Menü Kapat

İnceleme: Arif V 216: İyi İnsan Olma Sorunsalı

GORA gezegeninde yaşananların ardından 8 yıl geçmiştir. Arif mutlu mesut yaşamına devam ederken 216 onu ziyarete gelir. İnsan olmak isteyen ve Dünya’nın büyüsüne kapılan 216 ile Arif nostaljik bir yolculuğa çıkarlar. Bu yolculuk her ikisi içinde öğretici ve macera dolu olacaktır. Yönetmen koltuğunda Patron Mutlu Son İstiyor, Kocan Kadar Konuş ve Görümce filmlerinin yönetmeni Kıvanç Baruönü yer alıyorken senaryo Cem Yılmaz’a ait oluyor. G.O.R.A. filminden 14 sene sonra çıkan Arif V 216 bizleri bambaşka bir formatta karşılıyor.

Film, 2 saat 5 saniyelik süresine rağmen hızlı bir başlangıç yapıyor. Ne olduğunu anlamadan 216 Dünya’ya geliyor ve ortalık karışıyor. Film süresi boyunca bizleri hızlı bir tempo bekliyor. Bu hızlı temposu ile seyirciyi yakalayan film akıcılığından da ödün vermiyor. Senaryoda yer alan mizah ögesi çeşitli göndermelerden besleniyor. Bu yüzden mizah ögesinin etkili olması tamamen seyircinin bu göndermeleri anlamasına kalıyor. Açıkçası genel bağlamda mizahın çeşitli göndermeler ışığında ortaya çıkıyor olması zekice bir hamle oluyor. Bu filmin etkileyici yanlarından birisi olarak yerini alıyor. Aynı zamanda klasik anlatıdaki “Kahramanın Yolculuğu” olayını baz alarak hikayedeki baş karakterler değişime uğruyorlar. Filmin başındaki Arif ve 216 ile yaşananları sonucundaki Arif ve 216 aynı kişiler olmuyorlar. Bu da filmin kilit noktalarından birisi oluyor.

Filmin etkileyiciliğini sağlayan en önemli noktalardan birisi de ev sahipliği yaptığı zengin oyuncu kadrosu oluyor. G.O.R.A. filminden tanıdığımız Cem Yılmaz, Ozan Güven, Özkan Uğur ve Özge Özberk’in yanı sıra Zafer Algöz, Farah Zeynep Abdullah, Mert Fırat, Çağlar Çorumlu ve daha birçok yıldız isim yer alıyor. Kadrodaki oyuncuların performansı filmi başarılı kılıyor. Ayrıca filmde yer alan mekân ve kostüm tasarımları Arif ve 216’nın yaptıkları nostaljik macerayı destekleyici nitelikte oluyorlar. Filmin renkli havasına uygun olup seyircinin dikkatini çekiyor. Görsel efekt kullanımı genel bağlamda gayet iyi fakat filmin sonunda yer alan havalimanı sahnesinde neredeyse bir faciaya dönüşüyor. Bunun nedeni nedir bilemiyoruz fakat havalimanının yapaylığı gerçekten göz kanatan cinsten oluyor.

Arif V 216 zekice kullanılmış göndermeli mizah ögesi, zengin ve güçlü oyuncu kadrosu ve akıcı senaryosu ile başarılı bir yapım olarak yerini alıyor. Hokkabaz ve Pek Yakında filmlerini sevenler Arif V 216’da benzer havayı tadabilir ve en az onlar kadar sevebilirler.

PUAN: 8/10

Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir