Menü Kapat

Black Panther (T’Challa)

Marvel Comics’in Wakandalı bir karakteridir. İlk kez Temmuz 1966 yılında ‘Fantastic Four #52 – Introducing the Sensational Black Panther‘ sayısında gözükmüştür. Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılmıştır.

 

1966’da Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılan, insan üstü görme, koku ve işitme duyuları ile panter benzeri refleksleriyle zenginleştirerek zamanını kral ve suç savaşçısı olarak ikiye ayıran Black Panther, geleneksel olarak hiper teknolojik olarak gelişmiş, Afrika kıtasında bulunan Wakanda ulusunun savaşçı

 

kralıdır. İlk başta karakter için Stan Lee, Amerikalı süper kahraman ekibi Fantastic Four‘u yenen Afrikalı kahraman olarak tanıtmıştır. Birkaç yıl sonra, 1968’de Roy Thomas karakterin ilk kez tasvirini yapmıştır. Black Panther‘in ortak yaratıcısı olan Jack Kirby, daha sonra 1977’de kahramanın solo serisini yazmaya devam etmiştir. 1998’de Christopher Priest de Black Panther’ın serisini yazmaya başlamıştır. Stan Lee ve McGregor tarafından çizilen Black Panther efsanelerini inşa edip genişleterek karakteri modernleştirmişlerdir. 2005 yılında, TV / film okuruReginald Hudlin Kara Panter yazmaya başlamıştır. Hudlin’in görev süresi, kahramanlar, maceralarını yeniden başlattıkça karakterle ilgili daha önceden yazılmış olanları tekrar gözden geçirmekti. Bununla birlikte, T’Challa savaşçı bir kral olmak gibi Kara Panter’in klasik hikâyeleri de geçerliliğini korumuştur. Hudlin’in Black Panther’daki görevi, Black Panther serisinin en ticari olarak başarılı serisidir.

Güçlerini, savaş yeteneklerini ve zekasını test etmek için Kral T’Challa, Amerikalı süper kahraman ekibi Fantastic Four‘u Wakanda’ya davet etmiştir. Fantastic Four ekibi, Wakanda yapımı teknolojik ormanı görünce şaşırmıştır ve ne kadar inanılmaz derecede gerçek olduğunu yorumlamışlardır.Black Panther, daha sonra panter kostümü üzerine kurulu bir teknoloji kombinasyonunu kullanarak Fantastic Four‘a saldırıp ekibi etkisiz hale getirmiştir. Black Panther, daha sonra kendisini Kral T’Challa ilan edip ve onlara saldırdığından dolayı özür dilemiştir. Klaw ve paralı askerlerine karşı etkili müttefikler olup olamayacaklarını test etmek istediğini açıklamıştır. Başka yerde olan Klaw, Wakanda’ya dönüp ve ülkeyi istila etmeye çalışmaya başlamıştır. Sesini bir silah haline getirmek için Wakanda’da vibranium adı verilen maddeyi kullanmak istiyordu. Fantastic Four ve Wakanda Askeri yardımı ile T’Challa, Klaw‘ı yenmeyi başarmıştır. T’Challa, Wakanda’nın teknolojik bir santra gibi olduğunu fark ettiğinde, dünya tehditlerinin krallığına daha ciddi tehdit getireceğini fark edip servetini, yetkilerini ve hayatını tüm insanlığın hizmetine vaad etmiştir.

Bu maceradan sonra, T’Challa, Captain America ile bir araya gelip ölen Baron Zemo‘yu yaratan bir sahtekâr ile savaşmıştır. Bu olay, Captain America ve Black Panther arasında güçlü bir dostluğun yaratılmasına neden olmuştur.
Önümüzdeki birkaç yıl boyunca, T’Challa iki hayat yaşamıştır. Biri suç savaşçısı, diğeri kral olarak. Krallığına yönelik birçok tehdit durumuna ve süper güçleri olanlara karşı dikkatli olmaya devam etmiştir. Avengers ekibi hakkında da meraklanmıştır. İnsanlığa karşı bir tehdit olup olmadığından emin olmamakla birlikte, bu süper insanlar grubunu araştırmaya karar vermiştir. Black PantherAvengers ekibinin sığınağına gittiğinde o sırada saldırı altında olan Avengers ekibini kurtarmıştır. Ekibe katılması teklifi gelmiştir. Ve o andan itibaren Avengers ekibine dahil olmuştur. 

Black Panther, işi için New York’a gittiğinde Wakanda’nın komşu ülkenin Ghudaza adlı bir vatandaşı olan Micheal Achebe, bir darbe başlatarak Wakanda’yı ele geçirmeye çalışmıştır. Ülkesine dönen T’Challa, vatandaşlarını Wakanda mülteci kamplarında korumuştur. Micheal Achebe, Wakanda’ya erişimini sağlayan bu kamplardan birinde saklanmıştır. Şeytan Mephisto‘nun yardımıyla Micheal Achebe,  T’Challa‘yı yenme planları yapmıştır. Mephisto‘nun olaya karışmasından sonra, T’Challa ona saldırarak şeytanın kalbini parçalamıştır. T’Challa‘nın Achebe‘yi avlamak için kaçması üzerine Mephisto, cehenneme kaçmıştır.

 

 X-Men ile birkaç kez bir araya geldikten sonra, T’Challa ve Storm çıkmaya başlamıştır. T’Challa, Storm‘a Afrika ve ABD’deki hayatta kalan aile üyeleriyle tekrar bir araya gelmesine yardım ettikten sonra ona evlenme teklifi etmiştir. Storm, evlilik teklifini kabul etmiştir ve ikisi büyük bir Wakanda töreniyle evlenmiştir. Balayı için ikisi diplomatik bir dünya turuna başlayıp Birleşik Devletler’e gitmeden önce Letveria’da Doctor Doom‘u, Britanya’yı, Atlantis’te Namor‘u ve Attilan’da Black Bolt‘uziyaret etmişlerdir.

Skrulls takımı, vibranyum cevheri için Wakanda’yı ele geçirmeye çalışmıştır. Sonuç olarak, Wakanda-Skrull savaşı başlamıştır. T’Challa, ulusunu kurnaz taktikler ve teknolojik şaşkınlıkla savunmuştur. Sonunda, iki ülke de teknolojik kayıplar vermiştir. Bundan dolayı da kılıç, mızrak ve kalkan gibi daha ilkel silahları kullanmıştır. Wakanda ordusu, Iron FistWolverineLuke Cage ve Bullseye‘in yardımıyla düşmanı yenilgiye uğratmıştır. T’Challa ve Storm, kanla yazılı bir uyarı ile düşman cesetlerini uzay gemisine yükleyerek uzaya fırlatmıştır.Secret Invasion olaylarından sonra, batı dünyasında bir rejim değişikliği yaşamıştır. SHIELD dağılmıştır ve Tony Stark, Norman Osborn‘un başında bulunduğu HAMMER adlı yeni bir organizasyonun lehine kovulmuştur. T’ChallaAtlantis kralı Namor ile görüştükten sonra Illuminati‘yi yansıtan karanlık bir grubun oluşumunu öğrenmiştir. Namor, T’Challa‘dan Illuminati‘ye olan tercihini gerekçe göstererek katılmasını istemiştir. Bu teklifi, T’Challa, kabul etmemiştir. Reddetilme konusunda biraz rahatsız olmasına rağmen Namor, T’Challa‘nın barış içinde gitmesine izin vermiştir. Atlantis‘ten ayrılmaya hazırlanırken, T’Challa, Dark Illuminati üyesi Doctor Doom‘la karşı karşıya kalmıştır.

 

Vahşice epik bir savaştan sonra, T’Challa, ağır yaralanıp Atlantis‘ten kaçmıştır. Ama uçağı yoldayken düşmüştür ve T’Challa‘yı komaya sokmuştur. T’Challa, komadan uyanıp Dr. Doom ile savaşmak için bedenini yeniden eğitmeye başlamıştır ve bir bilim adamı olarak savaşa hazırlanmak için sihir kullanmaya başlamıştır. Cadı doktoru, kendisine güç katan, duyularını güçlendiren ve ona Dr. Doom‘un sihirli saldırılarına direnecek bir yol sağlamıştır. Dr. Doom, Wakanda’ya sızıp büyük miktarda işlenmiş vibranium çalmıştır.Kendi vatanı Latveria‘da vibraniyum temelli nesneleri ve yapıları manipüle etmek için vibranium kullanarak dünyanın çeşitli şehirlerine saldırmaya başlamıştır. Storm ve Fantastic Four‘tan Dr. Doom‘un dünya çapındaki saldırılarına karşılık verirken T’Challa, dünyayı kurtarmak için bir plan başlatmıştır. T’Challa, Dr. Doom ile savaşıp işlenmiş vibraniumu zehir haline getiren cihaza kendi cihazını yerleştirmeyi başarabilmiştir. Cihaz, o kadar güçlüydü ki tüm vibranium dünyadan yok olmuştur. Dr. Doom‘un yeni yaptığı vibranium tabanlı zırh işe yaramaz hale getirilmiştir ve yenilmiştir. T’Challa, daha sonra Storm, X-Men, Avengers ve Fantastic Four‘un yardımıyla geri kalan bazı aktif vibraniyumun depolanması için Wakanda’ya geri dönmüştür. Bu savaştan sonra Wakanda’nın yetkisini mevcut Black Panther olan Shuri‘ye bırakıp New York’a gitmiştir ve Matt Murdock ile Hell’s Kitchen‘ın yeni koruyucusu olmak için bir anlaşmaya varmıştır. MurdockShadowland olaylarında yaşananlar yüzünden ahlak sorunlarıyla uğraşmak için New York’tan ayrılmaya karar vermiştir.
Foggy Nelson
‘ın yardımıyla T’Challa, “Mr. Okonkwo” adlı gizli bir kimlik oluşturmuştur. Bu sivil kimlik sayesinde T’Challa, kendisini çevredeki suçlarla mücadele alanıyla tanıştırmaya çalışmıştır. Artık Wakanda teknolojisine, aşırı insani duyulara, vibranium uymusuna sahip değildi. Kendini keşfetme konusundaki bu kişisel yolculuktan kurtulana kadar Wakanda’ya dönmeyi reddetmiştir.

Daredevil, New York‘a döndükten sonra, T’Challa da Wakanda’ya geri dönmeye karar vermiştir. Orada, önseziler olarak yorumladığı rüyalar görmeye başlamıştır. Hayallerinde Panter Tanrısı ve uzun süredir arkadaşı olan Reed Richards‘ı görmüştür. Ülkesine de geri dönmüştür. Panter Tanrı’yla bir araya gelmiştir. T’Challa‘ya, sahip olduğu rüyaların aslında önsezileri olduğunu doğrulamıştır Panter Tanrı sonra ona en çok ne istediğini sormuştur. T’Challa, ona tekrar bir kral olmak istediğini söylemiştir. Güçlü tanrı durup T’Challa‘ya gerçek arzularının bir kez daha ne olduğunu sormuştur. Halkına hizmet etmek istediğini belirterek yanıt vermiştir.Avengers vs. X-Men olayları sırasında, Phoenix kuvveti olarak bilinen ölüm ve yeniden doğuşun güçlü kozmik varlığı dünyaya dönmüştür ve bir ev sahibi aramaya başlamıştır. Hope adında genç bir genç, Phoenix‘in ev sahibi olduğu iddia edilmiştir. Genç kız bir mutant olduğu için, X-Men onun mutant ırkının kurtarıcısı olarak düşünmüştür. Bununla birlikte Avengers, Phoenix‘in onu bozarak insanlığa potansiyel bir tehdit oluşturması korkusuyla kızı gizlemek istemiştir. İki grubun birbirleriyle kavgası başlamıştır.

Phoenix, tesadüfen Iron Man tarafından beş parça enerjiye bölünmüştür ve her bir enerji de X-Men‘dedir. Cyclops, Emma Frost, Colossus, Magik ve Namor‘a verilmiştir bu beş enerji. Eylemlerinden bazıları cömert ve huzur verici olsa da Avengers, böylesine güçlü ve muazzam varlıkların kontrol edilmemesinden korkuyordu. Ardından gelen karışıklıklar sırasında T’Challa, Avengers‘le ittifak kurmuştur ama eşi Storm da ekibi X-Men ile ittifak olmuştur. Birçok Wakandalı, kraliçesinin neden X-Men‘le müttefik olması konusunda şaşkına dönüp ve onu Wakanda Krallığı’na ihanet etme suçuyla hain olarak ilan etmiştir.T’Challa, Wakanda’da Avengers için güvenli bir sığınak sağlamıştır. Namor ise onları aramak için saldırmıştır ordusuyla ve neredeyse Wakanda’yı çökertmiştir. Yüzlerce kişiyi öldürmüştür. Storm, daha sonra Wakanda’ya gelip Namor‘un yaptıklarını görmüştür. Daha sonra T’Challa‘ya Namor‘un yaptıkları yüzünden üzüldüğünü söylemiştir. Ancak karı-koca arasında kavga çıkmıştır ve Wakanda rahibesi evliliği iptal etmiştir.

Uzun zaman önce Skrulls savaşından bir süre sonra T’Challa, Iron Man, Mr. Fantastic, Black Bolt, Profesör X ve Namor, Wakanda’da bir araya gelmişti. Iron Man, Skrulls Savaşı gibi bir olayın tekrarlanmasından kaçınmak için düzenli olarak toplanacak Birleşmiş Milletler’e benzer bir süper hümanist hükumet kurmalarını önermişti. Tartışmanın ardından T’Challa‘nın dışındaki herkes Illuminati‘y oluşturmayı kabul etmişti. T’Challa o sırada reddetmişti çünkü grubun gizlice dünyayı yönetmeye karar verdiklerinden grubun başarısız olacağını hissetmişti.Bir süre sonra Avengers vs. X-Men olaylarından sonra T’Challa, “İnkar” olarak bilinen bir olaya tanık olduktan sonra Illuminati‘ye tekrar başvurmayı yeniden gözden geçirmiştir. Bir istilacı, iki alternatif evrenin merkez üssü olarak alternatif yeryüzü ile birbirine çarpıştığı zamana T’Challa , Dünya’yla çarpışmasını önlemek için kendi Dünya’sını yok eden alternatif bir Dünya’dan bir kadın olan Kara Kuğu ile karşılaşmıştır. T’Challa, Wakanda’nın ormanlarında, Wakanda’nın uzay programı için potansiyel bazı adaylarla, onlara saldırdığında bir keşif gezisinde bulunmuştur.

Zaman ilerledikçe Wakanda ve Atlantis arasındaki düşmanlıklar artmıştır. Namor, çatışmayı sona erdirme girişiminde bulunarak T’Challa‘ya, mevcut Wakanda hükümdarı olan kız kardeşi Queen Shuri‘ye geçmesi için bir barış teklifi sunmuştur. T’ChallaQueen Shuri‘ye barış teklifi sunmuştur ancak Namor‘un Avengers vs. X-Men eylemlerinin bir terör eylemi olduğunu gerekçesiyle barış teklifini kabul etmemiştir. Daha sonra Atlantis‘e saldırı emri vermiştir. T’Challa, Namor‘u hileli bir şekilde yenmiştir. Wakanda’nın gizli polisi olan Hatut Zeraze, Atlantis‘i deşifre etmeye devam etmiştir.Carol Danvers, Dünya’ya ve evrene yönelik tehditlerle kozmik bir ölçekte baş etmek için bir problem çözme ekibi oluşturma konusunda T’Challa‘ya yaklaşmıştır. Ekip, Captain Marvel, Blue Marvel, Spectrum ve Black Panther’den oluşmuştur. Görevlerinin ilki Galactus‘u kapsıyordu. T’Challa, Captain Marvel, Blue Marvel ile görüşmek ve Galactus‘la bir diyalog açmak için kendisini derin alana teleportlamıştır.

Daha sonra Black Panther, Wakanda’ya kral olarak dönmüştür. Kozmik seviyedeki tehditlerle karşı karşıya kaldıktan sonra nihayet normal bir hayata dönmeye çalışmıştır. Zenzi liderliğindeki monarşisi fikrine karşı bir devrime döndüğünde, onun isteği yerine getirilmemiştir. Kız kardeşi Shuri‘nin görünüşte olan ölümüyle de başa çıkıyordu. Bütün öfkesini sonunda serbest bırakmayı öğrenmiştir. Tetu ve Zenzi oldukça büyük bir takipçi biriktirmişlerdi. T’Challa‘nın annesine zarar veren repulsor teknolojisi kullanarak bazılarını canlı bombalar haline getirmişlerdir. T’Challa, arkadaşlarından bazılarını Wakanda’nın dışında olan Luke Cage, Storm, Manifold ve Misty Knight gibi isyancılarla savaşmasına yardımcı olması için çağırmıştır. Bu savaş sırasında da Manifold‘un yardımıyla Shuri‘yi hayata döndürmüştür.Shuri‘nin yardımı ve Changamire‘nin halka yaptığı konuşması ile T’Challai hükumetine destek için geri dönmüştür ve asileri bir kez ve herkes için yenmek için bir yol bulmaya başlamıştır. Tetu ve Zenzi, Shuri ve Manifold‘un yardımıyla güvenli olan Wakanda’nın merkezine son bir saldırı için güçlerini biriktirmişlerdir. Ama T’Challa isyancıları yenmeyi başarmıştır ve isyanı sona erdirmişlerdir. 

GÜÇLER VE ÖZELLİKLER

Siyah Panter Bilgisi: Artık, her önceki Kara Panter’teki tüm bilgi, güç ve her tecrübeyi bilme yetkisine sahiptir.
Aşırı İnsanlık Çeviklik: T’Challa‘nın çevikliği, dengesi ve bedensel koordinasyonu, özel bir bitkiyi sindirmede insan gelişiminin doruk noktasına yükselmiştir. Onun tepki süresi, rakiplerinden çok daha üstündür ve bu da potansiyel düşmanlardan gelen saldırıları kaçırır.
Duyular: Görme, işitme ve koku alma, T’Challa‘nın duyularını yükseltmiştir.
Dayanıklılık: T’Challa‘nın fiziksel gücü, mükemmelliğinin zirvesine getirmiştir.

Direnme: T’Challa‘nın hasarlara direne yeteneği, bir insan için son derece yüksektir. Vücudu güçlü

çarpma darbelerine direnebilir. Vibranium ile örülmüş bir kostümüyle T’Challa, daha hızlı bir hızla iyileşir. Ayrıca çeşitli hastalıklar, zehirler, virüs / bakteriler vb. Yakın bir yere sahiptir.
Süper Hız: T’Challa normal insanlardan daha hızlı koşabilir.
Genius seviyesinde Intellect: Usta bir taktikçi, fizikçi ve mühendistir. Onun olağanüstü taktik becerisi, Reed Richards, Tony Stark ve Dr. Doom gibi kişileri manevra etmesine olanak sağladı. T’Challa’nın fizikve mühendislik bilgisi, onu dünyanın en büyük sekiz entelektüel sıralamasında buluyor. T’Challa, Reed Richards ile birlikte tüm gezegenleri tahrip edebilen çok boyutlu bombaları ters mühendislik yapmıştır.

 

Master Combatant: T’Challa, dünyanın dört bir yanından dövüş sanatının çeşitli stillerini öğrenip her türlü silahlı ve silahsız mücadele alanında ustadır. Oldukça yetenekli bir şekilde kılıç, hançer ve mızrakları sıklıkla kullanıyor. T’Challa, dünyadaki en iyi dövüş sanatçılarından biri olarak kabul edilir.

Çok dilli: Akıcı olarak ana dili, İngilizce ve diğer çeşitli dilleri konuşabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir