Menü Kapat

Joker’in Yaptığı 15 Çılgın Şey

Çizgi roman tarihindeki en iyi kötü karakterlerden birisi olan, kendi hayran kitlesi birçok süper kahramanın hayran kitlesinden fazla olan, kendisine ait felsefesiyle çevremizde o katliam senin bu katliam bizim etrafımızda olmasından zevk aldığımız Joker babamız var bu inceleme listemizde. Joker, bir çizgi karaktere göre ötede tutulan birisi. Gerek çizgi romanlarda, gerek film ve dizilerde her zaman dikkat çekip ilgi odağı olmayı başarmış ve bunun da hakkını her zaman vermiştir.‘Gotham yuvamız, Joker Babamız!’ nidaları eşliğinde Joker‘in kendi Çukur‘u olan Gotham Şehri‘nde ve diğer yerlerde yaptığı toplam 15 çılgın hareketini, Murat Kekilli‘nin ‘Seni çılgın… Hadi oradan… Seni sevdiğimi nereden çıkardın?’ şarkısı eşliğinde okumaya başlayabiliriz.

 

15. İRANLI BİR DİPLOMAT OLDU

 

Joker efendimiz, bir macerasında nükleer bir füze alıp bunu da İsrail‘i hedef alan bir grup teröriste satmıştır. Bu vesileyle Gotham‘dan çıkıp şehrinden çok uzaklara kadar gitmiştir ve Orta Doğu‘ya kadar gelmiştir. Burada çiğ köfte ile lahmacun yiyip bol bol ayran içmiştir.

Bakmış ki buralar az karışık, Orta Doğu‘yu da karıştırmak isteyen Joker abimiz, kelime-i şahadet getirmiş ve İran İslam Cumhuriyeti kurucusu olan Ayetullah
Humeyni ile görüşmeye başlamış. Uzun sahur gecelerinin ardından mübarek bir Cuma günü de İran‘nın diplomatı olarak Birleşmiş Milletler‘de İran‘ın büyük elçisi olmuştur.

Tabii bunu duyan Batman ve Superman da kendisini tebrik etmek için Joker‘in peşinden gitmiştir.

 

14. MR. MXYZPTLK’İN GÜÇLERİNE SAHİP OLUR

VE BÜTÜN ÇİN HALKINI YER

 

Başlığa bakınca baya fantastik ve bir uç nokta şey görebilirsiniz. Evet, ama nasıl oluyor bu demezler mi insana? Derler tabii.

Peki, bu fantastik ve iğrenç katliamı Joker nasıl gerçekleştirmiş? Bütün her şey, DC Comics evreninin en güçlü varlıklarından birisi olan Mr. Mxyzptlk‘nin sırf canı sıkıldı diye güçlerinin sadece yüzde birini Joker‘e vermesiyle başlar.

Bu güçlere sahip olan ailemizin çılgın palyaçosu Joker de Çin‘de yaşayan tam bir milyar insanı, şakaları ve kahkaları eşliğinde yemiştir.

Evet, bildiğimiz yemek. Üstüne Batman‘i de öldürdü. Ama sonra güçleri geri alındı ve bu fantastik ve iğrenç olay da zaman çizelgesinden silindi.

 13. ORTAĞI MONTY’NİN DERİSİNİ CANLI CANLI YÜZER

 

Brian Azzarello tarafından yazılan ve Lee Bermejo tarafından
çizilen, hatta ülkemizde de Türkçe olarak basılan ‘Joker’ çizgi
romanı, Joker‘in sadık yardımcısı Johnny Frost‘un gözünden
anlatılmaktadır.

Joker, Arkham Asylum‘dayken eski ortağı Joker’in eski ortağı Monty de Joker‘in yokluğunda Joker‘in organizasyonunu çalıştırmıştı. Ama yapmaması gereken bir yapmıştı ve Joker‘in yavuklusu, bizim de yengemiz olan Harley Quinn‘i kendi striptiz kulübünde striptiz dansçısı olarak
işe almıştı.

İşte bunu yapmayacaktın Monty Dayı. Johnny Frost ve Joker de Harley Quinn‘i yarı çıplak bir halde direk dansçısı
olarak görünce Joker de çıldırmış ve Monty‘nin derisini canlı canlı yüzüp sahneye çıkarmış ve Monty dayıyı da racona karşı geldi diye o şekilde insanların önüne atmıştır.

 

 

 

12. BARBARA GORDON’I VURUP SAKAT BIRAKTI

 

DC Comics evrenindeki tüm zamanların en iyi Joker hikâyelerinden bir tanesi olarak gösterilen ve aynı zamanda da tüm zamanların
en iyi çizgi romanlarından biri olarak kabul edilen, ülkemizde de Türkçe olarak basılan The Killing Joke‘un ana iskeletini oluşturan bir olayımız var sırada.

Joker‘in o popüler tatilci dayı gömleği, şortu, şapkası ve elinde fotoğraf makinası ile Bodrum’da üç ay boyunca tatilini yapmış, emeklilerle ve yazlıkçılarla takılmış, ardından da Sonbahar geldiği için tatil sezonu kapanınca da Eylül ayında Gotham‘a dönerken yolda da Barbara Gordon‘u bir ziyaret etmiştir.

Barbara Gordon yani Batgirl‘ümüz hiçbir şeyden habersiz bir şekilde kapıyı açınca karşısında yazlıkçı Joker’i görmüş ama bu onun için pek iyi olmamıştır.

Joker tarafından sakat kalacak bir şekilde vurulmuştu. Ardından da Joker, Barbara Gordon yaralı haldeyken çıplak fotoğraflarını da çekmiştir.11. DOLLMAKER’A KENDİ SURATININ DERİSİNİ YÜZDÜRÜR

 

Bu maddemizde de belki de Joker’in kendisine yaptığı en psikopatça, en çılgınca ve en delice hareketi çıkıyor karşımıza.

Batman tarafından Arkham Asylum‘a kapatılsa da oradan kaçmanın yolu bulan
çılgın dahi Joker, Dollmaker‘a kendi suratının derisini yüzdürür. Yüzdürme amacı, yüzünü değiştirip Aslan Bey ile Kurtlar Vadisi operasyonuna katılmak olmasa da Joker’den cidden delice bir hareketti bu olay. Ve o yüzülen surat derisi de elden ele dolaştı.

 

 

 

 

10. KENDİ BOYNUNU KIRDI

Tüm zamanların en etkili Batman çizgi romanından olan birisi olarak kabul edilen ve ülkemizde de Türkçe olarak basılan The Dark Knight Returns serisi,
Frank Miller tarafından çizgi roman dünyasına kazandırılmıştır.

Çok da güzel bir çizgi romandır. Okumayan varsa tavsiye edilir bu arada.

Bu çizgi romanda herkesin emekli olduğu bir evren vardır. Batman ve diğer süper kahramanlar artık işi
bırakıp emekli maaşı ile geçinirken Joker de tedavi görmekteydi.

Ama doktoru tarafından canlı yayına çıkarılınca hain bir plan ile kaçar. Sonra da
Joker’in kaosu yeniden ortaya çıkar.

Jokerliğini gösterip Batman ile aşk tazeleyen kovalamacasının ardından bir lunaparka gitti ve insanları öldürme katliamı gerçekleştirdi. Sonra da emekli Batman ile kapışması bitince kendi boyununu kırıp kendisin öldürdü.9. LOIS LANE’İ ÖLDÜRÜP METROPOLIS’İ DE YOK ETTİ

İşte şimdi de ülkemizde ciltleri basılan, dünyada oyunları oynanılan, DC
Comics sinema evreninin gittiği sonuç olarak teorileri atılan ve tam bir süper kahramanlar efsanesi olan Injustice efsanesini tabii ki de bizim tatlı Joker‘imiz başlatmıştır.

Kendisine saygılarımız sunup teşekkürlerimiz ediyoruz. Onsuz olur mu hiç efendiler?

Güzel ve güneşli bir günde, Gotham‘ın karanlık ve depresif havasından, ayrıca Batman‘den de sıkılan
Joker‘imiz ve hayallerimizin aşkı Harley Quinn‘in Metropolis‘e gelmesiyle başlıyor her şey. Bu ikili önce Jimmy Olsen‘ı öldürüp ardından da Superman‘dan hamile olan Lois Lane‘i kaçırır ve onun içine nükleer bir bomba koyar. Superman‘e de zehirli gaz verip Superman‘in Lois Lane‘i ve doğmamış çocuğunu öldürmesine vesile olur. Lois Lane ölünce de nükleer bomba patlar ve bütün Metropolis yok olur.

 

8. JASON TODD’U ÖLDÜRDÜ

Dick Grayson‘dan sonra ikinci Robin olan atarlı ergenimiz Jason Todd‘u hepiniz bilirsiniz.

Batmobile‘in lastiklerini çalmaya çalışırken Batman‘e yakalanmış ve sonra ikinci Robin olma
yolunda yol+yemek+sigorta ile işe başlamıştı. Ama günün birinde bu Jason Todd kardeş, annesinin izine rastladığını varsaymış ve izleri takip etmiştir. Ama Joker tarafından kaçırılmış ve J şeklinde
bir demir çubuk ile ölümüne dövülmüş. Sonra da bombalar arasında Joker tarafından öldürülmüştür.

 7. GOTHAM’DAKİ BÜTÜN BALIKLARI ZEHİRLEDİ

Özellikle de balıkçılık ile geçimini sağlayan Karadenizli balıkçıların ve Boğaz’a karşı rakı-balık zevki yapmak isteyenlerin en çok tepkisini çeken bu hareket de Joker‘in Gotham Limanı‘na zehir katması ve bütün balıklara
bu zehir sayesinde kendisi gibi gülen surat motifi kazandırması olmuştur.

Aslında çok da kötü sayılmaz. Gene de rakıyla gidermiş
o balıklar.

Ama Joker bununla da durur mu hiç?

Bütün balıklar kendisi gibi olunca balıkların telif haklarını almaya çalışır bir de.

 

 

6. HARLEY QUINN’İ YARATTI

 

Joker‘in yaptığı onca çılgınlıktan bahsettik ve şimdi de yeni bir tanesinden
bahsedeceğiz. Ama gerçi bu çılgınlık sayılır mı sayılmaz mı bilemeyiz.

Çünkü, Joker reyiz bu maddemizde hepimizin aşkı olan, sevimli, çılgın, çekici ve deli
dolu bir arkadaşımız olan Harley Quinn‘in yaratılmasına sebep olmuştur.

Dr. Harleen Frances Quinzel, Arkham Asylum‘da psikiyatrist olarak çalışmaktaydı. Ama Joker ile olan seansları sonrasında Joker‘e gönlünü kapmıştır. Nedir bu kızların serseri erkeklerden hoşlanma merakı acaba?

Neyse Joker de bu kıza işkenceler yapıp onu asit dolu bir tanka atmış ve Harley Quinn‘in yaratılmasına ve hepimizin hayatına girmesine sebep olmuştur.5. GOTHAM VATANDAŞLARINI ZOMBİYE ÇEVİRDİ

Scott Snyder tarafından yazılmış ve Greg Capullo tarafından yazılan ülkemizde de de Türkçe olarak basılan
“Batman: Endgame” çizgi romanında, Joker, Gotham Şehri’ndeki herkesi fanlar gibi bir Joker yüzlü manyaklara çeviren bir virüsü hava yolu ile bütün şehre yaymıştı.  Bütün şehre kaos bile getirmişti tekrar eskisi gibi. Bu virüse kapılan herkes de tam bir Joker gibi Batman‘e de deliler gibi saldırmaya başlamıştı.

 

4. SARAH ESSEN’İ ÖLDÜRDÜ

Sarah Essen ile James Gordon‘un uzun bir geçmişi vardır aslında. 1987 yılında ‘Batman #405‘ten itibaren kısa bir ilişkisi de olmuştu. James Gordon eşinden boşandıktan sonra Sarah Essen ile evlendi.

Ne yazık ki, masalımızın kötü cadısı Joker reyiz mutluluklarını sona erdirmek için devreye girmişti. Gene haince bir plan ile Joker, Sarah Essen ile James Gordon‘un bebeğini kaçırıp Gotham Karakolu‘nun bodrumunda sakladı.

Sarah Essen de Joker‘i ve bebeğini bulduğu zaman Joker de bebeği ona doğru fırlatmıştı. ona bir bebek attı. Sarah Essen ise bebeğini yakaladı ama o sırada eline silahını alan Joker de onu başından vurdu ve bebeği kanlı cesedinin üzerine bıraktı.3. CAM KIRIĞI YAĞMURU YAĞDIRDI

Michael Green ve Denys Cowan tarafından yazılıp çizilen “Batman Confidential” çizgi roman serisinde Joker‘in yaptığı plan, en acımasız ve zalimce suçlarından biri olarak gösterilmişti.

Bir gün Joker, Gotham Şehri sokaklarından Aylak Adam misali boş boş gezerken yalnızlıktan canının sıkıldığını fark etti. Kendisi gibi daha fazla insanı nasıl yapabileceğini düşündü. Gotham halkının bir doz Joker mutluluğu için ilaç alması gerektiğine karar verdikten sonra şehrin üzerine uçan bir balon gönderdi ve balonu havaya uçurdu. Ama kendi tarzının dışında çıkan Joker, balonu patlayıcılarla doldurulmamıştı. Balonun içini Joker zehriyle yıkanmış cam kırıkları ile doldurmuştu.

Balondan dökülen Joker zehriyle yıkanmış cam kırıklarına maruz kalan Gotham vatandaşları da birer Joker‘e dönüşüp sonra da ölmüştü.

 

2. İÇİNDEKİ ÇOCUKLARLA BERABER OKULU PATLATTI

2009 yılında Kevin SmithWalt Flanagan ve Sandra Hope üçlüsü Batman, Joker ve Maxie Zeus arasındaki bir sokak savaşı hakkında üç sayılık bir çizgi roman serisi başlatmıştı. Dizide Yunan uyuşturucu baronu Maxie Zeus, Joker zehrini ecstasy ile birleştirerek Chuckles adlı yeni bir sokak uyuşturucusu yarattı.Joker ise böyle bir karışımın zengin ve ergen çocuklar tarafından kullanıldığı görünce bunu durdurmak istedi. Joker ve Maxie Zeus bir araya geldi ve bir sürü çocuk varken zenginlerin kolejini havaya uçurdu.

 

1. DENEYSEL AMAÇLI İLK TOPLU CİNAYETİNİ İŞLEDİ

Hikâye, ‘Batman: Year One’ın hemen sonrasında ortaya geçiyor. Batman, artık Gotham’da yeni yeni tanınan kanun savunucusu bir kahraman olarak devam ederken Gotham Şehri‘nde yeni bir suçlu var olmaya başlamıştı. Kendisine Joker diyen birisiydi ve herkesi zehirlemekte tehdit ediyordu. Batman ile daha önce hiç karşı karşıya gelmemişti.Ama bu zehrini test de etmesi lazımdı. Ve bu testi için Joker zehriyle tam dokuz kişiyi deneysel amaçla dokuz kişiyi katletmiştir. İlk gerçek toplu cinayetini de işemiştir. Batman bile bu olaya engel olamadığı için kendisini çaresiz hissetti. Joker‘in kariyerinin başlangıcı için bir delilik diyebiliriz.

 Patreon’dan Bize Destek Olmak İstiyorsanız Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir