Menü Kapat

Marvel Evreni’nin En Güçlü 25 Karakteri

Her çizgi roman evreninin en güçlü karakter ve karakteri vardır. Çizgi roman evrenlerinin ilk iki sırasında da DC Comics ve Marvel Comics evrenleri gelmektedir. Aşağıdaki incelemede de Marvel Comics evreninin en güçlü 25 karakterini göreceksiniz. Bazılarını çok iyi tanıyorsunuz. Bazılarını de belki ilk defa duyacaksınız der ve listemize geçeriz. 

 Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

 

25. Deadpool

Gerçek adı: Wade Wilson
Tür: Mutant

Listemizi sondan başlatırsak yirmi beşinci sırada Deadpool yer alıyor. Kendisi başlı başlına en acayip karakterlerden birisidir Marvel evreninde. Bir öyküde de bütün Marvel evrenini öldürmüştür tek başına. En güçlü karakterlerden birisinin olmasının sebebi de kendisi yapılan deneyler sonucu Wolverine gibi kendisini iyileştirme yeteneğinin olmasıdır. Sayısız kere ölümden dönmüş veya da ölmüştür. Ama her defasında yeniden yaşama geri dönmüştür. Kendisini ölümden geri döndürecek kadar güçlü ama buna paralel olarak akli dengesi de gittikçe bozulmaktadır. Rejeneratif İyileştirme Faktörü sayesinde Wolverine gibi sürekli iyileşme gücü olduğundan bahsetmiştik. Bunun dışında vücudu çoğu uyuşturucu ve toksine karşı oldukça dayanıklıdır. Örneğin, sarhoş olması ya da uyuşturucudan kafayı bulması son derece zordur.
Hastalık bağışıklığı sayesinde iyileştirme faktörünün benzersiz yenilenme özellikleri, bağışıklık sistemini de uzatır. Tüm hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı dirençlidir. İyileştirme faktörü, yaşlanma sürecini durdurarak sonsuz ömrünü uzatır. Ölümsüz diyebiliriz kendisine belli bir noktada. Deadpool, 2 ton kaldırma kapasitesine sahiptir. 80 mil hızına kolayca erişebilir ve gözün takip edebileceğinden daha hızlı saldırır. Kas yapısı, sıradan bir insanın kaslarından çok daha az yorgunluk toksini üretir. Esnekliği, becerisi, dengesi ve bedensel koordinasyonu, en iyi insan atletinin doğal fiziksel sınırlarının ötesinde olan seviyelere yükseltilir. Kemik ve kas dokuları, insandan çok daha güçlü ve daha sert olan ve dokuların olağanüstü derecede yaralanmaya karşı geçirilmemiş seviyelere artırılır.

 

 24. Vulcan


Gerçek adı: Gabriel Summers
Tür: Mutant

Kendisi film sektöründe işlenmese de omega seviyesinde bir mutanttır. Cyclops (Scott Summers) ve Havok (Alex Summers)‘un kardeşidir. Bir öyküde Gabriel, annesinin vücudundan çıkarılmıştır ve yeni köleler yetiştirmek için kullanılan birincil kuluçka hızlandırıcıya yerleştirilmiştir. Vulcan olana kadar da orada yaşamıştır. Düşman yetkilerini kullanmak üzere Şifreleme gücüne sahiptir. Hatta Marvel Girl‘un kendi telepatisini kendisine karşı kullanmıştır. Buna ek olarak yıldızlar arası uçuş, uzayda nefes alma yeteneği ve düşmanlarını süper güçleri geçici olarak bastırma gücüne sahiptir. Hemen hemen her türlü enerjiyi emebilir ve patlamaları ile bu enerjiyi kanalize edebilir. Işık, ısı, kuvvet ve elektrik üretebilir ve diğer patlama şekillerini güçlü patlamalar oluşturabilir. Bu patlamaları gözlerinden olduğu kadar ellerinden de üretebilir. enerjisini kuvvet alanlarına ve diğer şekillerde katılaştırabilir. Enerji yapılarının etkisi, nesneleri kaldırıp hareket ettirerek telekinesizin bir biçimini taklit etmek için kullanılabilir. Vücudunun oluşturduğu enerjiyi manipüle ederek görünüşte ölümle sonuçlanan yaralanmalardan iyileşme yeteneğine sahiptir.

 23. HyperionGerçek adı: Marcus Milton
Tür: Uzaylı

 

Hyperion‘un ilk ortaya çıkışı The Avengers # 69‘da olmuştur. Kendisi için Marvel Comics‘in Superman‘i diyebiliriz. Uzaydan dünyaya geldiğinde onu bulanlar tarafından Marcus Milton adıyla büyütülmüştür. Gizli kimliği dışında da kamyonculuk ve öğretmenlik de yapmıştır. Ama bir süper kahraman olunca dünyayı korumaya söz vermiştir. Vücudu kozmik radyasyonu toplar ve nükleer füzyona benzer bir süreçte çalışır. Fiziksel gücü çok büyüktür. Bir defasında bir süre birbirleriyle çarpışmalarını önlemek için iki gezegeni ayrı tutabilmiştir. Hulk ile çarpıştığı zaman onu insan haline döndürmüştür. Bütün Atlantis şehrini suyun içinden taşımıştır. En iyi insan atletinin fiziksel yeteneklerinin çok ötesinde hızlarda koşabilir, hareket edebilir ve tepki verebilir. Uçma yeteneği vardır ve bu yetenek uzaydan ışık hızına dönüşebilir. İleri derecede gelişmiş kas yapısı, yorgun zehirlerini hücresel enerjiye dönüştürür. Birkaç gün boyunca maksimum kapasitede fiziksel olarak kendini gösterebilir. Bir insanın vücudundan çok daha sert ve fiziksel yaralanmaya karşı daha dayanıklıdır. Vücudu güneş enerjisini emdiği sürece hayatta kalabilmek için hava, yiyecek veya suya ihtiyaç duymaz. X-Rayi ile katı nesneler arasında dolaşma yeteneğine sahiptir. Teleskopik vizyon ile nesneleri, yörüngede iken DNA şeritleri gibi çok küçük şeyler bile olsa uzak mesafeden net ve ayrıntılı olarak görebilir. Elektromanyetik spektrum vizyonuyla, elektromanyetik spektrumun tüm biçimlerini ve içindeki tüm kaymaları görebilir. Her şeyi mikroskobik seviyeye kadar görebilir. 

22. Skaar

Gerçek adı: Skaar ( Son Of Hulk )
Tür: Mutant


Skaar, Hulk‘un ve Caiera‘nın oğludur.

Annesinden dolayı Eski Güç’ü kullanma yeteneğini devraldı ve bir gezegenin tektonik enerjilerini kanalize etmesine izin verdi. Bu güç, ona toprak ve taş üzerinde ustalık kazandrrdı. Eski Güç ile derinliklerden magma çağırabilir. İyi bir silah ustasıdır. Eski Güç’e ek olarak, babasının büyük gücünü paylaşıyor. Sinirlendiğinde babası gibi bir yeşil bir dev olabilmektedir. Skaar, Axeman Bone‘u ve ejderhalarını yalnızca bir kılıç ve çıplak elleri ile mağlup etmiştir.

 21. Hercules

Gerçek adı: Hercules
Tür: Mitolojik Tanrı

Hercules, Zeus‘un oğludur ve kökeni Yunan mitolojisinden doğmuştur. Şimdiye kadar fiziksel açıdan en güçlü Olimpiyat üyesi ve ölçülebilen güce sahip olduğu söyleniyor. Kendini Thor, Sentry ve hatta Hulk gibi karakterlere karşı koruma ve savunma kabiliyeti çok yüksektir. Ragnarok‘u kendi silahıyla öldürmüş ve çok etkileyici bir şekilde mitolojik çağın başında tek başına teslim olan göklerin ağırlığını kaldırmıştır. Güçlü bir tanrı olan Hercules, Marvel Comics evrenindeki en güçlü varlıklardan birisidir. Sınırsız bir süper insan gücüne sahiptir. Gücü aynı zamanda güçlü bacak kaslarına kadar uzanır ve ona büyük mesafeler ve yükseklikler atlar. Tam sınır bilinmemekle birlikte, en az 100 fit yükseklik sıçrayabilir. İleri derece kas yapısı neredeyse hiç yorgunluk belirtisi göstermez ve ona tüm faaliyetlerinde neredeyse sınırsız fiziksel dayanıklılık kazandırır. Dayanıklılığı, Iron Man tarafından “neredeyse tükenmez” ve “pratik olarak sınırsız” olarak tanımlanmaktadır. Irkının tüm üyeleri gibi yaşlanmanın etkilerine karşı bağışıktır ve yetişkinliğe eriştikten sonra yaşlanmaz. Binlerce yıllık olmasına rağmen genç bir adamın görünüşünü ve canlılığını taşır. 

 Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

 

20. Thor

Gerçek adı: Thor Odinson
Tür: Mitolojik Tanrı

Hercules gibi bir başka Mitolojik Tanrıdır. Thor, İskandinav mitolojisinde bulunmaktadır. Babası Odin‘dir. Adam Warlock, Thor‘u evrendeki fiziksel açıdan en güçlü varlıklardan biri olarak gördüğünü belirtmiştir. Life-Force, Thor‘un tanrı benzeri güçlerinin tümünü besleyen tanrı enerjisidir. Thor’un ölümsüz yaşam gücü Mjolnir’in mistik özelliklerinden daha güçlüdür. Fiziksel olarak Asgard tanrılarının en güçlüsü ve gücü sınırsızdır. Hastalıklar, toksinler, zehirler, aşındırıcılar, yangın, virüsler, elektrik çarpması ve boğulma gibi insani rahatsızlıklara karşı dokunulmazlığı vardır. Mjolnir olmadan bile aşırı hızlarda hareket edebilir ve pek çok hız makinesinden kolayca kurtulabilir. Birkaç dakika içinde güneşe uçabilir. Mjolnir’i ışığın birkaç katı hızla atabilir. Thor, sadece saniye içinde evrenin herhangi bir yerinde veya başka boyutlarda görünebilir. Gelişmiş kas yapısı, bir neredeyse tükenmeyen dayanma gücünü ve hiç yorulmadan aylarca maksimum kapasitesinin kullanılmasını sağlar. Eşsiz fizyolojisi nedeniyle çoğu yaradan bir insanınkinden çok daha hızlı iyileşebilir. Nefesiyle kasırga rüzgarları yaratabilir. Kendisini uzay boşluğunda kurtarma kabiliyetine sahiptir ve hava, yiyecek, su veya uykuya ihtiyacı yoktur. Zihinsel olarak güçlü varlıkların zihinsel etkisine karşı koyma kabiliyetine sahiptir.

 19. Silver Surfer

 

Gerçek adı: Norrin Radd
Tür: Kozmik Varlık – Uzaylı

 

Norrin Radd, sakin bir gezegen Zenn-La’da yaşıyordu. Suç ya da şiddet yaşanmıyordu bu gezegende. Bir gün barışçıl bu dönemler, Galactus‘un varlığı ile tehdit edilmiştir. Bilim insanları konseyi, Norrin Radd‘ın gezegeni korumak uğruna Galactus‘a karşı savunma yapmak için bir uzay gemisi kullanmasına izin vermiştir. Galactus, gezegen yerine Norrin Radd‘ı almayı kabul etmiştir. Böylece NorrinSilver Surfer‘a dönüştürülmüştür. Evrendeki en asil ve en çok işkence gören kozmik varlıklardan biri olan Silver Surfer, özgürlüğünü daha büyük iyilik için feda etmiştir. Tüm gövdesi esnektir. Neredeyse yok edilemezdir. Galactus‘un tasarımı gümüşi materyalden oluşuyor. Kozmik Gücü kullanarak Norrin saçları dışındaki görünüşünü değiştirebilir. Elektromanyetik enerjisi Silver Surfer‘in yaşamının ve gücünün temelini oluşturur. Surfer, evrenin dört temel gücünü tam kontrol altında tutuyor ve neredeyse istediği herhangi bir etkiye ulaşıyor. Sonuç olarak manipüle ve geride bırakarak inanılmaz seviyelerde tüm elektromanyetik spektrumun enerjisini deşarj edebilir.

Molekülleri yeniden düzenleyerek önem taşıyan diğer nesneleri yaratmak için maddeyi yeniden düzenleyebilir. Ayrıca, katı maddeleri gaz haline getirme gibi maddelerin durumunu değiştirebilir. Gümüş cildi, derin uzay yolculuğunun zorluklarına kolayca dayanacak şekilde tasarlandı ve şimdiye kadar neredeyse yok edilemez olduğu ispatlandı. Güçlendirilmiş kas sistemi yorgunluk toksinleri, vücut stresleri ve hatta terleme üretmez ve kendisine yorulmadan önce diğer varlıklarla uzun süre mücadele etmesine izin veren tükenmez fiziksel dayanıklılığı verir.

Konsantrasyonu sayesinde dünyanın herhangi bir yerindeki enerji kalıplarının farkına varmasını sağlayan belirli kozmik enerji algılamalarına sahiptir. Hayatını sürdürecek kozmik enerjiyi direkt olarak cildi üzerinden absorbe ettiği için yemek ya da nefes alması gerekmez. Kendini ayakta tutma kabiliyeti nedeniyle, neredeyse ölümsüzdür. 

18. Sentry


Gerçek adı: Robert Reynolds
Tür: Mutant

 

Sentry, Marvel Comics evrenindeki en güçlü karakterlerden birisidir. Hyperion gibi kendisi de DC Comics‘deki Superman‘i andırmaktadır. Ama bu karakter biraz daha karışıktır. Kişilik bozukluğu ve uyuşturucu bağımlılığı gibi konularla da uğraşmak zorunda kalmıştır sivil hayatında. Sentry’nin süper insan gücü ve yetenekleri, binlerce defa arttırılan ve çok daha güçlü hale getiren süper asker serumunun özel bir versiyonundan kaynaklanmaktadır.
Deneysel serum, moleküllerinde bir faz kayması yaratarak Sentry’nin kısmen normal gerçeğe senkronize edilmesine neden oluyor. Serum, fotosentez tepkisini uyandırır ve aşırı bir bilinç durumuna yol açar. Güçlerinin çoğunun ve sınırlarının halen bilinmediği halde, Sentry‘nin bir milyon patlayan güneşin gücüne sahip olduğu söyleniyor.
Güçlerinin büyük çoğunluğunun, madde ve enerjiyi değiştirme kabiliyetinden ve yeterli pratik ve kontrol ile hemen hemen her süper gücü simüle edebildiği teorisi ortaya çıkmıştır. Gücü çok değişir ve zihinsel istikrarına bağlıdır.
Sentry, 100 tonun üstünde kolayca kaldırma kabiliyeti veren muazzam bir süper insan gücüne sahiptir. İnsanüstü hızlarda düşünme, hareket etme, koşma ve tepki verme yeteneğine sahiptir.
Mermileri yakalamakta olduğu ve süper sonik hızları aştığı görülmüştür. Yerkürenin hızını yörünge hızında hareket ettirecek kadar hızlı olarak ölçmek yeterlidir. Ayrıca, Sentry‘nin birkaç dakika içinde güneşe uçabildiğini gösteren sayısız gösterildiği kaydedilmiştir. Bu, yıldızlar arası yolculuklardaki hızının, ışık hızından birkaç kat fazladır olduğunu gösterir. Kısa bir süre önce uçuş esnasında kısa sürede ayırt edilemez miktarda ışık yılı geçirebileceğini gösterdi. Thor, Sentry‘nin uçuşu, boşluk ve zamanı saf hızla kıvrıldığı ve uçuş ettiği hızın o kadar hızlı olduğunu anlatmıştır. Güçlendirilmiş kas sistemi, bir insandan çok daha etkilidir. Sonuç olarak kasları yorgunluk toksini üretmez. Bununla birlikte, dayanıklılığı zihinsel durumuna bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Yer çekimine meydan okuyarak hiper-hümanist hızı kullanarak hipersonik hızların çok üstünde uçma yeteneğine sahiptir. Doğal dengesi, çevikliği ve vücut koordinasyonu, en iyi insan atletinin doğal fiziksel sınırlarının çok ötesine çıkan seviyelere yükseltilir. 

17. Hulk

 

Gerçek adı: Bruce Banner
Tür: Mutant

 

Hulk, en tanınmış ve en popüler Şöhret süper kahramanlarından biridir. Aynı zamanda fiziksel olarak da en güçlüler arasında yer almaktadır. Bruce Banner, bazı deneyler sonucunda kendisin de mutant evrimi başlatmış ve Hulk’ın varlığı ortaya çıkmıştır. Hulk sınırsız fiziksel güç kapasitesine sahiptir. Aslında Hulk‘un ham potansiyelini tahmin ettikten sonra kozmik varlık Beyonder, Hulk‘un gücünün aslen sınırsız olduğunu açıkça beyan etmiştir. Çok gelişmiş bacaklardaki kaslarını büyük mesafelerden
sıyrılmak için kullanabilir. Öfkelendiğinde gücünü önemli ölçüde artırır. Bu da normalden daha fazla atlamasını sağlar. Yaklaşık 1.000 kilometreyi tek bir sıçrayışla geçmiştir. Çeşitli etkilerde büyük miktarda havayı teneffüs edebilir.
Örneğin, ormanları yıkmak için havayı büyük bir hızla dışarı atabilir. Vücudu, fiziksel faaliyet sırasında kaslarında biriken yorgunluk zehirlenmelerine karşı koyar. Öfkeli bir durumdayken yorgunluk gerçekten onu etkilemeye başlamadan birkaç gün boyunca fiziksel kapasitesinin en üst noktasında kendini gösterebilir. Ancak, geniş fiziksel

gücü gibi, Hulk‘ın direnci de kızdığında artar. Vücudu muazzam dayanıklılığa ek olarak fiziksel yaralanmaya karşı da yüksek direnç gösterir. Hulk‘un cildi geleneksel bıçaklardan etkilenmezken, adamantium ve vibranium kesinlikle cildini delip nüfuz edebilen bilinen birkaç metaldir. Yüksek kalibreli mermilere, güçlü enerji patlamalarına, aşırı basınçlara dayanabilir. Fiziksel hasara karşı yüksek mukavemetine rağmen, yaralanmasına neden olabilir. Ancak Hulk, onun tüm vücudunun zarar görmüş ya da tahrip olmuş alanlarını yeniden oluşturabilir sıradan bir insandan çok daha hızlı ve etkin biçimde. Aslında iç organlarını ve dokularını sistematik olarak alternatif bir realite içinde yeniden üretmeyi başardı. Hulk, birkaç defa okyanusun içinde de bulunmuştur. Bedenini dolduran ve basıncı eşitleyen oksijenli bir perflorokarbon emülsiyonu oluşturan bir bez geliştirerek suyun altında nefes alabilmiştir. İdeal şartlarda zihinsel olarak Hulk’u köleleştirmek zordur. Buna paralel olarak, bu yetenek öfkesi ile birlikte artar. Hulk, astral formları veya hayaletleri görebilir ve hatta fiziksel olarak kendileri ile etkileşime geçebilen benzersiz bir kabiliyete sahiptir.

 16. Adam Warlock (The Magus)

Gerçek adı: Adam Warlock
Tür: Mutant ( Sonradan Kozmik )

Amacı, gelecek insanın evriminin zirvesi olan mükemmel insanı yaratmak olan bir grup araştırmacı tarafından yaratılmıştır. Daha sonra yalnızca “O” olarak bilinen yaratık, yaratıcılarının kötü amaçlar için onu kullanmaya çalıştığını hissetti ve derhal kaçtı. Magus aslen hayata süper güç Adam Warlock olarak başladı, ancak daha sonra In-Betweener tarafından kaçırıldı ve farklı bir bölgeye gönderildi. Orada yüzyıllarca yaşam ve ölüm hakkındaki gerçeklere maruz kaldı. Telepasyondan kaçmaya çalıştı. Ancak beyin yıkama bombardımanı kaçınılmazdı ve sonunda onu delilik haline getirdi. Magus‘un yetkilerinin çoğu, kendisine çok geniş yetenek ve güçler kazandıran benzersiz biyolojisinden türemiştir. Bu güçler, rejenere kozasından bilinçli olarak her bir yeniden doğuş ve gelişme ile çeşitli değişikliklere tabidir ve eldeki duruma bağlı olarak güçler geliştirebilir.
Thanos‘a göre Magus kendisi gibi benzersiz bir varlıktır ve kozmik normun dışında olduğu söylenmektedir. Adam Warlock, yapay olarak belirlenmiş genetik yapısından türemiş süper insan özelliklerine ve güçlerine sahiptir. Bu, mükemmel bir genetik şablona sahip olması nedeniyle borçludur. Bu mükemmellik, Ultron tarafından varlığıyla belirtildi ve varlıkları, kolayca kolaylıkla tekrar edemediği bir şeydi. Bedeni, Thanos‘a göre, onu Galactus‘un habercilerinin ve hatta Thanos‘un kendisininkinden daha doğrudan bir enerji tüketimi haline getirdi. Bu da yiyecek ya da su olmaksızın kendisini ayakta tutmasına izin verir. Bu, bir enerji iletkeni veya enerjinin kendisi ile temas yoluyla yapılabilir. Önceleri, büyü enerjilerini ve yaşam enerjisini ve diğer türleri emebilirdi. Warlock, en iyi insan atletinden bile çok daha hızlı hareket edebiliyor. Galactus‘un uçsuz bucaksız aralıklarla yaptığı ve üstünde yeniden ortaya çıktığı bir atağı kaçmayı başardı. Warlock‘un kas yapısı, fiziksel aktivite sırasında insanların kaslarından daha az yorgunluk toksini üretir. Doğal fiziksel gücünü artırmak için enerjisini kullanmamakla birlikte, Warlock yorulmadan kendisini bozmaya başlamadan önce birkaç saat boyunca fiziksel olarak maksimum kapasiteye ulaşabilir.
Warlock’un vücut dokuları bir insanınkinden çok daha sert ve yaralanmaya karşı daha dayanıklıdır. Büyük çarpma kuvvetlerine, yüksekten düşmelere, sıcaklık ve basınca aşırı maruz kalmaya, boşluğa maruz kalmaya ve yaralanma olmadan güçlü enerji patlamalarına dayanabiliyor. Çevikliği, dengesi ve bedensel koordinasyonu, en iyi insan atletinin doğal fiziksel sınırlarının ötesinde seviyelere yükseltebilir. Adam Warlock, birkaç saniyede kendi başına bir koza benzeri çevreyi çevirebilir. Hayat boyu süre zarfında, genellikle kendisini ölümlü zararından korumak için çok sık kullanmıştır ve genellikle, her zaman olmasa da, kozadan fiziksel veya zihinsel olgunluk düzeyinde daha ortaya çıkacaktır. Öldürülürken, gerçekten ölmez. Bunun nedeni, ruhunun çok güçlü olmasıdır. Magus‘un anılarını ruhundan ve kendi yeteneklerinden bir kısmını aldıktan sonra, kendisine kara delikler gibi uzay anoromilerini bulma imkânı tanıyan üstün duyular kazandı. Çok bölmeli beyni, kozmik duygularını armağan eder. Kozmik bir ölçekte solucan deliklerini ve diğer düzensizlikleri tespit etme veya üretme kabiliyetine sahiptir. Yakın zamanda yeniden doğumlarından sonra, birisinin teleport yaparken ne hissedeceğini de anlıyor. 

 Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

 

15. Galactus

Gerçek adı: Galen
Tür: Kozmik Varlık

 

Galactus, şu an bilinen Marvel evreninden çok daha önce var olan başka bir evrenin son ve tek kurtulanıdır. Aynı zamanda evrenin bilinen en eski varlıklarındandır ve artık varlık olarak düşünülmediği için fiziksel anlamda doğru bir biçime sahip değildir. Galactus, ölçülemeyen kozmik güce sahiptir ve sınırsız tanrı benzeri güçlere sahiptir. Bir zamanlar evrendeki en müthiş canlı varlık olarak da anılmıştır. Ancak, gücü büyük olmakla birlikte, gezegenlerden aldığı enerjinin miktarına bağlıdır. Eğer düzenli beslenmezse tükenir ve zayıflar ve açlıktan ölür. Galactus‘un yaşayan en eski varlıklardan olduğu söylenir. Bu nedenle onu yaşlanmayan bir varlık olarak görüyorlar. Tanrı seviyesinde gücü ile güneş ölçeği potansiyelini ortaya koymuştur. Savaşlar gibi fiziksel şiddetli harekete zaman tanımamış bir süre için katılabilir, ancak bir gezegenin enerjisini emmek onu yalnızca bir ay boyunca ayakta tutacak ve onu kullanarak zaman alanının çarpıcı bir şekilde düşmesine neden olacaktır, Bu yüzden normalde çok uzun süre savaşamaz. Işık hızını aşan hızlarda uçabilir. tüm hastalıklara, rahatsızlıklara ve toksinlere karşı bağışıktır. Buna ek olarak, hasarlara karşı muazzam derecede dirençli, iki gezegenden çarpışarak ve oldukça büyük bir nükleer cephaneliğinde hayatta kalmayı başardı. Tüm gezegenleri yok edecek kadar güçlü yıkıcı enerjiler üretebilir. Hayat veren enerji gereksinimi büyük olduğunda Galactus‘un taban yüksekliği ve ağırlığı azalacaktır. Galactus, büyüklüğünü ve kütlesini istediği gibi artırma yeteneğine sahiptir ve bu boyut bilinmemektedir.

Her ne kadar Galactus genellikle insan modelinde gösterilse de, her duyguları kendine has bir forma sahip olduğunu algılar. Dolayısıyla insanlar, Galactus‘u muazzam bir zırhla örtülü insan türü olarak görürken bir amoeba benzeri tür, Galactus‘u muazzam bir amip benzeri biçimde algılayacaktı.Her ne kadar Galen olarak Galactus gerçekten de bir insansıydı, onun gerçek hali bilinmiyor. Herhangi bir organizmanın moleküler yapılarını manipüle edebilir, yeniden şekillendirebilir ve yeniden düzenleyebilir. Bu da yeniden inşa etmesine ya da yeniden düzenlemesine olanak tanır. Kendisini, diğer insanları ve nesneleri, sadece istediği bir düşünceyle istediği tüm evrenin herhangi bir yerinde gösterebilir. Boyutlar arasında solucan delikleri oluşturabilir. Evrensel mesafelerde diğer zihinleri okuma veya iletişim kurma becerisi ve ölüleri diriltme gücü de vardır. 

 14. Thanos


Gerçek adı: Thanos
Tür: Uzaylı

 

Thanos, Satürn’ün ayı olan Titan’nın Dinamo Şehri’nde doğmuştur. Sorunlu bir çocuk olmuştur ve büyüdüğünde de ailesini öldürmüştür. Thanos, güçlerini biyonik büyütme ve mistik iyileştirmeden almıştır.  Thanos‘un en tehlikeli gücü zihnidir. Kendi akıl gücünü artırmaya ve tüm yaşamın yok edilmesine adamıştır. Gelişmiş bilimin bilinen tüm alanlarındaki bir dehadır ve çağdaş dünya bilimini aşan bir teknoloji yaratmıştır. Tam sınırları bilinmeyen geniş bir süper insan gücüne sahiptir. Ölüm gücü, fiziksel olarak en güçlü Eternaller’e rakip olan veya aşan seviyelere, kendi orijinal sınırlarının ötesine taşıyor. Thanos‘un gücü, darbelerinin basit gücü ile tüm gezegenleri yok edecek kadar büyüktür. Büyük kitlesel hacmine rağmen, çok hızlı hareket etme yeteneğine sahiptir. Kas yapısı, fiziksel aktivite sırasında hemen hemen hiçbir yorgunluk toksini üretmez. Sonuç olarak, tüm fiziksel aktivitelerde neredeyse süper insan dayanıklılığı vardır. Ölümünden önce Thanos, diğer Eternaller‘le karşılaştırıldığında bile fiziksel yaralanmaya karşı etkileyici derecede bir dirence sahipti. Yeniden dirilişinden sonra, Death, yaralanmaya direnme kabiliyetini çok daha büyük bir dereceye yükseltti. Odin ve Galactus‘tan gelen boşlukta patlamaları atlatmak için gösterildiği yaralanmaya böylesine inanılmaz bir direnişe sahiptir. Tüm hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı bağışık olduğu ve yaşlanmanın etkilerine karşı bağışık olduğu anlamda dayanıklıdır. Olağanüstü dayanıklılığına rağmen Thanos‘a zarar vermek mümkündür. Ancak, tüm Eternaller gibi, Thanos da hasar görmüş dokuları bir insandan daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yenileme yeteneğine sahiptir. 

Büyüklüğüne rağmen, çevikliği, dengesi ve bedensel koordinasyonu, doğal fiziksel sınırlarının ötesindeki seviyelere yükseltilir. Enerji projeksiyon yeteneklerini kullanmada çok yönlülük gösterdi. Saf enerjiyi sarsıntı kuvveti manyetik enerji olarak yansıtabildiğini göstermiştir. Büyü konusunda en azından kısmen yetenekli görünüyor. Tekno-mistik nakliye koltuğu ile olan bağlantısından bilinmeyen mesafeler arasında kendini teleport edebilir.

 13. Surtur


Gerçek adı: Surtur the Fire Giant
Tür: Kozmik Varlık

 

Surtur, Muspelheim’ın ekstra boyutsal düzleminde yaşayan bir varlıktır. Odin ve Thor‘un düşmanıdır. Surtur, binlerce yanan güneşin gücüne sahip olan muazzam ve kötücül bir varlık olarak tasvir edildi. 1.000 fit yükseklikte duran muazzam bir ateşli şeytandır. O fiziksel bir düşmana kıyasla daha fazla bir doğa gücü kendisidir. Dünya sıcaklığını etkileyebilecek kadar güçlü yaşayan alevden oluşan bir varlıktır ve yoğun ısı, alev veya sarsıntı kuvveti üretmek için kozmik enerjiyi manipüle edebilir. Ayrıca, kozmik enerjiyi levitasyon, kendisinin moleküler manipülasyonu, inter-boyutlu teleportasyon ve ölümsüzlük gibi çeşitli efektler için de manipüle edebilir. Yoğun soğuk algınlığına karşı savunmasızdır ve bazı büyülü büyüler veya kendine has kozmik enerji güçlerini kullanan diğer varlıklar tarafından hapsedilebilir. Surtur‘un güçleri genellikle Odin‘in güçleriyle eşit olarak gösterilir. Surtur, usta bir kılıç savaşçıdır ve kılıççısıdır. Eski ve gizemli bilgeliğe dair geniş bilgiye sahiptir. Zihnini kullanarak şeyleri havaya uçurabilir. Uzun ömürlü varlık olarak kabul edilir. Çeşitli efektler için kozmik enerjiyi manipüle edebilir. Yoğun ısı ve alevler yaratabilir ve bunları manipüle edebilir. 

12. Odin

 

Gerçek adı: Odin Borson
Tür: Mitolojik Tanrı

 

Odin, Asgard’ın yöneticisi ve Thor‘un babası olan kral ve tanrıdır. Thor da dahil olmak üzere tüm Asgardlıların en güçlüsü olarak tanınmaktadır. Odin‘in kökenlerinin büyük kısmı gizemle örtülmüş, ancak kardeşleri ölünce onların da güçleri kendisi ile birleşmiştir.
Odin o kadar güçlü oldu ki Odin Force olarak bilinen bir güce erişebilirdi. Bu da ona güçlü Galactus‘u tek başına yenme gücü verdi. Büyük miktarda sihirli enerjiyi idare edebiliyor ve bu sayede de bir keresinde Odin, hem Thanos‘u hem de Silver Surfer‘ı aynı anda yenmiştir. İleri yaşlarına rağmen Odin‘in çok daha güçlü olduğu görülmüştür. Ortalama bir Asgardlı erkeğin 30 ton kaldırabileceği sırada Odin 90 ton kaldırdı. Yaşına rağmen, çoğu süper insanla rekabet edebilir. Çevikliği, dengesi ve vücut koordinasyonu, doğal fiziksel sınırlarından çok daha üstündür. Kas yapısı, çok fazla fiziksel aktivite sırasında oldukça az yorgunluk toksini üretti. Sonuç olarak, tüm fiziksel etkinliklerde süper insan dayanıklılığı vardı. Kendisi, yorgunluğun kendisine zarar vermeye başlamadan önce, en yüksek kapasiteye çıkarak aylarca kendini gösterebilir. Odin‘in vücudu, büyük çarpma kuvvetlerine, aşırı sıcaklık ve basınca maruz kalma, yüksekten düşme ve yaralanmaya neden olmaksızın kozmik seviyedeki varlıklardan gelen güçlü enerji patlamalarına dayanabiliyordu. Ölümsüz olmasa da son derece uzun ömürlüdür. Bununla birlikte, Odin hâlâ insandan daha yavaş bir tempoda yaşlanıyordu. Ayrıca dünyaca bilinen tüm hastalık ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık duyuyordu. Çok sayıda sihirli enerjiyi çeşitli amaçlarla manipüle edebilir. Bu güce sahip olan Odin, tüm insan ırkını alternatif bir boyuta taşımak, düşmanları bir derin düşünceyle derin uzaya göndermek, aynı boyutlardan zihinleri okumak, kuvvet patlamalarını yansıtmak gibi büyülü yetenekler içindeydi. Maddeleri manipüle ederek bir takım amaçlar için engellenemez güç alanları, tüm şehirleri koruyabilen, boyutları değiştiren gücü de vardı.  Odin o kadar güçlüydü ki, aynı anda var olan çeşitli düzlemlerde gerçekleştirilen Seth olan kavgasında, savaşlarından salınan enerji o kadar güçlü ki tüm galaksileri parçaladı ve ölmekte olan güneşleri yeniden can verdi Odin. 

11. Onslaught

Gerçek adı: Onslaught
Tür: Kozmik ve Psişik Varlık

 

Onslaught, iki güçlü mutant olan Xavier ve Magneto‘nun bilincinden doğan bir varlıktır. X-Men ve Acolytes arasındaki bir savaşın ortasında Magneto, adamantiumu Wolverine‘nin kemiklerinden parçalayıp çıkarmıştır. Buna karşılık Xavier öfkelenip telepatik güçlerini kullanmıştır. Magneto‘nun öfkesi ve intikam isteği, Xavier‘in kendi bilinciyle karıştı ve Onslaught olarak bilinen yeni kişiliğin yaratılmasına yol açmıştır.

Onslaught, ataları olan Profesör X ve Magneto‘nun tüm mutant yeteneklerine sahipti. Daha sonra Franklin Richards ve Nate Gray‘in güçlerini de eklendi, böylece onu daha da güçlü hale getirdi. Madde ve enerjiyi manipüle etmek için astral düzlemin muazzam psişik kaynaklarından yararlanma becerisi vardır. Astral formda seyahat etme yeteneğine sahiptir. Psişik formları sağlamlaştırmak veya koruyucu psişik zırhını oluşturmak için astral enerjiyi kullanabilir. Boyut aralıklarını veya anormallikleri algılama yeteneğine sahiptir. Zihinleri okuyabilir ve kendi düşüncelerini, en güçlü telepatlardan bile az direnişle geniş mesafelerde başkalarının zihnine yansıtabilir. Kendisini ve diğer insanların varlığını çevrelerinden gizleme gücü vardır. Telepatik olarak kılık değiştirip etrafındaki kişilere görünüşünü oldukça farklı hale getirebilir. Sadece konsantrasyon üzerine başkalarının zihinlerini kontrol etme yeteneği vardır. Bu güç aynı zamanda birkaç insanın zihnini tamamen kapatmasına ve sanki zaman durmuş gibi görünmesine izin verebilir. Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

 

10. Amatsu-Mikaboshi


Gerçek adı: Amatsu-Mikaboshi
Tür: Kozmik ve Mitolojik Varlık

 

Japon mitolojisinden uyarlanan Amatsu-Mikaboshi, hem kozmik hem de mitolojik bir varlıktır. Shinto tanrıları Izanagi ve Izanami tarafından karanlık bir ilkel boşlukta keşfedilen eski bir kuvvettir. Mikaboshi hem Thor‘un hem de Hercules‘in için eski bir düşmanıdır. Ölümsüz Zeus‘u iki kez mağlup etmiştir. Hatta Galactus’u da yenmeyi başarmıştır.

Japon tanrı düzenine ve aynı zamanda güçlü bir Japon karanlık sihir biçimini kullanma kabiliyetine sahiptir. Mikaboshi, görünüşte kendisinde bulunan muazzam doğa üstü bir enerjiye sahiptir. Bu mistik enerjiyi çeşitli efektler için kullanabilir. Bunların arasında biçim ve şeklini değiştirme yeteneği vardır. Zararsız görünmesi için genellikle bir kadın formu alır. Aksi takdirde, neredeyse her zaman, yüz için bir maske ile karanlık, gölgeli bir enerjinin varlığı olarak temsil edilir. Kollarını bıçak ağızlarına döndürerek Apollo‘nun ateşinin etkisiz kaldığı ve Olympian‘ın bile zarar görmesine ve vurulmasına yetecek kadar güçlü bir ateş patlamasıyla misilleme yapabilen ateşten nefes alan bir yılan biçimine geçebilir. Diğer yetenekler arasında boyutlar arası bağlantı noktalarının oluşturulması gibi yetenekleri kullandı. Şeytani varlık olarak ve Kami Japon yeraltı dünyasında Yomi’nin fatihi olan Mikaboshi‘nin, yakın zamanda ölen insanların astral bedenlerini yakalama ve tutma yetkisine sahip birçok gücü vardır. En azından birinde, Mikaboshi, ölen bir ölümlü ruhu canlının alanına geri serbest bırakma kapasitesine sahip olduğu gösterildi. Mikaboshi, tüm insanlığın ölenleri üzerinde yargı yetkisine sahip değildir. Bir insanın ruhunu manipüle etmenin ön şartlarının ne olduğu, ne de bilindik bir başarıyı gerçekleştirdiği kesin araçlar ne olduğu henüz bilinmiyor. Görünüşe göre bu koşullar, söz konusu insanın istekli bir şekilde Mikaboshi‘nin iradesine ihtiyacı olmasını gerektirir.

 9. Cyttorak

Gerçek adı: Cyttorak
Tür: Kozmik Varlık

 

Cyttorak, hem bir tanrı hem de iblis olarak tanımlanan muazzam güçlü kozmik bir varlıktır. 1000 yıl önce Cyttorak, hangisinin en güçlü olduğunu belirleme için kendisi Watoom, Valtorr, Balthakk, Farallah, Ikonn, Krakkan ve Raggadorr arasındaki bir müsabakaya katıldı. Her varlık, dokunacak ilk insanın görüntüsünü oluşturmak için büyülü bir eser kullanırdı. Bir insan dönüştürüldüğünde diğerleri geriye kalan eserlere çekilecekti. Örnekler adı verilen bu insanlar, insanlığı fetheder ve bir tanesi ayakta kalana kadar ölüme karşı savaşırdı. Keşfedilmemiş şartlar nedeniyle Crimson Kosmos’una sürülene dek dünyada yaşadı. Cyttorak bazen Crimson Gem’i dış dünyaya gönderir ve onunla temasa giren herkesi Juggernaut’a dönüştürür. 

8. Infinity

Gerçek adı: Infinity
Tür: Kozmik Varlık

 

Kozmik bir varlık olan Infinity, alanın bütünlüğünü temsil eder ve kardeşi Eternity de zamanın temsilidir. Dolayısıyla bunlar, uzay-zaman sürekliliği ve evrenin bütününün arkasındaki canlı güçlerdir. Infinity ve Eternity’nin muadilileri Oblivion and Death‘tır. Sonsuzluğun fiziksel bir bedeni yoktur, ancak bazen bir kadın biçimini alır. Soyut bir varlık olarak evrenin her yerinde bulunur ve seçtiği hemen hemen her efekt elde etmek için evreni manipüle edebilir. Thanos, Infinity‘in gücünü kuşkusuz gerçek bir güç olarak görüyor.

 

  

7. Phoenix Force

Gerçek adı: Phoenix Force
Tür: Kozmik Varlık

 

Phoenix Force, varlık halleri arasındaki boşluktan doğdu ve henüz doğmamış tüm yaşamı temsil eden evrenin bir çocuğu olarak kabul edildi. Bilinen en eski kozmik varlıklardan biridir. Hayatın asal evrensel kuvvetinin ölümsüz, yıkılmaz ve değişebilir bir tezahürüdür. Pratik olarak her şeye gücü yetir, ancak belirli şekillerde sınırlıdır. Gelecek nesiller için ayrılan hayat gücü tarafından sağlanan enerjiye dokunabilir. Böylece varlıklarını inkar edebilir. Phoenix Force, sınırsız kozmik enerjiye sahiptir. Ev sahibi olsun veya olmasın, Marvel evreninde herhangi bir zaman çizgisi veya boyutsal varlıkta var olan en güçlü varlıklardan biridir. Durgun kuvvet patlamaları enerjisini, tüm gezegensel bedenleri yok edecek kadar güçlü sarsıntı kuvveti kirişlerine yansıtabilir. Zaman ve mekan boyunca enerjisini kendi içine katlayarak bir kara deliğe benzer şekilde çökmesine neden olarak göç edebilir. Cyclops‘un yakut kırmızısı renkli optik patlamalar veya bir yıldız, kara delik veya bütün bir galaksinin tüm enerjisi gibi herhangi bir enerjiyi doğrudan manipüle edebilir ve tamamen kontrol edebilir. Başkalarına, başka bir gezegen veya galaksi gibi büyük mesafelerden, geniş alan boşluğundan veya hatta tüm çizelgede teleport edebilir.
Saniyede bir sonsuz miktarda molekül tüketebilir ve kaldırabilir. Yaşamın ve ölümün kendisinin şekillenmesi olduğu için istediği herkesi neredeyse sonsuz güçlerle diriltebilir. Phoenix Force, ölümsüz ve yıkılamaz. Geçmişe, günümüze ve geleceği büyük zamansal mesafelerde ve eylemlerinin nedensel etkisinin derin bir bilgisiyle değiştirebilir. Kozmik hava ayarlayabilir ve yaratabilir. Kozmik fırtınalar, güneş fişekleri, jeomanyetik fırtınalar, kozmik ışınlar, koronal kütle çıkarma ve kara delikler oluşturabilir. Ölçülemez kozmik güçleri ve yetenekleri, Jean Grey‘e bağlı olduğunda en kuvvetli ve en kuvvetli görünmektedir. Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

 

6. Kronos

Gerçek adı: Kronos
Tür: Kozmik ve Uzaylı Varlık

 

Kronos, uzaylı bir bilim adamıyken yanlışlıkla kendisini kozmik bir varlığa dönüşmüştür. İnsan üstü, telepati ve kozmik farkındalığın çok üstünde bir seviyede istihbarata sahiptir. Ölenlerin ruhlarını, cansız maddenin yaratabileceği yapay organları canlandırmak için kullandığı ölçüde dahi kontrolü elinde tutabilir. Kronos da zamanın düzenlemelerinden biri haline geldi ve gerektiğinde bilinçli derecede bir kontrol uygulayarak akışını kontrol edebildi. Thanos son zamanlarda onu Galactus, Zeus ve Odin’in Kronos ile aynı güçlere sahip olduğunu belirtmiştir.

 5. Franklin Richards


Gerçek adı: Franklin Richards
Tür: Mutant

 

Reed Richards ve Susan Richards‘ın oğludur. Omega seviyesinde bir mutanttır.
Franklin, tam güçlerinin bilinçli kullanımına ulaştığında telepatik güçler, muazzam telekinetik güçler, muazzam derecede güçlü enerji patlamalarını tetikleme yeteneği ve maddenin ve enerjinin moleküler yapısını yeniden düzenleyebilme yeteneğine sahiptir. Güçleri o kadar büyüktür ki cebe ait evreni yaratmıştır. Hayal gücü ve düşünceyle gerçekliği evrensel ölçekte cebe koyabilme becerisi vardır. Maddenin kuantum seviyede yeniden düzenlenebilmesi ve manipüle edilebilmesi için dinamik kuvveti manipüle etme ve yayma becerisi. Yaşlı benliğinin rehberliğinde, bir zamanlar örneğin bir güneşi dengeledi. Franklin geçmişteki benliğini karşılamak için geçmişe zaman yolculuğu yapabilmişti. Psi-Lord olarak, çok çeşitli psiyonik güçler sergiledi. Canlıları, cansız nesneleri ve bir dereceye kadar enerjisini psiyonik olarak havalandırmasını ve işleyebilmesini sağlayan telekinetik yeteneklere sahiptir. Bu da onun uçmasını sağlar. Vücudunun aşırı duygusal potansiyelinden ürettiği muazzam derecede güçlü enerji patlamalarını ateşleme yeteneği vardır. Aklında görülen her şeyi yaratma becerisi. Franklin, bu yeteneği, hayal edebileceği ve uygun gören her şeyi yapması için kullanır. Franklin, bu enerjiyi silah veya enerji patlamaları yaratmak için saldırgan bir şekilde kanalize edebilir veya sevdiği kişileri korumak için güç alanları yaratmak için savunmacı olabilir. Franklin Richards, bir insanın normal insan gücüne sahiptir ancak teoride gerçekliği manipüle ederek veya telekinezi kullanarak onun veya herhangi birinin gücünü sonsuz seviyeye çıkarabilir. 

 4. Eternity

Gerçek adı: Eternity
Tür: Kozmik Varlık

 

Her şeye gücü yeter. Zaman, mekan, madde, enerji, sihir veya gerçekliği herhangi bir amaç için idare edebilecek sınırsız yeteneği vardır. Evrenin ölümsüz biçimidir. Dünya boyutunda yaşayan herhangi bir kuvvet olarak fiziksel olarak tezahür edebilme yeteneği vardır. Thanos, Eternity’yi, Master Order, Lord Chaos ve diğer pek çok varlık gibi tüm soyut varlıkların üstünde görüyordu.

 

  

3. Living Tribunal

Gerçek adı: Living Tribunal
Tür: Kozmik Varlık

 

Living Tribunal, evrendeki en güçlü varlık olarak kabul edildi ve evrenin kendisiyle var oldu. Çok uluslu bölgedeki diğer varlıkların aksine, alternatif bir mevkide bulunmadığı anlamına gelen yalnızca bir yaşam kurumu vardır. Living Tribunal’ın işlevi, dengeyi korumak ve Multiverse’ü korumaktır.Mistik dengenin korunması anlamına geliyorsa eğer var olan herhangi bir gezegeni yok etme gücüne sahiptir ve yıldızlardan süper nova yaratabilir. Tam ve sınırsız sınırsız gücü vardır.2. Beyonder

                                             

Gerçek adı: Beyonder
Tür: Kozmik Varlık

 

Beyonder olarak bilinen varlık, aslında Beyonders olarak bilinen eski bir diğer sözde ırkın genç bir üyesidir. Beyonder, birkaç yıl boyunca dünyayı gözlemledi ve dünyanın gerçekliği içinde yaşayan varlıkların her biri kendi başına tamamlanmış bir yaratım olmadığını keşfetmekten hayran kaldı. Tüm versiyonlarında Beyonder, gerçekliği manipüle edebilecek genel beceriye sahiptir. Kendisi evrendeki en güçlü varlık olarak kabul edildi. Gücü, Living Tribunal, Eternity, Infinity ve Kronos gibi bütün kozmik varlıkların çok üstündedir. Aynı zamanda madde hallerini kolayca değiştirebilir ve bir dizi başka güçleri vardır. Potansiyel olarak hesaplanamayacak derecede insanüstü güce sahiptir. Gerçekliği idare etme kabiliyetini kullanarak, aslında, onarılan istekle vücuduna yapılan zararı yeniden canlandırabilir.

 Pelerin Dergi – Ocak 2018 #51. One-Above-All

 

Gerçek adı: Yok
Tür: İlahi Varlık

Evrendeki ve evrenin ötesine olan tüm her şeyin yaratıcısıdır.
Marvel evreninin kurusucudur.  Sınırsızlığın ve sonsuzluğun temsilcidir.

 Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir