Menü Kapat

Black Panther Hakkında Bilmediğiniz 15 Gerçek

Yılın en heyecanla beklenen filmlerinden Black Panther’e birkaç hafta uzaktayız! Biz de bu vesileyle Black Panther’in bilinmeyenlerini, dönüm noktalarını, mihenk taşlarını sizler için derleyelim istedik. İşte Kara Panter’in tarihinden 15 madde! 

15. Ana akım çizgi romanda, kendi serisi olan ilk siyahi kahraman kendileri!

Sevdiğimiz bir hikayenin ilk başlangıcını merak ederiz. Ve emin olun, kralın görkemli bir başlangıcı var. Kendisi ana akım çizgi romanlarda, kendi serisine sahip ilk siyahi kahraman Black Panther. Marvel’ın öncül şirketi Atlas Comics etiketiyle 1950’lerde ortaya çıkan Waku, Bantu Prensi karakteri ve Dell Comics’in Afro-Amerikan kovboyu Lobo ondan daha önce ortaya çıkmış siyahi karakterler olsalar da, tam olarak kahraman kategorisine dahil edilemeyeceklerinden, Black Panther bu konuda ilk kabul edilmektedir. Sonrasında Storm, falcon, Luke Cage gibi pek çok ikonik siyahi karakter ortaya çıkmıştır ve Marvel’ın sinema evrenine de dahil olmak üzere olan Panther, onların öncüsü kabul edilmektedir.

BONUS: 70’lerdeki ‘Panther’s Rage’ isimli serisi ise, Comics Publisher yayıncısı Jason Sackss tarafından Marvel’ın ilk grafik romanı kabul edilmiştir. 

14. Storm ile evlenmişti!

Tanışıklıkları uzun yıllara dayanan ikilinin ilişkisi, Civil War sırasında bir aşka evrilmiş ve Black Panther Vol4’ün 18. sayısında evlenmişlerdi. Geçmişte Wakanda kraliçesi, aynı zamanda Kral’ın “elite-guard”ı olan kadın savaşçılardan oluşan Dora Milaje birliğinden seçilirken, bu ilişkiyle bir istisna olmuştu. İkilinin evliliği,  Phoenix Froce’un dünyaya dönüşüyle başlayan bir başka büyük event olan Avengers vs. X-Men sırasında, tam olarak 9. sayısında sona ermişti.

 13. Quinjet’ler ve Cap’ın kalkanı onun eseri!

Henüz MCU’da yer almazken bile varlığını Wakanda Tasarım Grubu’na ait bu icatlarla varlığını hissettirmişti aslında. Onun bu tasarımları Howard ve Tony Stark’a mal edildi, ancak ikisinin kaynağı da aslında T’Challa idi. Infinity War fragmanında gördüğümüz ‘Get this man a shield!’ komutuyla Captain America’yı işaret ederek, zannederiz sinematik evrendeki mirasına sahip çıkacak.

 12. Aslında Batman’e benzeyen sadece görünüşü değil!

Adeta süper-asker özellikleri gösteren Black Panther, aslında Wakanda şehrinin koruyucusu. Tıpkı Batman gibi şehirde asayişi sağlıyor, üstelik tek benzerlikleri bu da değil. Kendinden çok daha güçlü düşmanları alt etmesi, dedektif-vari soruşturmalar yönetmesi, zengin ve bilgili biri olması ve teknoloji kullanması, dövüş sanatlarında usta, ayrıca gücünü bir hayvandan alması ikiliyi benzer kılan özellikler. Sizce de yeterince yakın değiller mi?

 11. Onu MCU’da Wesley Snipes canlandırabilirdi! 

Wesley Snipes, 2000’li yılların önemli aksiyon oyuncularından. Kendisini Marvel’ın Blade üçlemesinde de izledik. Her ne kadar Snipes’ın performansı eleştiri konusu olsa da, özellikle ikinci filme yapılan yorumlar olumsuzdan ziyade ılımlıydı. Ancak Snipes’ın ismi -çoğu kişi bilmese de- Black Panther karakteri için de geçmişti. Ancak bahsettiğimiz dönem, MCU uyarlamasının çok öncesi.

1992 yılında Snipes 30’lu yaşlarında ve kariyerinin zirvesindeyken Demolition Man isimli filminin yayınlanmasından sonra “Çizgi roman uyarlaması için çok müsait bir alanımız var ama yine de büyük bir siyahi çizgi roman karakterini sinemada görmüş değiliz. Özellikle Black Panther. Onun çok zengin, ilginç bir yaşamı var. Böyle görülmemiş bir şeyi başlatmak bir rüyanın gerçekleşmesi demek olurdu.” demiş. 53 yaşında olmasına rağmen T’CHAKA rolü için yine de gönüllü olmuştu, ancak rol Ernie Hudson’a gitti. İlerleyen filmlerde onu bir villain olarak görme ihtimalimiz var gibi.

 10. Güçlerini, çoğu kişi için zehirli olan kalp şeklinde bir ottan alıyor!

Süperinsan güçlerinin kaynağı sadece Wakanda’da yetişen kalp,şekilli bir ot. Efsaneye göre ot, yerlilerin tapındığı Panter Tanrı tarafından kutsanmıştır, gerçekteyse bu bitki ülkeyi ihya eden devasa Vibranium meteoroidi çarpmasından sonra mutasyona uğramış. Sadece belirli kişiler tarafından korkunç yan etkileri olmaksızın kullanılabilen bu ot, kullanana Captain America benzeri insanüstü hız, çeviklik, güç, dayanıklılık ve iyileşme becerileri gösterebiliyor.  Ayrıca kullanana karanlıkta görebilme, herhangi bir kokuyu takip edebilme, hatta düşmanlarının kalp atışlarını takip edebilme gibi olağanüstü duyular da bahşediyor.9. Oxford’dan fizik doktora derecesi vardır!

Sade bir kas gücünden öte, dünyanın en büyük dehalarından biri (Tony Stark, Reed Richards, Hank Pym ve Victor Von Doom ile birlikte.) ve pek çok bilim disiplininde de son derece başarılı. En dikkat çekeni ise İngiltere’nin köklü eğitim kurumu olan Oxford Üniversitesi’nden almış olduğu fizik doktorası. Bilgi birikimi onu bir taktik deha, fizikçi ve mühendis haline getiriyor. icat ettikleri arasında bir gezegeni tümden yok edebilecek kapasitede boyutlararası bombalar bile var! 

8. Birkaç süper kahraman ekibinde yer aldı! 

Başlangıçta diğer Marvel kahramanlarına karşı tamamen gözlemci rolünde kalsa da, sonraları büyük ölçüde görev üstlenen iyi bir ekip üyesi haline geldi. Bu kahraman ekipleri arasında Avengers, fantastic Force, Defenders, Heroes for Hire, The Resistence ve Secret Avengers gibi ekipler var. Bunların en önemlilerinden biri, Multiverse’ün gizli yönetici gücü diye anılan ve evrenin en büyük dehalarını bir araya getiren Illuminati örgütünün de asli üyelerinden biriydi.

Bunlardan biri var ki, Black Panther’in çizgi roman gelişiminde önemli bir görev üstlenmiş ve tarihinin bir parçası olmuştur… 

7. Fantastic Four ile mazileri çok eskiye dayanıyor!

Black Panther ve (eski) karısı Storm, Sue ve Reed Richards’ın yokluğunda Fantastic Four’un üyeleriydiler. Hatta Black Panther, ekibin liderliği rolünü üstlenmişti. Çizgi roman serüvenleri uzun süre beraber devam etti. Panther ve F4’un birlikteliği daha da eskiye dayanıyor. F4’un serüvenlerinde Wakanda’ya gelmesi, Panther’in New York’daki serüvenleri hep iç içeydi. Yani F4 için de önemli bir figür T’Challa.6. Kız kardeşi Shuri de bir dönem Black Panther titrini taşımıştı!

T’Challa’nın, amcası S’yan’a Black Panther için meydan okumasının ardından, yılar sonra bu görev, üvey kız kardeşi Shuri’ye de düşmüştü.

Namor bir savaşta, T’Challa’yı komaya sokunca Storm, kraliyet ve Panther titri için Shuri’yi aday göstermişti. Shuri de bunun üzerine çabucak geçiş seremonilerinin tamamladı ve kalp-şekilli ottan yedi. Ancak Black Panther güçleri, kardeşinin hanedanına duyduğu kıskançlıktan ötürü layık bulunmaması yüzünden ondan geri alındı. her ne kadar reddedilmiş olsa da yine de kostümünü yaptı, ve Black Panther olarak Wakanda’nın düşmanı Morlun’u yendi ve ağabeyinin yeniden iyileşmesine yardımcı oldu. Bu özverili hareketiyle gerekli liyakatı sağlayınca da, ağabeyinden ünvanı geri alıp tekrar kraliçe olmuştur.5. Daredevil olarak bir dönem Matt Murdock’un yerini almıştı!

Zaman zaman ekiplere destek olduğu gibi, bazen de yardım amaçlı arkadaşları tarafından göreve davet edilmiştir. bunlardan biri de Matt Murdock’un yokluğunda New York’u gözetmek üzere onu davet etmesiydi. Shadowless event’inden sonra Murdock, bazı ahlak problemleriyle New York’u terk edip inzivaya çekilirken yerine T’Challa’yı davet etmişti.

Burada Kongo’lu göçme Bay Okongwo kimliğini alan T’Challa, bir restoran işletmecisi olarak çalışmaya başlayıp, sadece Hell’s Kitchen halkını tanımakla kalmadı, kendi içinde de bir keşlf yolculuğuna çıkmış oldu.  Bu süreçte Daredevil serileri 11 sayılığına Black Panther: The Man Without Fear! başlığıyla yayınlanmıştı.4. Kendisi aynı zamanda ‘Ölmemiş olanların Kralı’dır!

Kendi iç yolculuğunu bitirdikten sonra Wakanda’ya dönmeyi arzulayan T’Challa, her ne kadar unvanını kız kardeşi Shuri’ye kaptırmış olsa da, bir şekilde koruyuculuk görevine devam etmek için tekrar Panter Tanrı’yla irtibata geçmeyi denedi.

Fantastic Four Vol 1 Sayı 608’de, Wakanda’ya dönüşte Reed Richards ile beraber Wakanda’lı ölülerin şehri Necropolis’e giderler. Burası şimdiye kadar yaşayıp ölmüş tüm Black Panther’lerin  ebedi istirahatfahı olan yerdir. burada Panter Tanrı Bast ile rabıtaya geçer, ona mümkün olan her şekilde koruyuculuk görevine devam etmek istediğini belirtir. Ondaki bu tutku ve fedakarlığı gören Bast, onu kendi şampiyonu yapıp Necropolis’in koruyuculuğu görevine getirir. ‘Ölmemiş olanların Kralı’ unvanıyla T’Challa, eski Panther’lerin güç ve bilgeliğine de erişme imkanına sahip olmuştur. 

3. Black Panther filmi tam yirmi yıldır gündemdeydi!

Marvel Comics, Black Panther’i filme uyarlamak için yirmi yılı aşkın süre mücadele verdi. Önce, 2005’te Paramount Pictures ile bir protokol imzalayıp yönetmen arayışlarına başladı. Yıllar içinde pek çok yönetmenle görüşmeler yapıldıktan sonra sonunda, Creed’in yönetmeni Ryan Coogler ile anlaşmaya varıldı. Civil War filminde performansıyla beğenileri toplayan Chadwick Boseman T’Challa karakteriye dönerken, Creed’den tanıdığımız Michael B. Jordan2ın dahli  ve usta aktörler Martin Freeman ve Andy Serkis’in dönüşüyle filmin kadrosu da ortaya çıktı.

2016’da fiziken dahil olsa da, daha önce de belirttiğimiz şey ortaya çıktı ve Black Panther Prelude #1 çizgi romanında T’Challa’nın MCU’ daki varlığının en başa, ilk Iron Man filmine kadar dayandığını öğrendik. Şimdi heyecanla filme kadar son günleri sayıyoruz. 

2. Büyük davaların adamı!

Her ne kadar ancak bir süper-asker gücünde olsa daT’Challa, tıpkı yukarıda kendisini benzeştirdiğimiz Batman gibi, zekası ve tekniğini kullanarak kendinden çok daha güçlü kahraman ve villain’ları yenmişliği var. Bunlardan bazıları Spider Man, Wolverine, Captain America, Deadpool ve Silver Surfer gibi kahramanlar ve Mephisto ve Doctor Doom gibi Marvel’ın en tehlikeli ve güçlü villain’larından ikisi. Kesinlikle gözünü budaktan sakınmayan, yaman bir rakip! 

1. Infinity Gauntlet’i kullananlardan biri de oydu!

Marvel evreninde 16 karakter arasında el değiştirdi Gauntlet. bunların arasında Reed Richards ve Iron Man de var, Lackjaw, Hulk ve hatta Noel Baba ve (JLA/Avengers 2003 cross-over’ında) Darkseid bile! T’Challa da o karakterlerden biri.

Secret WArs #6’da, Black Panther ve Namor, Strange’e ait bir ada keşfederler ve burada saklı olan Gauntlet’i bulurlar. Panther onu SEcret Wars #9’daki son savaşta Doom’a karşı kullanmak üzere alır. Savaş bitip Doom yenildikten sonra T’Challa, Gauntlet’i kullanıp zamanda geriye, savaşı başlatan olayların baş gösterdiği zamana gider. Burada Reed Richards eldiveni kullanıp gerçekliği restore eder ve savaşın başlamasını engellemiş olur.

Black Panther hakkında bilinmeyenler listemiz bu şekildeydi. Sizin de listeye eklemek istediğiniz detaylar varsa bizleri yorumlarda ve mesajlarla bilgilendirmeyi ihmal etmeyin! 

 Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir