marvel; eğer Spider-Man’de olduğu gibi anlaşma sağlanamazsa kolaylıkla durumun böyle olduğunu inkar edebilirler. Fakat umarız Luis yine haklı çıkar ve X-Men evrene katılır!

Evet filmden sizin için derlediğimiz ufak detaylar bu şekildeydi. Sizin de fark ettiğiniz ve bu listeye alınmamış detaylar var mı? Filme dair görüşlerinizle birlikte yorumlarda bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin! Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

  • Captain Marvel vizyon tarihi: 8 Mart, 2019
  • The Avengers 4  vizyon tarihi: 3 Mayıs, 2019
  • Spider-Man: Far From Home vizyon tarihi: 5 Temmuz, 2019

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir