Menü Kapat

DC Comics’in Tüm Sinema ve TV Macerası

Herkese uzun bir aradan sonra yeniden merhabalar. Bir süredir hayatın getirdiği iş yoğunlukları sebebiyle ayran içip ayrı düşmüştük. Ama çok harika iki yazı ile tekrardan geri dönüş oluyor diyebiliriz. O iki yazıdan birisi de DC Comics evrenin sinema ve dizi ile ekranlara gelmiş hallerinin listesi. Aralarda Türk yapımlar da görüp bayrakları asabilirsiniz. Sıralamayı yaparkan IMDB gibi köklü bir sitedeki puan sıralamasını ele alarak yazdığımız listemiz de bir hayli uzun oldu. Şimdi uzun yazımıza başlarken sizleri de baş başa bırakıyoruz.58. STEEL 

Yayın Yılı: 1997
IMDB Puanı: 2.8
YönetmenKenneth Johnson
Oyuncular: Shaquille O’Neal
, Annabeth Gish, Ray J.
Süre:
97 Dakika

 

DC Comics‘in sinema evreni 90’lı yılların başında Tim Burton ile bir çıkışa geçmiş ama 90’lı yılların ikinci yarısında çöküşe de hızlıca dönüş yapmıştır. İşte bu filmimiz de o dönemin izlerini taşımaktadır. Filmin konusu DC Comics evreninde özellikle de Superman çizgi romanlarında yer alan, Amerikalı profesyonel NBA oyuncusu, 2.16 metre boyundaki, 147 kg ağırlığı ile NBA tarihinin en ağır oyuncuları arasında yer alan Shaquille O’Neal tarafından canlandırılan Steel yani John Henry Irons karaterinin başlangıcı ele almaktadır. Aslında günümüzde yeniden çekilse gayet güzel izlenir bir karakter. Filmde Batman‘e ve Superman‘e de göndermeler yapılmakta. Zaten Batman And Robin filmi de aynı yıl vizyona girmişti. Ve o filmde de Superman‘in varlığının da olduğu iletilmişti. Yıllar sonra da Nicolas Cage‘ın o yıl Superman kostümlü halleri çıkmıştı. Bir de Justice League of America filmi çekilmişti. Yoksa bir DC Comics ortak sinema evreni mi başlatılacaktı 1997 yılında? Tabii bu soru bir teori olacak kaldı. Çelik abimizin filmi, mafyaya ve sokak çetelerine karşı savaşan bir bilim adamı olarak işliyor. Bu kadar da düşük puanı hak etmiyor gerçi.

 

57. JUSTICE LEAGUE OF AMERICA

Yayın Yılı: 1997
IMDB Puanı: 3.1
YönetmenFélix Enríquez Alcalá ve Lewis Teague
Oyuncular: Miguel Ferrer
, Matthew Settle, Kimberly Oja, John KassirMichelle Hurd, Kenny Johnston, David Ogden Stiers
Süre:
86 Dakika

Bir önceki maddemizde 1997 yılında Steel filmimizi ele almıştık. Neymiş bu 1997 yılı deyip gene aynı yıl çekilen bir TV filmi olan Justice League of America filmimizde sıramız. Çünkü, listemizdeki en düşük ikinci puanı almış kendileri. Filmin adına baktığımız zaman çok sağlam çizgi roman karakterleri göreceğimizi sanıyoruz ama aralarında yedek kadro ile ve ağır toplar olmadan karşımıza çıkan bir ekip görüyoruz. Filmin kadrosundaki süper kahramanlarımız Green Lantern – Guy GardnerIce – Tori Olafsdotter, Atom – Ray PalmerFire – B.B. DaCostaFlash – Barry AllenMartian Manhunter ve düşman olarak da The Weather Man yer alıyor. Filmimizin konusu, New Metro City isimli DC Comics şehrine The Weather Man‘ın saldırması sonucu bir araya gelen yedek ağırlıklı Justice League of America ekibinin hazırlık maçına çıkmasını izliyorsunuz. Filmimiz, tam 90’lı yılların atmosferini yaşıyor. Eğlenmek adına boş bir vaktinizde izleyebilirsiniz ama izlerken filmi 90’lı yılların şartlarına göre değerlendirmelisiniz.

 

56. CATWOMAN

Yayın Yılı: 2004
IMDB Puanı: 3.3
YönetmenPitof
Oyuncular: Halle Berry
Sharon StoneBenjamin BrattByron MannLambert Wilson
Süre:
104 Dakika

 

Böyle bir filmi niye çektiniz, neden çektiniz? Bu Catwoman size ne etti diye sormazlar mı adama. Yani, bu filme harcanan parayla çok daha güzel şeyler yapılabilinirdi. Hele kadrosunda yer alan Halle Berry ve Sharon Stone‘a hiç yakıştıramadık. Halle Berry, sen ki X-Men filmlerinde ne güzel Storm‘u canlandırıyordun. Niye giriştin ki böyle bir işe. Film, gerçekten de kötü diyebileceğimiz bir film cidden. Catwoman‘ı da erotik film karakteri giyindirmeleri gereksiz olmuş ve filmi kurtaramamış. Filmin konusu da bir kozmetik şirketinde sekreter olarak çalışan Sabır Phillips‘in bir gece patronu Laurel Hedare ile kocası George Hedare‘ın yasa dışı işlerine tanık etmesinden dolayı öldürülmesi ve kediler tarafından kurtarılarak intikamını almaya çalışması anlatılıyor. 

 

55. BATMAN AND ROBIN

Yayın Yılı: 1997
IMDB Puanı: 3.7
YönetmenJoel Schumacher
Oyuncular: George Clooney
Arnold SchwarzeneggerUma ThurmanAlicia SilverstoneChris O’DonnellMichael GoughPat HingleVivica A. FoxVendela Kirsebom ThomessenJeep Swenson 
Süre:
125 Dakika

 

Neymiş bu 1997 yılı böyle. Dördüncü maddemizdeyiz ama üç tanesi 1997 yılına ait. Daha da çıkacak bu döneme ait projeler. DC Comics, bu 1997 yılında baya bir atak yapmış aslında ama doğru atak yapamamış. Tim Burton‘un 1989 yılında başlattığı serinin son halkası olan Batman And Robin filmi de bunlardan birisi. Aslında filmin kadrosu cidden mükemmel. Oyuncuların hepsi, o dönemin en iyi oyuncuları.Filmdeki DC Comics karakterleri de sağlam karakterlerdi. Batman -Bruce Wayne ile Robin – Dick Grayson‘ın dışında Mr. Freeze – Dr. Victor FriesPoison Ivy – Dr. Pamela IsleyBatgirl – Barbara WilsonAlfred PennyworthJames Gordon, BaneNora Fries ve Ms. B. Haven gibileriydi. Ama oyuncuları çok iyi olan futbol takımının küme düşmesi neyse, bu film de oydu. Sevilmemişti bu film. Yönetmen Joel Schumacher bundan sonra da devam filmi çekmek istemiş ama onu direk yönetmenlikten almışlardı. Batman ve Robin‘in kostümlerindeki meme uçları da kötüydü. Bane karakteri, sıradan bir koruma gibiydi. Filmin içinde güzel şeyler vardı ama. Poison Ivy ile Bane‘in sığınakları bir Türk hamamıydı. Filmin başlarında Superman‘den bahsediliyordu. Robin‘in kostümü Nightwing kostümü tasarımıydı. Filmin konusu da, donan karısını yaşatmak için elmas soygunları yapan Mr. Freeze ile Bruce Wayne‘den intikam almak isteyen Poison Ivy ile Bane‘in güçlerini birleştirmesiyle başlıyordu. Gerçi filmin sonunda da Mr. Freeze‘in  Alfred Pennyworth‘u kurtarmak için iyilerin tarafına geçmesi yüzlerde hafif bir tebessüm bırakmıştı.

 

54. SUPERMAN 4: THE QUEST FOR PEACE

Yayın Yılı: 1987
IMDB Puanı: 3.7
YönetmenSidney J. Furie
Oyuncular: Christopher Reeve
Gene HackmanMargot KidderMariel HemingwayMark PillowJackie Cooper, Marc McClure, Susannah York
Süre:
90 Dakika

Geçmişin efsanevi filmlerinden olan Superman halkasının son serisindeyiz şimdi de. Birçok kişi bu Superman filmlerini üçleme olarak bilir ama aslında dört halkadan oluşmaktadır bu filmler. İşte bu halkanın dördüncü ve en zayıf halkasındayız.
Christopher Reeve tarafından dördüncü ve son kez canlandırılmıştır Superman – Clark Kent rolü de. Film, diğer üç filme göre pek özenilmeden çekilmiş diyebiliriz. Filmin konusu da önceki üç filmde ana kötü karakter olan Lex Luthor‘un Nuclear Man‘ı Superman‘in üstüne salmasıdır. Ayrıca filmde yer alan diğer DC Comics karakterleri de Perry WhiteJimmy OlsenLacy WarfieldLois Lane ve Superman‘in annesi Lara-El‘dir. Christopher Reeve anısına izleyebilirsiniz bu filmimizi.

 

53. SÜPERMENLER (!)

Yayın Yılı: 1979
IMDB Puanı: 3.8
YönetmenItalo Martinenghi
Oyuncular: Cüneyt Arkın
Ali ŞenNeriman KöksalRenan FosforoğluGüngör Bayrak
Süre:
87 Dakika

 

Sıradaki filmimiz gerçekten sıra dışı bir film. Bir dönem Yeşilçam sinemasında erotik film furyasıyla beraber fantastik film furyası da başlamıştı. Ve birçok fantastik, süper kahraman filmleri de çekilmişti. İşte bunlardan DC Comics de nasibini almıştı. Aldığı nasiplerden birisi de 1979 yılındaki Süpermenler filmi olmuştu. Bildiğimiz Superman ile birebir alakası olmasa da kökenini Superman‘den almaktadır. O dönemin usta oyuncusu Cüneyt Arkın tarafından canlandırılan Superman Murat karakteri, filmin baş karakteridir. O dönemin diğer ustaları Ali Şen, Neriman Köksal gibi oyuncular da yer alıyor filmde. Filmin konusu da Ali Şen‘in canlandırdığı Alman Profesör Vok van Vong karakteri, Türkiye‘deyken bir zaman makinesi icat eder. Ancak çetenin lideri Güngör Bayrak‘ın canlandırdığı Agata Jackson tarafından kaçırılır. Devreye de Superman Murat girer.

 

52. SÜPERMEN DÖNÜYOR (!)

Yayın Yılı: 1979
IMDB Puanı: 4.0
YönetmenKunt Tulgar
Oyuncular: Tayfun Demir
, Esref Kolçak, Reha YurdakulGüngör BayrakYıldırım GencerRenan Fosforoğlu,
Süre:
67 Dakika

 

Bir önceki maddemizde Yeşilçam‘daki fantastik film furyasından ve bu furyadan da DC Comics‘in nasibini aldığını belirtmiştik. Şimdiki sıramızda da aldığı nasiplerden bir diğeri olan Süpermen Dönüyor filmi var. Bu filmimiz de 1979 yılında sinemalarda vizyona girmiştir. Ama diğerinden farklı olarak bu film, orijinal Superman öyküsüne birebir sadıktır. Uzaydan dünyaya bir bebek gelir. Bebeği Reha Yurdakul ve eşi bulur. İsmini Tayfun koyarlar. Reha Yurdakul da baba olarak oğlu Süpermen Tayfun‘a bak oğul bu topraklar bizim ister gibi Anadolu kültürüyle yetiştirir. Gününn birinde Tayfun büyür ve Clark Kent edasıyla İstanbul sokaklarında gezinip, Süpermen olup suçla savaşır. Lex Luthor yerine de Eşref Kolçak devreye girmiş ve kötü adam kontenjanını doldurmuştur. 

 

51. SUPERGIRL

Yayın Yılı: 1984
IMDB Puanı: 4.0
YönetmenJeannot Szwarc
Oyuncular: Helen Slater
, Faye DunawayPeter O’TooleMarc McClureMia Farrow,
Simon Ward, Maureen Teefy

Süre:
105 Dakika

 

Tarihteki ilk Supergirl projesindeyiz şimdi de. O dönemin sarışın ve çok çekici oyuncularından birisi olan Helen Slater tarafından canlandırılmıştır. Supergirl‘ün çizgi romanlarındaki o şapşal halini çok şeker bir biçimde de bizlere yansıtmıştı. 1984 yılına gelindiğinde o yıllarda Christopher Reeve tarafından canlandırılan Superman filmi popülerken onun kuzeni olan Supergirl‘de bu vesile ile vizyona girmişti. İki film de aslında aynı evrende geçmektedir. Ama bu karakter hiçbir zaman bir araya gelmemiştir bu evrende. Sadece Marc McClure tarafından canlandırılan Jimmy Olsen karakteri hem Superman serisinde hem de Supergirl filminde yer alarak iki filmin ortak noktası olmuştur. Filmde yer alan DC Comics karakterleri de Kara Zor-El – Supergirl – Linda Lee, Alura Zor-El, Jimmy Olsen, Lucy Lane. Filmin konusu da kuzeni Superman gibi dünyaya gelen Kara Zor-El, sıradan bir hayat yaşarken kuzeni gibi bir süper kahraman olmasıdır. 

50. THE RETURN OF SWAMP THING

Yayın Yılı: 1989
IMDB Puanı: 4.5
YönetmenJim Wynorski
Oyuncular: Dick Durock, Louis Jourdan, Heather Locklear, Sarah Douglas

Süre:
88 Dakika

 

DC Comics‘in en karanlık karakterlerinden birisi ve artık günümüzde de evrendeki Tanrılar’dan birisi olarak kabul edilen Swamp Thing‘i ünlü yönetmen Wes Craven‘in çektiği bir filmimiz var. Ona ilerleyen maddelerde değineceğiz. Bu maddemizde de işte o filmin yıllar sonra çekilen devam filmi var başka bir yönetmen tarafından. İlk filmdeki oyuncular, bu filmde de yer alıyor zaten. Swamp Thing‘in ebedi aşkı olan Abby Arcane karakterine hayat veren Heather Locklear, güzelliğiyle herkesi büyülemiştir. Ormanın içinde seksi dekolteli elbisesiyle her an sevişecekmiş gibi dursa da kendisi yengemiz olur. Swamp Thing‘in kostümü ve tasarımı hiç kötü durmuyor aslında. Çok da doğal olmuş. Ama filmin konusu çok standart. Swamp Thing ile kötü adamımız ve seksi kızın babası olan Dr. Anton Arcane ile olan kavgaları anlatılıyor. 

 

49. JONAH HEX

 

Yayın Yılı: 2010
IMDB Puanı: 4.7
YönetmenJimmy Hayward
Oyuncular: Josh Brolin
, Megan Fox, John Malkovich, Michael Fassbender,
Michael Shannon, Wes Bentley, Lance Reddick

Süre:
81 Dakika

 

DC Comics evreninin yaralı styla olan sert abisi Jonah Hex‘i hepimiz biliyoruz artık Legends Of Tomorrow dizisinden dolayı. Ama bazıları 2010 yılında Amerika‘da vizyona giren ama Türkiye‘de vizyona girmeyip sonradan DVD’si çıkan Jonah Hex filmini de bilirler. Filmin ülkemizde vizyona girmemesi üzücü olmuştur tabii. Ben DVD’den izlerken sıkılmamıştım ya da kötü bulmamıştım filmi.Çok da iyi değil tabii film ama gene de izletiyordu kendisini. Filmde Jonah Hex karakterine son yılların en popüler oyuncusu olan ve çizgi roman sevdalılarının Deadpool 2‘de Cable ile Avengers: Infinity War‘da da Thanos olarak bilinen Josh Brolin var. Zamanında DC Comics bu oyuncuyu iyi değerlendirmemiş. Josh abimiz de elinde bonservisi ile Marvel‘a transfer olmuştur. Filmdeki en güzel şey ise, bana göre de dünyanın en güzel kadınlarından birisi olan Megan Fox‘un Lilah rolünde olması. Bence rolünü gayet iyi de oynamış. Kötü adam Quentin Turnbull‘u da usta oyuncu John Malkovich canladırıyordu. Filmin bonusları da sonradan X-Men evreninde genç Magneto olacak olan Michael Fassbender ile sonradan Man Of Steel ile DC Comics‘in güncel sinema evrenine General Zod ile adım atacak olan Michael Shannon abilerimiz. Bu ikisi boş zamanlarında da Michael Birliği olarak etkinlik de düzenliyormuş.

 

48. WONDER WOMAN

Yayın Yılı: 1974
IMDB Puanı: 4.8
YönetmenVincent McEveety
Oyuncular: Cathy Lee Crosby
, Kaz GarasCharlene Holt
Süre:
 73 Dakika

 

Sıradaki filmimiz de neredeyse birçok kişinin bilmediği bir Wonder Woman filmi. Ama bu filmde öyle bir Wonder Woman aksiyonu pek yok. Tabii ki de Amazonlar,
Kraliçe HippolyteSteve Trevor gibi karakterler bulunuyor. Ama Wonder Woman, bu filmde bir savaşçıdan daha çok bir ajan gibi. Dişi bir James Bond desek yeridir. Görevi de uluslar arası bilgilerin açığa çıkmasını engellemek filmimizde de.

 

 

47. SUPERMAN 3

Yayın Yılı: 1983
IMDB Puanı: 4.9
YönetmenRichard Lester
Oyuncular: Christopher Reeve
, Margot KidderAnnette O’TooleRichard Pryor,
Jackie Cooper, Marc McClure, 

Süre:
 125 Dakika

 

Christopher Reeve tarafından üçüncü kez canlandırılan Superman 3 filmi de bu dörtlü halkanın zayıf halkasından bir tanesi. Döneminde baya popüler olsa da aldığını puanları kendisini listemizin bu sırasına gelmesine sebep olmuştur. Bu filmi diğerlerinden tek farklı yanı, Lex Luthor karakterinin olmamasıdır. Onun yerine Superman‘in bilgisayar hacker’lerı düşmanları vardır. Ama bu filmi diğerlerinden ayıran en büyük etken de Supermen‘in Clark Kent ile olan kavga sahnesiydi. Psikolojik olarak süren bir savaşı, fiziksel olarak da anlatmaları hoş bir sahne olmuştur. Çocukken, sinem kuşaklarının olmazsa olmaz film kuşağında defalarca izlediğimi hatırlarım o sahneyi. O zaman yoktu tabii hadi Youtube‘dan açıp da bakalım demeler filan.

 

46. BATMAN FOREVER

Yayın Yılı: 1995
IMDB Puanı: 5.4
YönetmenJoel Schumacher
Oyuncular: 
Val Kilmer
Tommy Lee JonesJim CarreyNicole KidmanChris O’DonnellDrew BarrymoreMichael GoughPat Hingle
Süre:
 121 Dakika

 

Tim Burton‘un 1989 yılında başlattığı serinin üçüncü halkasındayız şimdi de. İlk iki filmi yöneten Tim Burton, bu filmde yönetmenlikten çekilmiştir ve yapımcı olarak yer almıştır Yönetmenliği de Joel Schumacher‘e devretmiştir. Batman olarak da Val Kilmer filme transfer olmuştur. Bu filmin de kadrosu için cidden iyiydi diyebiliriz. Val Kilmer dışında, Tommy Lee JonesJim CarreyNicole KidmanChris O’Donnell ve
Drew Barrymore gibi dönemin efsane oyuncuları ve önceki filmlerde yer alan Michael Gough ve Pat Hingle gibi oyuncular de bulunuyordu. Filmin konusu da artık iyice içine kapanık olan ve psikolojik olarak destek almak zorunda kalan Bruce Wayne‘in Batman olarak Two-Face – Harvey Dent‘in Bruce Wayne‘in şirketinde personel olan ama sonra kendisini Riddler‘a çeviren Dr. Edward Nygma ile savaşı anlatılıyordu. Ayrıca hayatına Dick Grayson‘ın yani ilk Robin‘in girişine de şahit oluyoruz. Bu film, ilk iki filmdeki gotik havaya ek olarak neon ışıklı Gotham Sokakları‘nı da ekliyor. Bence güzel bir filmdi dönemine göre. Ama gene de kötü yorumlardan nasibini de almıştır.

 

45. SWAMP THING

Yayın Yılı: 1982
IMDB Puanı: 5.4
YönetmenWes Craven
Oyuncular: Ray Wise
Dick DurockAdrienne BarbeauLouis JourdanNannette BrownMimi Craven
Süre:
 91 Dakika

 

70’li ve 80’li yıllarda canavar temalı korku ve gerilim filmleri çok popülerdi. Bu tarz filmlerin ünlü yönetmeni olan ve hayatımıza The Last House on the LeftThe Hills Have EyesA Nightmare on Elm StreetThe People Under the Stairs ve Scream gibi kült filmleri katan ve 2015 yılında aramızdan ayrılan Wes Craven, DC Comics dünyasına da el atmıştır. O döneme ait bu tarz filmlerin hayranıysanız eğer bu filmi de mutlaka izlemelisiniz. Daha önceki maddelerde bu filmin yedi sene sonra çekilen devam filminden bahsetmiştik. Ama ondan öncesinde bunu da izleyin deriz. Filmin konusu Ray Wise tarafından canlandırılan Alec Holland‘ın Swamp Thing‘e nasıl dönüştüğünü anlatıyor.

 

44. GREEN LANTERN

Yayın Yılı: 2011
IMDB Puanı: 5.6
YönetmenMartin Campbell
Oyuncular: Ryan Reynolds, Blake Lively, Mark Strong, Tim Robbins, Geoffrey Rush, Michael Clarke Duncan, Angela Bassett, Peter Sarsgaard, Temuera Morrison, Clancy Brown

Süre: 114 Dakika

 

DC Comics‘in ağır toplarından birisi ve çizgi roman evreninde de önemli yerlere sahip olan Green Lantern‘ın ilk sinema deneyimine geldik şimdi de. 2011 yılında kendi klasını oluşturan Martin Campbell tarafından yönetilmiştir. Ama o bile bu filmin kötü puan almasına, kötü yorum almasına engel olamamıştır. Filmin beğenilmeme sebeplerinden başında çok fazla bilgisayar efekti olmasından dolayı, ikinci sebep de güzel bir senaryo olmamasından dolayıdır. Yoksa oyuncu kadrosu da son derece klas oyunculardan oluşmaktadır. DC Comics karakterlerinden de neredeyse bütün Green Lantern Corps ve hatta Amanda Waller bile filmde bulunmaktadır. Filmin konusu ise Hal Jordan‘ın nasıl bir Green Lantern oluşu ve Parallax‘a karşı savaşını
anlatmaktadır.

 

43. SUPERMAN AND THE MOLE-MEN

Yayın Yılı: 1951
IMDB Puanı: 5.9
YönetmenLee Sholem
Oyuncular: George Reeves, Phyllis Coates

Süre: 58 Dakika

 

Superman‘in belki de profesyonel anlamda ilk canlandırılmasıdır diyebiliriz bu film için. Ve ayrıca bu listede yer alan en eski filmlerdendir de. Superman and The Mole-Men filmi, 1951 yılında çıkmıştır ve George Reeves tarafından canlandırılmıştır. Ona da Lois Lane rolünde Phyllis Coates eşlik etmiştir. Zaten filmde de Superman – Clark Kent ve Lois Lane dışında bilinen DC Comics karakteri bulunmamaktadır. Film süresi de bir saatin altında olan filmi boş vakitte izleyebilirsiniz. 

 

 

42. SUICIDE SQUAD

Yayın Yılı: 2016
IMDB Puanı: 6.1
Yönetmen: David Ayer
Oyuncular: Will Smith, Margot Robbie, Jared Leto, Ben Affleck, Cara Delevingne, Joel Kinnaman, Jai Courtney, Karen Fukuhara, Viola Davis, Adam Beach, Scott Eastwood, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Jay Hernandez, Ezra Miller

Süre: 123 Dakika

 

Evet efendiler, geldik şimdi olayların filmine. Şu anki güncel DC Comics sinema evreninde yer alan ama bu filmler arasında en düşük puana sahip olmuştur. Bunun birçok sebebi ve birçok teorisi vardır. Ama aralarından en popüler olanı da Warner Bros‘un filme çok çok fazla karışması ve birçok sahneyi kestirmesinden, üstüne bir de zorla yeni sahneler eklektirmesi gibi.Suicide Squad filmi ilk çekimleri sırasında oyuncuları psikolog eşliğinde çalışıyor gibi haberler yayılmıştır ve filmin çok karanlık, sert ve şiddet dolu olacağı konuşulmuştur Ama böyle olmamıştır ve bütün olumsuz şeylerin faturası da yönetmen David Ayer‘e kesilmiştir. Buna rağmen film beğenilmese de Geek dünyasına hareketlilik getirmiştir. Özellikle de figür koleksiyoncuları için. Filmin karakterlerinin figürleri sayısız kere üretilmişti. Filmdeki karakterlere de bakarsak DeadshotHarley Quinn, Batman, Joker, FlashAmanda WallerCaptain Boomerang, El DiabloKiller CrocEnchantressRick Flag ve Katana‘dan oluşmaktadır.  Filmin konusu ise intihar görevine gönderilen süper suçlularından başından geçenler diyebiliriz kısaca.

 

41. SUPERMAN RETURNS

Yayın Yılı: 2006
IMDB Puanı: 6.1
Yönetmen: Bryan Singer
Oyuncular: Brandon Routh, Kevin Spacey, Marlon Brando, Kate Bosworth, James Marsden

Süre: 154 Dakika

 

Bu film için ilk başlarda Lex Luthor rolünde Johnny Depp ve Lois Lane rolünde de Beyonce düşünülüyordu. Ama onradan Kevin Spacey ve Kate Bosworth ile anlaşılmıştı. Filmin konusu da Christopher Reeve‘in başarıyla canlandırdığı daha önceki dört filmin devamı olarak açıklanmıştı. Çünkü, ilk dört filmde Marlon Brando‘yu Superman‘in babası olarak görmüştük. Bu filmde de gene Marlon Brando bilgisayar efektiyle oynatılmış. Dördüncü filmden sonra Superman, ortadan kaybolmuş ve beş yıl sonra yeniden dünyaya geri gelmişti. Geri geldiğinde de dünyanın artık Superman‘e ihtiyacı olmadığını görmüştü. Ama Lex Luthor da rahat durmamaya yeniden başlamıştı. Lois Lane, Superman‘e küsüp Perry White‘ın oğlu Richard White ile evlenmiş ve beş yaşında da bir çocukları bulunuyordu. Richard White karakterini de X-Men serisinde yer alan Scott Summers – Cyclops rolüyle yer edinmiş James Marsden tarafından canlandırılmıştı.
Brandon Routh ise içine kapanık Superman rolünü başarıyla oynamıştı. Filmin diğer bir farklılığı da Superman‘in kostümünüdür. Orijinal kostümden farklılığı da kostümün bordo ve lacivertten olmasıdır. Beş yıl ortada olmayan Superman, meğerse Trabzonspor‘da oynamış. 

 

40. BATMAN AND ROBIN

Yayın Yılı: 1949
IMDB Puanı: 6.2
Yönetmen: Spencer Gordon Bennet
Oyuncular: Robert Lowery, Johnny Duncan, Jane Adams, Lyle Talbot

Süre: 263 Dakika

 

Batman‘i ve Robin’i ilk profesyonel anlamda görebileceğimiz nadir filmlerdendir bu tarihi eserimiz. İnternette de bulunması zor diyebiliriz. DVD’si filan tabii ki de yok. O yüzden bulduğunuz zaman affetmeyin. Direk izleyin. Filmin baş karakterleri Batman – Bruce Wayne, Robin – Dick GraysonVicki Vale ve James Gordon yer alıyor.

 

 

 

39. BLACK LIGHTNING

Yayın Yılı: 2018 – Devam Ediyor
IMDB Puanı: 6.4
Yönetmen: Salim Akil ve Mara Brock Akil
Oyuncular: Cress Williams, China Anne McClain, Nafessa Williams, Christine Adams

Süre: 43 Dakika Bölüm Başına

Listemizde ilk defa bir diziye denk geliyoruz bu maddemizde. CW tarafından hazırlanan Black Lightning dizisi, aynı zamanda bu listede yer alanlar arasında en genç ve en yeni olanı. İlk sezonu şu anlık on üç bölümlük olarak tasarlandı. Her bölüm de ortalama 43 dakika sürüyor. Konusu da bundan dokuz yıl önce kendi çapında süper kahramanlık yapan Jefferson Pierce, süper kahramanlığı bırakıp kendisini ailesine, çocuklarına adamış ve lisede okul müdürlüğü yapmıştır. Ama suç oranları artınca ve işin sonunda kendisi de zarar görmeye başlayınca yeniden süper kahramanlığa döner.

 

 

38. THE LOSERS

Yayın Yılı: 2010
IMDB Puanı: 6.4
Yönetmen: Sylvain White
Oyuncular: Jeffrey Dean Morgan, Zoe Saldana, Chris Evans, Idris Elba

Süre: 97 Dakika

 

DC Comics evreninde şimdiye kadar karşımıza çıkan maddelerde hep süper kahraman filmlerini ele aldık puanlama sırasından dolayı. Şimdi de karşımıza anti süper kahramanlar olan bir grup CIA ekibinin başından geçenleri ele alıyor filmimiz. Filmin türü kara mizah tarzında diyebiliriz. Kadrosu da baya iyi. Watchmen‘den tanıdığımız
Jeffrey Dean MorganGuardians of the Galaxy filminden Zoe SaldanaCaptain America filminden Chris Evans, Thor filminden de Idris Elba bulunuyor. Bir Pazar günü boş bir vakitte izlenebilinir bir film.

 

37. SUPERGIRL

Yayın Yılı: 2015 – Devam Ediyor
IMDB Puanı: 6.5
Yönetmen: Ali Adler
Oyuncular: Melissa Benoist
Chyler Leigh, David Harewood, Katie McGrath,
Odette Annable, Teri Hatcher, Helen Slater, Dean Cain, Erica Durance, Lynda Carter, Laura Vandervoort, Kevin Sorbo

Süre: 45 Dakika – Bölüm Başına

 

DC Comics‘in dizi evreninde yer alan dizilerden bir tanesi olan Supergirl dizisi, niyeyse hep şanssız gibi gelmiştir bana. Yani hani böyle hep bir iki puanla teşekkür belgesini kaçıran öğrenciler olur ya işte aynen o modda bu dizi de. Her defasında elinden geleni yapıyor ama hep bir tık altta kalıyor. Ama şu sıralar üçüncü sezonu gayet de başarılı diyebiliriz. DC Comics‘in ikinci Supergirl projesi olan bu dizinin konusu da bildiğimiz gibi aslında. Kuzeni Superman gibi kahraman olan Supergirl‘ün acemilik dönemleri. Yanında ablası Alex ve akıl hocası Martian Manhunter ile. Melissa Benoist ablamız bu dizide başarılı bir şekilde canlandırıyor rolünü. Hatta bazen o mimikleri ile herkesi kendisine platonik olarak kendisine hayran da bırakıyor. Dizinin en büyük bonusları ise, geçmiş yıllardaki meşhur oyunculara sürekli yer vermesi aslında. Eskiden Herkül dizisiyle meşhur olan Kevin Sorbo, yıllar önce başka bir dizide Supergirl olan Laura Vandervoort ile Lois Lane olan Erica Durance, eski Wonder Woman olan Lynda Carter, ilk Supergirl filminin kötüsü Helen Slater, en popüler Superman‘imiz Dean Cain ve Lois Lane‘miz Teri Hatcher. Dizi 90’lı yılların kadrosundan oluşuyor. Bu da ilgi çekiyor. 36. SUPERBOY

Yayın Yılı: 1988 – 1992 ( 100 Bölüm )
IMDB Puanı: 6.5
Yönetmen: Reza Badiyi
Oyuncular: Stacy Haiduk, Gerard Christopher

Süre: 30 Dakika

 

Bir dönem ülkemizde de öğlen kuşağında gösterilen bu diziden birçok kişinin bilmediği DC Comics dizilerinden. Gerçi ilk çıktığı dönemde 100 bölüm sürecek kadar da sevilmiş kendi ülkesinde. Dizinin isminden de anlaşıldığı üzere Superman‘in Superman olmadan hali yani Superboy‘luk dönemleri anlatılıyor. Clark Kent‘imizin yanında da Lois Lane karakteri yerine Lana Lang var.

 

 

35. BATMAN THE MOVIE

Yayın Yılı: 1966
IMDB Puanı: 6.5
Yönetmen: Leslie H. Martinson
Oyuncular: Adam West, Burt Ward, Cesar Romero, Lee Meriwether, Burgess Meredith, Frank Gorshin, 

Süre: 105 Dakika

 

Şimdiki yerimizi de ustalara saygı köşesine ayırıyoruz. 1966 yapımı Batman The Movie filminin yeri ayrıdır. Filmdeki absürt sahneler ve o meşhur Batmobile‘in ortaya çıkışı. Yani bu film hayatımıza çok şey kattı aslında. İlk ciddi prodüksiyon ile çekilen Batman filmi diyebiliriz. Ama tabii döneminin popülerliğine de uyarlanmış. O gotik ve karanlık Gotham Şehri, adeta Miami modunda, günlük güneşlik, herkesin çok mutlu modunda lanse edilmiş. Batman ve Robin, komikliğin dibine vurmuş. Ama gene de boş bir zamanınızda izleyebilirsiniz.

 

34. BATMAN V SUPERMAN: DAWN OF JUSTICE

Yayın Yılı: 2016
IMDB Puanı: 6.6
Yönetmen: Zack Snyder
Oyuncular: Ben Affle
ck, Henry Cavill, Gal Gadot, Amy Adams, Jesse Eisenberg,
Diane Lane, Laurence Fishburne,
Jeremy Irons,
Süre: 151 Dakika

 

DC Comics sinema evreninin en temel halkalarından birisi olan ve Man Of Steel filminden sonra güncel DC Comics sinema evreninin de başlangıcı sayılabilecek bir filmdeyiz. Bu film de olayların filmi sayılabilinir. Warner Bros‘un filmi çok karanlık tarzda bulması nedeniyle bazı önemli sayılacak sahneleri kestirmesi de olumsuz bir sonuç doğurmuştu. O kesilen sahneleri izlediğiniz zaman filmin akışını daha iyi anlıyorsunuz açıkçası. Oyuncu kadrosu açıklandığında ve Batman rolünün Ben Affleck‘e verilmesi de bazı tepkilere sebep olmuştu. Bundan dolayı da gaza gelen Ben Affleck de gücünün sonuna kadar oynamış Batman‘i de. Filmin senaryosuna da kötü bulanlar oldu. O sahnede niye öyle oldu, bu sahnede neden böyle oldu gibi. Bazı yerlerde haklılar, bazı yerlerde de haksızlar eleştirmenler. Filmin konusu da bir önceki film olan Man Of Steel‘in devamı niteliğinde. O filmdeki Superman ve General Zod, savaşından sonra zarar gören bir dünya var karşımızda. Ve Batman de Superman‘in tehlikeli olduğunu düşünerek onu durdurmaya çalışır.

 

33. BIRDS OF PREY

Yayın Yılı: 2002-2003 ( 14 Bölüm )
IMDB Puanı: 6.6
Yönetmen: Laeta Kalogridis
Oyuncular: Ashley Scott, Dina Meyer, Rachel Skarsten, Mia Sara

Süre: 60 Dakika

 

Bu diziyi internette bulan olursa mutlaka haber versin bana da. İzlemek için herhangi bir sitede kayıtlarını bulamadım. Aslen merak da etmekteyim. Çünkü, konusu bakımından baya farklı da. Geleceğin Gotham Şehri‘ndeyiz. Gotham Şehri‘nin ismi New Gotham olmuş. Batman ve birçok kahraman artık yoktur. Ama eski Batgirl yeni Oracle olan Barbara Gordon, suçla savaşa devam etmektedir. Selina Kyle ile Bruce Wayne‘in kızı Helena Kyle‘ı evlatlık olarak yanına almış ve onu Huntress olarak yetiştirmiş. Yanlarına da Black Canary‘nin kızı Dinah Lance‘ı alarak ekip kurarlar. Tabii emektar Alfred‘de onların yanındadır. Dizide ayrıca Dr. Harleen Quinzel karakteri bol miktarda yer alıyor. Bu dizi döneminde çok sevilmiş ve hayranlar tarafından beğenilmiş. Ama Warner Bros‘un tripleri yüzünden iptal etmiş diziyi oradaki yöneticiler.

 

32. JUSTICE LEAGUE

Yayın Yılı: 2017
IMDB Puanı: 6.7
Yönetmen: Zack Snyder
Oyuncular: Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Gal Gadot, Ezra Miller, Jason Momoa, Ray Fisher, Amber Heard, J.K. Simmons
Süre: 120 Dakika

 

Bir diğer olayların filmindeyiz şimdi de. DC Comics dünyasının sinema evreninin şu anlık son halkası diyebiliriz bu film için. Man Of Steel, Batman V Superman: Dawn Of Justice, Suicinde Squad ve Wonder Woman‘dan serinin beşinci filmi oldu Justice League filmi. Her zamanki gibi Warner Bros‘un karışması sonucunda kesilen çok güzel sahneler ve filmin karanlık havası olmasın diye karışılmalar olmuştu. Filmin yönetmeni Zack Snyder, filmi yarıda bırakmak zorunda kalmıştı ve onun yerine Marvel sinema evreninde önceden çalışan Joss Whedon filmin başına geçmiş ve yeniden bazı sahneler çekmişti. Haliyle filmde hem karanlık taraf hem de aydınlık taraf olmuştu. Sonuç olarak DC Comics tarihinin Justice League kadrosunun ilk kez bir arada olduğu filmimiz oldu ve bağrımıza da bastık.

 31. LOIS & CLARK

Yayın Yılı: 1993-1997 ( 87 Bölüm )
IMDB Puanı: 6.8
Yönetmen: Robert Butler
Oyuncular: Dean Cain, Teri Hatcher, Lane Smith, Eddie Jones 
Süre: 46 Dakika

 

90’lı yıllarda çocuk olanlar iyi bilirler. Televizyonlarda hemen hemen her gün kanalda denk gelip izlerdik bu diziyi. O dönem ki şartlar altında bu dizi DC Comics dünyasının Türkiye‘de düzenli olarak yayınlanan tek yapımıydı diyebiliriz. Dizimiz, adı üstünde Lois Lane ile Clark Kent‘in yaşadıklarını anlatıyor. Hem iş hayatlarında hem de özel hayatlarında. Ve tabii Metropolis‘te yaşayan ve yolu oraya düşmüş her karakter de rol alıyordu dizide.

 

 

30. SUPERMAN 2

Yayın Yılı: 1980
IMDB Puanı: 6.8
Yönetmen: Richard LesterRichard Donner
Oyuncular: Christopher Reeve, Gene Hackman, Margot Kidder, Jackie Cooper,
Terence Stamp, Susannah York, Valerie Perrine

Süre: 127 Dakika

 

Superman yapımları tarihinde belki de en çok dikkat çeken yapımlardan birisidir Superman 2 filmi. Filmin en büyük özelliği, Superman‘in bilinmeyen taraflarına daha çok yer vermesiydi. General Zod ve yandaşları, Yalnızlık Kalesi ve Superman‘in geçmişine ışık tutuluyordu. İlk filmin de getirdiği popülerlik de bu filme yansımıştı. Amerika‘da 1980’de gösterime girmesine rağmen Türkiye‘de 1982 yılında vizyona girmişti bu film. Tabii General Zod, sürmeli gözleri ve beyaz pudralı haliyle dünyayı birbirine karıştırsa da kendisini sevmiştik biz. Mutlaka izlenmesi gereken Superman yapımlarından bu filmimiz de.

 

29. ISIS

Yayın Yılı: 1975-1976 ( 22 Bölüm )
IMDB Puanı: 6.9
Yönetmen: Marc Richards
Oyuncular: JoAnna Cameron, Brian Cutler
Süre: 30 Dakika

 

1974 yılında yayınlanan DC Comics‘in bir başka meşhur karakteri olan Shazam‘ın dizisinde ilk kez gözüken Isis karakterini başarılı bir şekilde canlandıran JoAnna Cameron‘ın performansı o kadar sevilmiş ki bir de onun için ayrı bir dizi de çekmişler Isis temalı. Ama beğenilmesi çok normal. Kendisi iyi bir oyuncu olmasının yanı sıra çok güzel, sevimli ve çekici bir ablamız oluyor. Bu dizinin bir ilke de vesile olduğunu hatırlatalım. Her zaman çizgi romanlardan uyarlanan yapımları görüyorduk ama bu yapımdaki Isis karakteri, ekranlarda çizgi romanlara transfer olan ilk karakterdir.

 

28. LEGENDS OF TOMORROW

Yayın Yılı: 2016 – Devam ediyor
IMDB Puanı: 7.0
Yönetmen: Glen Winter
Oyuncular: Arthur Darvill, Brandon Routh, Caity Lotz, Amy Louise Pemberton, Dominic Purcell, Victor Garber, Wentworth Miller, Tala Ashe,
Süre: 42 Dakika

 

Şu anki maddemizde DC Comics dizi evreninin önemli bir dizisi yer alıyor. Bu dizinin karakterleri aynı evrene dahil diğer diziler Arrow, Flash ve Constantine evrenindeki yan karakterlerin bir araya gelmesin oluşuyor. Bu oyuncuları canlandıranlar da tecrübeli oyunculardan zaten. The Atom – Ray Palmer rolünü eski Superman olan Brandon Routh canlandırıyor mesela. Eski oyunculardan  Victor Garber ve meşhur dizi Prison Break dizisinden Dominic Purcell ve 
Wentworth Miller da dizinin çekirdeklerinden. Dizimiz şu an üçüncü sezonunu devam ettiriyor ve bir süre önce de dördüncü sezon onayını aldı. Konusu da zaman koruyucusu olan Rip Hunter‘ın önderliğinde kurulan bir ekibin, zamanı tehlikeye sokan durumlara karşı savaşmalarını konu alıyor. 

 

28. CONSTANTINE

Yayın Yılı: 2005
IMDB Puanı: 7.0
Yönetmen: Francis Lawrence
Oyuncular: Keanu Reeves, Rachel Weisz, Shia LaBeouf, Djimon Hounsou, Tilda Swinton, Peter Stormare, Michelle Monaghan
Süre: 121 Dakika

 

Keanu Reeves gibi bir tecrübeli oyuncu anca DC Comics‘e yakışırdı lafının hakkını sonuna veren bir filmimiz var şimdi de. Her ne kadar sarışın bir John Constantine görmesek de Keanu Reeves, o kadar güzel ve başarılı canlandırmış ki rolünü, sevmeyen yoktur neredeyse. John Constantine karakteri, evrendeki en tarz karakterlerden birisidir diyebiliriz. Filmdeki atmosfer de karanlık ve bol büyülü zaten. Aslında bu filmin devamı gelseydi çok daha iyi olurdu açıkçası. Ama olmadı ne yazık ki. Yoksa Keanu Reeves‘in önderliğinde bir Justice League Dark da görebilseydik eğer hayır demezdik.

 27. BATMAN RETURNS

Yayın Yılı: 1992
IMDB Puanı: 7.0
Yönetmen: Tim Burton
Oyuncular: Michael Keaton, Danny DeVito, Michelle Pfeiffer, Christopher Walken, Michael Gough, Pat Hingle,
Süre: 126 Dakika

 

Tim Burton‘un yarattığı Batman evreninin ikinci halkası olan bu film, belki de bütün Batman filmlerinin arasında aslında en gotik havaya sahip film diyebiliriz. Ayrıca bu filmimiz, Tim Burton‘un son yönetmenliği ve Michael Keaton‘ın da son Batman – Bruce Wayne rolüydü. Bu kısmı üzücü tabii. Filmimiz kendi halinde, karamsar ve kapanık bir hayat yaşayan Bruce Wayne‘in Selina Kyle ile hayatının değişikliğe girmesi ve Batman‘in de yeni düşmanları Penguin – Oswald Cobblepot ile Catwoman – Selina Kyle ve Max Shreck ile sürekli kovalamaca içinde olması, zevkle izletiyor her zaman kendisini. Kült sayılabilecek filmler arasında yer alan bu filmi mutlaka izlenmesi gereken filmler kategorinize eklemelisiniz.

 

26. SHAZAM

Yayın Yılı: 1974-1977 ( 28 Bölüm )
IMDB Puanı: 7.0
Yönetmen: Hollingsworth Morse
Oyuncular: Michael Gray, Les Tremayne, Jackson Bostwick, John Davey,
JoAnna Cameron,
Süre: 30 Dakika

 

Tarihteki ilk Shazam yapımına geldik şimdi de. Şu sıralar 2019 yılında çıkması beklenen Shazam filminden yeni görüntüler gelirken bu 1974-1977 yılları arasında 28 bölümlük Shazam projesini kısaca ele alabiliriz. IMDB puanı iyi sayılabilecek bir durumda bu dizimizin. Bakalım filmimiz nasıl olacak? Bu dizimizde bir ilk yaşanmış ve Isis karakteri dizide yaratılmış, ardından da çizgi romanlara transfer olmuştur. Hatta bu diziden hemen sonra Isis‘in ayrı bir dizisi bile olmuştur. Shazam‘ın ilk yapımı olması açısından mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan diyebiliriz.

 

25. PROFESSOR MARSTON and THE WONDER WOMEN

Yayın Yılı: 2017
IMDB Puanı: 7.1
Yönetmen: Angela Robinson
Oyuncular: Luke Evans, Rebecca Hall, Bella Heathcote,
Süre: 108 Dakika

 

Şimdiki filmimiz aslında bir çizgi roman uyarlaması değil. Bir çizgi romanın yaratılmasını anlatan bir film. 2017 yılında filmi vizyona giren Wonder Woman filmi baya sevilmişti. İşte bu Wonder Woman‘ı yaratan William Moulton Marston‘ın hayatını ve Wonder Woman‘ı yaratma süreci anlatılıyor filmde. Wonder Woman‘ı yaratırken neler yaşadığını ve nelerden ilham aldığını da görmek mümkün tabii. Rebecca Hall‘ın canlandırdığı eşi Elizabeth Holloway Marston‘ın desteği ve Bella Heathcote‘un canlandırdığı Wonder Woman‘ı ilham aldıkları Olive Byrne ile bu yaratma sürecine tanık oluyoruz filmimizde. Eleştirmenler tarafından da olumlu yorumlar aldı ama ülkemizde vizyona girmedi ne yazık ki bu güzel filmimiz.

 

24. MAN OF STEEL

Yayın Yılı: 2013
IMDB Puanı: 7.1
Yönetmen: Zack Snyder
Oyuncular: Henry Cavill, Amy Adams, Michael Shannon, Russell Crowe, Kevin Costner, Laurence Fishburne
Süre: 143 Dakika

 

DC Comics‘in güncel sinema evreninin ilk açılış filmi Superman yani nam-ı diğer ismiyle Man Of Steel olmuştu. The Dark Knight üçlemesinin başarısından sonra Man Of Steel ismiyle de Superman ele alınmıştı Zack Snyder önderliğinde. Ama filmin arka planında da The Dark Knight üçlemesinin yönetmeni Christopher Nolan ile
David S. Goyer de vardı. Belki de bu yüzden bu kadar da güzel olmuştu bu film. Ama Warner Bros, bu filmi The Dark Knight evrenine ait değil de yeni ve sıfırdan bir evrenin başlangıç filmi olarak kararlaştırmıştı. Filmin kadrosu da usta oyunculardan oluşmaktaydı tabii. Filmde ayrıca sadece bir kere Superman ismi geçmiştir. Ve Superman‘in günümüz dünyasında nasıl olur sorusuna güzel de cevap vermişti. Ama halen ikinci filmi de gelmedi ne yazık ki.

 

 

23. THE FLASH 2: REVENGE OF THE TRICKSTER

Yayın Yılı: 1991
IMDB Puanı: 7.1
Yönetmen: Danny Bilson
Oyuncular: John Wesley Shipp, Amanda Pays, Mark Hamill
Süre: 88 Dakika

 

90’lı yıllarda Flash dizisi epeyce popüler olmuştu. Her ne kadar tek sezon ve yirmi iki bölüm sürse de dizi. Dizinin hemen ardından da bu film gelmişti. Flash rolünü dizideki gibi John Wesley Shipp canlandırmıştı. Bu abiyi nereden hatırlıyorum derseniz eğer şu anki Flash dizisinde de yer almaktadır. Filmde Flash‘ın yavuklusu olarak Christina McGee rolünde
Amanda Pays yer almaktaydı. Ki bu ablamız da günümüzdeki Flash dizisinde yer almıştır. Ve son olarak oyunculuğu ile kral olan Mark Hamill de yer alıyordu burada James Jesse rolüyle yani nam-ı diğer The Trickster olarak. 

 

22. WONDER WOMAN

Yayın Yılı: 1975-1979 ( 60 Bölüm )
IMDB Puanı: 7.1
Yönetmen: Leonard J. Horn
Oyuncular: Lynda Carter, Lyle Waggoner
Süre: 60 Dakika

 

70’li yılların da DC Comics‘in zirvede olduğu dönemlerdi diyebiliriz. İşte bu zirve döneminde televizyon ekranlarında Wonder Woman efsanesi vardı. Güzeller güzeli oyuncumuz Lynda Carter‘ın sevimli bakışları ve çekici güzelliğiyle Wonder Woman‘a gayet de iyi bir şekilde hayat vermişti. Birçok kişi de yeri de ayrıdır hem onun hem de bu dizinin. Dizimizin konusu da Wonder Woman ile ebedi aşkı olan ve Lyle Waggoner tarafından canlandırılan Steve Trevor‘un askeri istihbarattaki maceraları vardır. Ayrıca Lynda Carter‘ı Supergirl dizisinde de görebilirsiniz. 

 

 

21. ATOM MAN VS. SUPERMAN

Yayın Yılı: 1950
IMDB Puanı: 7.1
Yönetmen: Spencer Gordon Bennet
Oyuncular: Kirk Alyn, Noel Neill, Lyle Talbot
Süre: 252 Dakika

 

Çok eski zamanlara doğru uzanalım biraz da. 1950’li yıllar… Amerika‘nın İkinci Dünya Savaşı‘ndan yeni çıktığı ve yaralarını sardığı dönemler. İşte, o dönemlerde halkın moralini düzeltmek ve çocukların üzülmemesini sağlamak için sinemada birçok proje gerçekleşiyordu. Bunlardan birisi de DC Comics‘in havalı çocuğu olan Çelik Adam‘ımız Superman‘di. O dönemin yakışıklı jönlerinden birisi olan Kirk Alyn tarafından ikinci kez havalı bir şekilde canlandırılmıştı ve aldığı puana bakarsak sevilmiş de diyebiliriz. İlk filmi 1948 yılında çekilen bu filmimizin konusu da Superman ve ezeli rakibi Lex Luthor‘un aralarındaki bitmeyen aşkları tabii ki de. Superman – Clark Kent ile Lex Luthor dışında da Lois LaneJimmy Olsen ve Perry White gibi karakterler de yer alıyor.20. KRYPTON


Yayın Yılı: 2018 (Devam Ediyor)
IMDB Puanı: 7.2
Yönetmen: Ciaran Donnelly
Oyuncular: Shaun Sipos, Elliot Cowan, Ann Ogbomo, Aaron Pierre, Rasmus Hardiker, Blake Ritson, Ian McElhinney
Süre: 45 Dakika

 

DC Comics ailesinin sinema ve televizyon dünyasının 2018 yılında iki yeni üyesi daha eklenmişti. Bunlardan birisi Black Lightning dizisiydi. Diğeri de Krypton dizisi oldu. Superman‘in dedesinin döneminin anlatıldığı bir dönem dizisi oldu aslında bu dizimiz. DC Comics evreninde yer alan karakterlerden birisi olan Adam Strange de ön planda yer alıyor. Yapımın arka tarafında The Dark Knight serisinde ve Man Of Steel‘de yer alan David S. Goyer de yer alıyor zaten. Daha yapım aşamasındayken pek umut vermeyen bir proje olarak gözükmüştü birçok kişi için. Ama yayınlandıktan sonra gayet de beğenildi ve başarılı bulundu. Adamlar, cidden uğraşmış diyebiliriz.

 

19. SUPERMAN

Yayın Yılı: 1948
IMDB Puanı: 7.2
Yönetmen: Spencer Gordon Bennet
Oyuncular: Kirk Alyn, Noel Neill, Tommy Bond, Carol Forman
Süre: 244 Dakika

 

DC Comics tarihindeki sinema ve televizyon yapımları arasında sanıyoruz ki en fazla ele alınan karakter, ailemizin uzaylı çocuğu Superman‘dir diyebiliriz. Superman, özellikle 40’lı yıllar ile 80’li yıllar arasında en çok ele alınan süper kahramandır. Bunun sebebi de Superman‘in o dönemlerde insanları en çok etkileyen ve onlara ilham ile umut veren bir süper kahraman karakteri olmasıdır. Bu filmimizin konusunda da Kirk Alyn tarafından canlandırılan
Superman‘in nasıl geldiği ve o dönemlerde Noel Neill tarafından canlandırılan Lois Lane ile
nasıl bir hayat sürdüğünü gösterip Carol Forman tarafından canlandırılan Spider Lady ile olan savaşı da anlatılıyor.

 

18. THE FLASH

Yayın Yılı: 1990-1991 ( 22 Bölüm )
IMDB Puanı: 7.3
Yönetmen: Robert Iscove
Oyuncular: John Wesley Shipp, Amanda Pays, Mark Hamill
Süre: 30 Dakika

 

Günümüzdeki Flash dizisinde de yer alan John Wesley Shipp‘in ilk kez Flash olarak yer aldığı televizyon dizisindeyiz. O dönemde güzel ve iyi ses getirmişti. Dizinin konusu Flash – Barry Allen‘in Christina McGee ile yaşadığı maceralar diyebiliriz. Dizideki tarzlar tam 90’lı yılları yansıtıyor. Deri ceketler, deri pantolonlar. Alakasız renkler kombini. Ama dizi gerçekten güzel diyebiliriz. Flash, biraz fazla kaslı olmuş ama pek de sırıtmıyor. Dizide birçok düşman ile karşılaşılıyoruz ama en dikkat çekeni de Mark Hamill‘in canlandırdığı Trickster karakteri. Bu karakteri günümüz Flash dizisinde de canlandırıyor. Hatta dizi bittikten sonra da onunla olan bir film bile çekiliyor. Bu filmi de bu listede okudunuz zaten. Dizi de bir de Iris West karakteri de yer alıyor ama sadece 1 bölümlük olarak. Keşke bunu günümüz dizisinde de görseydik. 

 

17. SUPERMAN

Yayın Yılı: 1978
IMDB Puanı: 7.3
Yönetmen: Richard Donner
Oyuncular: Christopher Reeve, Marlon Brando, Gene Hackman, Margot Kidder,  Jackie Cooper, Valerie Perrine, Terence Stamp, Susannah York, Marc McClure,
Diane Sherry Case

Süre: 143 Dakika

 

Gün geçmiyor ki bir Superman projesine daha geçmeyelim. Şimdi, karşımızda yeni bir efsane olan Christopher Reeve‘in ilk kez Superman kostümünü giydiği 1978 yapımı Superman filmi var. Ülkemizde de 1979 yılında gösterime giren bu film, ciddi bir başarı ve beğeni elde etmişti. DC Comics‘in sinema perdesinde bir tık daha yükselmesine vesile olmuştur. Superman – Clark Kent rolünde ilk kez Christopher Reeve yer alırken, Lex Luthor rolünde ilk kez Gene Hackman, Lois Lane rolünde ilk kez Margot Kidder, General Zod rolünde ilk kez Terence Stamp forma giymişti bu yapımda. Usta oyuncu Marlon Brando da Jor-El rolünde ilk kez gözükmüştü. Yakışmıştı da baya kendisine. Filmin konusu da Krypton‘un son günlerinde daha Krypton yok olmamışken başlıyor. Sonra yok olma aşamasındayken Superman‘in bebekken Krypton‘dan Dünya‘ya gönderilmesi ile aksiyon da başlıyor. Bir klasik olarak sayılan bu film, mutlaka herkesin izlemesi gereken filmler arasındadır.

 

16. WONDER WOMAN

Yayın Yılı: 2017
IMDB Puanı: 7.5
Yönetmen: Patty Jenkins
Oyuncular: Gal Gadot, Chris Pine, Connie Nielsen, Robin Wright, David Thewlis,
Elena Anaya, Doutzen Kroes

Süre: 141 Dakika

 

Son zamanların en ses getiren DC Comics projesine değineceğiz biraz da. Çünkü, listemizin sırasında bu film var. DC Comics‘in güncel sinema evreninin bir halkası olan bu filmimiz, Wonder Woman‘ın başlangıç filmidir. Filmin konusu, dış dünyadan habersiz olarak büyüyen Wonder Woman‘ın gençlik zamanında Steve Trevor ile tanışıp Birinci Dünya Savaşı gerçekleşen dünyaya açılması ve Ares ile savaşmasıdır. Film, tam bir görsel şöleni diyebiliriz. Efektler, kavga sahneleri ve çekim açıları filan son derece mükemmel. Filmin yönetmeni, Patty Jenkins kadın yönetmenlerin de iyi işler yaptığı göstermiş. Tabii, her filme karışan Warner Bros bu filme karışmayınca, film de güzel olmuş haliyle. Gal Gadot, başarılı bir şekilde bu filmle ikinci kez Wonder Woman‘a hayat verirken, Chris Pine de Steve Trevor rolüne, Connie Nielsen de Hippolyta rolüne, Robin Wright da Antiope rolüne, David Thewlis de Ares rolüne ve Elena Anaya da Dr. Maru rolüne hayat veriyor. 

 

15. SMALLVILLE

Yayın Yılı: 2001-2011 ( 217 Bölüm )
IMDB Puanı: 7.5
Yönetmen: David Nutter
Oyuncular: Tom Welling, Kristin Kreuk, Michael Rosenbaum, Erica Durance,
Annette O’Toole, Laura Vandervoort, Terence Stamp, Michael Cassidy

Süre: 60 Dakika

 

Yayınladığı dönemde ciddi manada beğenilen ve 10 yıl gibi bir süre boyunca yayınlanan, reytingleri her zaman iyi olan bir yapımdayız şimdi de. Dizinin konusu da Superman‘in Superman olmadan önceki dönemlerinin anlatıldığı Smallville dizisindeyiz. Eskiden her Pazar günü CNBC-E kanalında yayınlanmasını bekleyip sonra da heyecan ile izlerdik bu diziyi. Clark Kent rolünde oynayan Tom Welling, saçlarını bu dizide beyazlattı resmen. Dizinin prodüksiyonu biraz düşük kalıyordu tabii o dönemlerin şartlarını ele alırsak. Ama genel anlamda gayet başarılıydı. DC Comics‘in en uzun süren dizisi unvanını elinde tutmakta. Dizide birçok DC Comics karakterini de görüyoruz. Mesela Chloe SullivanLana LangLex LuthorLionel Luthor, Lois Lane, Martha Kent, Jonathan Kent, Green ArrowJimmy Olsen, Supergirl, Jor-El, General ZodDr. Emil Hamilton, Faora, Black CanaryRick Flag, DoomsdayCat Grant, Aquaman, Flash, Cyborg, Toyman, Martian Manhunter, Dr. Fate, Legion ekibi, Hawkman, Stargirl, Darksaid ve çok daha fazlası da yer alıyor. 14. CONSTANTINE

Yayın Yılı: 2014 – 2015 ( 13 Bölüm )
IMDB Puanı: 7.6
Yönetmen: Neil Marshall
Oyuncular: Matt Ryan, Harold Perrineau, Angélica Celaya, Charles Halford,
Michael James Shaw, Jeremy Davies

Süre: 43 Dakika

 

DC Comics‘in dizi evreninin bir halkası olan Constantine dizisinin hüzünlü bir öyküsü var. 13 bölüm süren ve sevilen bir dizi olmasına rağmen, reytingler bahane edilerek 13 bölümden sonrasını göremedik ne yazık ki. Dizideki Constantine‘imiz görüntü olarak çizgi roman haline çok benziyordu. Çoğu kişiler 2005 yapımı olan ve Keanu Reeves‘in oynadığı Constantine ile kıyaslasa da her ikisinin yeri çok ayrıdır tabii. Dizinin konusu çılgın büyücümüz Constantine ile Chas Chandler‘in başlarından geçenler. Bir de aralarına Zed Martin güçleri olan bir kız da katılıyor. Dizi yayından kaldıktan sonra Constantine‘i Arrow ve Legends Of Tomorrow dizilerinde de görüyoruz.

 

13. WATCHMEN

Yayın Yılı: 2009
IMDB Puanı: 7.6
Yönetmen: Zack Snyder
Oyuncular: Malin Akerman, Billy Crudup, Matthew Goode, Jackie Earle Haley,
Jeffrey Dean Morgan, Patrick Wilson, Carla Gugino

Süre: 162 Dakika

 

Bir çizgi roman şaheserine geldik. Zack Snyder tarafından çekilen bu şaheseri birçoğumuz biliyoruz. Kendisi süper kahraman filmlerinin yanında daha ağır kalıyor. Bol aksiyonun yanında bolca da düşünce ve fikir aşılıyor. Zaten çizgi romanı da bütün süper kahraman çizgi romanlarının temellerinden birisi olarak da kabul edilmekte. Filmin konusu, Film, 1985 yılında Amerika ile Rusya arasındaki soğuk savaş döneminde New York’ta geçmektedir. Böyle bir dönemde The Comedian isimli bir kahraman öldürülür. Ve olaylar da başlar. Aldığı puanı da hak ediyor kesinlikle. Daha fazla yanlışlıkla spoiler vermeden izlemeyen varsa hemen izlesin.

 

12. BATMAN

Yayın Yılı: 1989
IMDB Puanı: 7.6
Yönetmen: Tim Burton
Oyuncular: Michael Keaton, Jack Nicholson, Kim Basinger, Pat Hingle, Michael Gough
Süre: 126 Dakika

 

Herkeste yeri ayrı olan bir filmdeyiz şimdi de. Gotik yönetmen Tim Burton tarafından yönetilen bu filmimiz, şu an bile halen sevilen filmler arasında yer alıyor kendisine has tarzıyla. Tim Burton, bu filmde Batman‘in yaradılışına değinmiyor. Bruce Wayne‘i direk Batman olarak görüyoruz. Ama Joker‘in nasıl ortaya çıktığını görüyoruz. Ondan sonra da Batman ve ezeli rakibi Joker‘in savaşı da başlamış oluyor. Michael Keaton, Batman – Bruce Wayne rolüne ilk kez hayat veriyor. Jack Nicholson ise de kendi Joker‘ini ortaya çıkıyor.

 

 

11. ADVENTURES OF CAPTAIN MARVEL

Yayın Yılı: 1941
IMDB Puanı: 7.6
Yönetmen: John English
Oyuncular: Tom Tyler, Frank Coghlan Jr.
Süre: 216 Dakika

 

En eski ve en yüksek puanı alan bir Shazam yapımı karşımızda. Adventures of Captain Marvel ismiyle aslında 12 bölümlük mini bir dizi olarak karşımıza çıkan Shazam‘ın konusu da orijinal hikâyesine sadık kalarak birçok maceraya atlıyor. Shazam rolü Tom TylerBilly Batson rolü de Frank Coghlan Jr. tarafından canlandırılmıştır.

 

 

 

10. ARROW

Yayın Yılı: 2012 – Devam Ediyor
IMDB Puanı: 7.8
Yönetmen: David Nutter
Oyuncular: Stephen Amell, David Ramsey, Paul Blackthorne, Willa Holland,
Emily Bett Rickards, Katie Cassidy, John Barrowman, Manu Bennett, Juliana Harkavy, Caity Lotz, Brandon Routh, Katrina Law, Summer Glau

Süre: 42 Dakika

 

DC Comics dizi evreninin en eskisi ve temel dizisi sayılan Arrow‘a geldik. Yıllar önce Batman‘in alternatifi olarak yazıp çizilen Green Arrow dizisi, dizi evreninde de aslında bir nevi Batman gibi karanlık ve ağır abi olarak takılıyor. Dizinin birinci ve ikinci sezonu çok mükemmeldi. Sanki bir The Dark Knight havası veriyordu. Ama üçüncü ve dördüncü sezonunda ciddi anlamda reyting kaybı yaşadı ve beşinci sezonunda yeniden dirildi. Altıncı sezonu da şu an iyi gidiyor. Hatta yedinci sezonu için de onay bile aldı şimdiden. Dizimizin konusu 2007 yılında babası ve gizli sevgilisi ile Amerika‘dan Çin‘e doğru giderken yatları batıp Çin yakınlarında bir adaya düşen Oliver Queen‘in zamanla Green Arrow‘a dönüşmesi ve sonra evine dönüp yaptığı kahramanlıkları izliyoruz. Tabii zamanla da birçok DC Comics kahramanları, kötüleri ve karakterleri de diziye gelip gidiyor.

 

9. ADVENTURES OF SUPERMAN

Yayın Yılı: 1952 – 1958 ( 104 Bölüm )
IMDB Puanı: 7.8
YönetmenThomas Carr
Oyuncular: George Reeves, John Hamilton, Bill Kennedy, Jack Larson, Robert Shayne, Noel Neill, Phyllis Coates
Süre: 30 Dakika

 

Tarihteki en eski ve yüksek puana sahip Superman projesindeyiz listemizde sona doğru yaklaşırken. O dönemin yakışıklı ve sempatik oyuncularından olan George Reeves de ilk kez Superman rolünü canlandırmıştır 104 bölüm boyunca. Yani bu yapım, o dönemde bile en uzun süren dizilerden birisidir. Dizinin ilk bölümü o dönemin şartlarında kurulan Yunan mitolojisi tadında Krypton‘da başlıyor ve ardından Clark Kent‘imiz dünyaya, 50’li yılların Metropolis‘ine geliyor. Tabii gazeteciliğe başlıyor. Lois LanePerry White, Jimmy Olsen gibi karakterlere bir araya geliyor ve macera da başlıyor.

 

 

8. GOTHAM

Yayın Yılı: 2014 – Devam Ediyor
IMDB Puanı: 7.9
YönetmenDanny Cannon
Oyuncular: Ben McKenzie, Donal Logue, David Mazouz, Sean Pertwee,
Robin Lord Taylor, Camren Bicondova, Cory Michael Smith, Erin Richards,
Morena Baccarin, Drew Powell, Jessica Lucas, Chris Chalk, Maggie Geha
Süre: 42 Dakika

 

Gotham Şehri‘nde Batman ortaya çıkmadan önce neler oluyordu acaba? İşte bu soruya bu dizi cevap veriyor. Tam bir The Dark Knight havasında geçen bu dizimiz, Thomas Wayne ile Martha Wayne‘in öldürülmesiyle ve Komiser James Gordon‘un da Gotham Şehri‘ne tayinin çıkmasıyla başlıyor. Ardından da Alfred Pennyworth‘un yanında büyümeye başlayan genç Bruce Wayne ile Komiser James Gordon‘un gözünden anlatılıyor Gotham Şehri‘nin hali. Tabii birçok kötü karakter ya genç  ya da çocuk yaşta oluyor. Ama Batman‘in her kötü karakterin doğuşuna da tanık oluyoruz. Bunlar arasında da Oswald Cobblepot,
Selina KyleEdward NygmaIvy PepperJervis TetchHarvey Dent ve Victor Zsasz da sadece bazıları.7. iZOMBIE

Yayın Yılı: 2015 – Devam Ediyor
IMDB Puanı: 8.0
YönetmenRob Thomas
Oyuncular: Rose McIver, Malcolm Goodwin, Rahul Kohli, Robert Buckley,
David Anders, Aly Michalka, Jessica Harmon, Leanne Lapp, Robert Knepper
Süre: 42 Dakika

 

DC Comics‘in Vertigo Comics tarafını biliyorsunuzdur. Daha çok yetişkinlere hitap eden ve süper kahraman çizgi romanlarından daha çok anti-kahraman çizgi romanları var o taraflarda çok başarılı süren. İşte o işlerden bir tanesi de I-Zombie çizgi romanıdır. O çizgi romandan da uyarlanan bu dizimizin aldığı puana da bakarsak gayet başarılı gidiyor. Dizinin konusuna bakarsak eğer, bir tekne partisinde kazayla zombiye dönüşen doktor bir kızın, insanlardan kaçmak için morgda çalışmasıyla başlıyor. Zombi olduğu için de sürekli beyin yemek zorunda da kaldığı için morgdaki cesetlerin beyinlerini yiyor gömülmeden önce. Tabii o beyinleri yediği zaman da oradaki hafızalara ve bilgilere sahip oluyor. Bu gücünü de cinayet masa dedektifi ile cinayetleri çözmeye yardım ederek kullanır.

 

6. THE FLASH

Yayın Yılı: 2014 – Devam Ediyor
IMDB Puanı: 8.0
YönetmenDavid Nutter
Oyuncular: Grant Gustin, Candice Patton, Danielle Panabaker, Carlos Valdes,
Tom Cavanagh, Jesse L. Martin, Keiynan Lonsdale, Patrick Sabongui
Süre: 42 Dakika

 

DC Comics dizi evreninin ikinci dizisi olarak 2014 yılında çıkmıştı Flash dizisi. Gerçi biz Barry Allen karakterini ilk kez, Arrow dizisinin ikinci sezonunda konuk oyuncu olarak görmüştük. Ardından da dizi geldi zaten. Arrow dizisi, DC Comics dizi evreninin temeli sayılsa da bütün diziler arasındaki bağı Flash dizisi sağlamaktadır aslında. Flash yani Barry Allen, annesinin cinayetinden sonra olay yeri inceleme görevlisi olarak çalışırken bir gece yıldırımlara ve kimyasallara maruz kalıp Flash‘a dönüşür. Ardından da dizide de aksiyon eksik olmaz. Diğer DC Comics dizileri evreni arasında en yüksek puana sahiptir kendisi.

 

5. LUCIFER

Yayın Yılı: 2015 – Devam Ediyor
IMDB Puanı: 8.2
YönetmenLen Wiseman
Oyuncular: Tom Ellis, Lauren German, Kevin Alejandro, D.B. Woodside, Lesley-Ann Brandt, Rachael Harris, Tricia Helfer, Aimee Garcia, Tom Welling
Süre: 42 Dakika

 

Evet şu an kulaklarınızda ‘Lusifeee Moninngstaaa, Tidektif’ gibi İngiliz aksanının çınladığını tahmin ediyoruz. Çünkü, bu dizinin hayatımıza kattığı en büyük şeylerden birisi de Tom Ellis‘in o meşhur İngiliz aksanıdır desek yeridir. DC Comics‘in Vertigo Comics tarafından bahsetmiştik I-Zombie‘den bahsederken. Vertigo Comics‘in çıkardığı mükemmel işlerin başında Lucifer da geliyor. Çünkü arka planında Sandman efsanesinin yaratıcısı Neil Gaiman bulunuyor. Sandman‘ın dördüncü cildi olan Sisler Mevsimi‘nde Sandman Dream ile Lucifer‘ın Cehenem‘de konuşmasına şahit oluyorsunuz. O konuşma esnasında Lucifer, artık çok sıkıldığını söyler ve Cehennem‘in yönetimini Sandman‘a bırakarak yer yüzüne çıkar. İşte ondan sonrasında dizimizin ana konusu ortaya çıkar ve geriye kalan her şeyi bu dizide izleriz. Dizi, cidden çok eğlenceli ve bir o kadar da gizemli. İzlerken kesinlikle hiç sıkılmıyorsunuz hiçbir şekilde. O yüzden hiç durmadan hemen başlayın, başlamadıysanız eğer tabii.

 

4. V FOR VENDETTA

Yayın Yılı: 2006
IMDB Puanı: 8.2
YönetmenJames McTeigue
Oyuncular: Hugo Weaving, Natalie Portman, Stephen Rea, Stephen Fry, John Hurt, Natasha Wightman, Roger Allam, Clive Ashborn, Imogen Poots
Süre: 132 Dakika

 

Listemizde finale doğru giderken çok özel bir yapıma geliyoruz. DC Comics ile Vertigo Comics‘in yine bir ortak projesi olan V For Vendetta karşımızda. Yönetmenliğini James McTeigue yapmıştır ve senaristliğinde de Matrix filminin yaratıcıları olan Lilly Wachowski ile Lana Wachowski yer almaktadır. Filmin ne kadar iyi olduğu buradan bile belli. Filmimiz ütopik bir gelecekte, Londra‘da geçmektedir. Sert bir sistem ile yönetilen ülkede V isimli maskeli birisi bir akım başlatır ve gerisi de gelir. Vaktinize ayırmanıza kesinlikle pişman olmayacaksınız.3. BATMAN BEGINS

Yayın Yılı: 2005
IMDB Puanı: 8.3
YönetmenChristopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Michael Caine, Liam Neeson, Morgan Freeman, Katie Holmes, Gary Oldman, Cillian Murphy, Tom Wilkinson, Ken Watanabe, Linus Roache,
Süre: 140 Dakika

 

DC Comics sinema evreninin yeniden doğuşuna sebep olan şey nedir diye sorsalar,
Christopher Nolan‘ın çektiği The Dark Knight üçlemesi diyebiliriz. İşte bu üçlemenin başlangıcı ve ilk filmi Batman Begins filmi 2005 çıkışlıdır. Aradan on üç yıl geçmiş. 1997 yılında Batman And Robin filminden sonra defalarca kez yeniden başlayıp bitirilen Batman filmi projesi karmaşası sürerken karşımıza Batman Begins çıktı. Film, Bruce Wayne‘nin nasıl Batman olduğunu anlatıyor. Bu anlatma şekli o kadar çok gerçekçi geldi ki bütün bunlar gerçek hayatta da olabilir dedik. Batman‘in her şeyin başından nasıl başladığını görmek istiyorsanız eğer adres belli.

 

2. THE DARK KNIGHT RISES

Yayın Yılı: 2012
IMDB Puanı: 8.4
YönetmenChristopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Michael Caine, Liam Neeson, Morgan Freeman, Gary Oldman, Cillian Murphy, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway,
Marion Cotillard, Nestor Carbonell, Juno Temple, Joey King, India Wadsworth,
Claire Julien
Süre: 164 Dakika

 

Finale bir kala listemizin zirvenin bir altında olan filmi de Christopher Nolan‘ın The Dark Knight üçlemesinin üçüncü halkası olan The Dark Knight Rises filmi. İlk iki filmin başarısı ile DC Comics sinema evreni şaha kalkmışken ardından serinin üçüncü filmi de geldi ve aynı başarıyı devam ettirdi. Film için birçok dedikodu da çıktı tabii. Christopher Nolan aslında üçüncü filmi çekmek istemedi ve eğer ikinci film The Dark Knight‘da rol alan
Heath Ledger eğer ölmeseydi bu filmde de mutlaka rol alacaktı gibi. Tabii böyle olsaydı cidden efsane de olurdu ama neyse artık diyoruz. Üçüncü filmin konusu da, ikinci filmin sonunda kaçak durumuna düşen Batman‘in yıllar sonra ilk filmde karşımıza çıkan The League of Shadows‘un yeniden Gotham Şehri‘ne gelmesinden dolayı yeniden ortaya çıkmasıdır. Tabii bu sefer karşısında Bane ve Talia Al Ghul var. 1. THE DARK KNIGHT

Yayın Yılı: 2008
IMDB Puanı: 9.0
YönetmenChristopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Michael Caine, Morgan Freeman, Gary Oldman, Cillian Murphy, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Maggie Gyllenhaal, Monique Gabriela Curnen, Chin Han, Nestor Carbonell, Eric Roberts
Süre: 152 Dakika

 

152 dakikanın her dakikasını izlettiren, gerçekten zirveyi hak edip alan 2008 yapımı filmimiz The Dark Knight ile listemizin birinci sırasındayız. Christopher Nolan‘ın yönettiği üçlemenin ikinci halkası olmuştur ve en yüksek puanını almıştır. Bütün film boyunca Christian Bale ile Heath Ledger‘ın mükemmel oyunculuk performanslarını izleyip Batman ile Joker‘in birbirleri ile nasıl plan içinde plan yaparak filmi mükemmel hale getirdiklerini tek nefesle izliyoruz. Filmin konusu ise Batman ile Joker‘in ilk kez karşılaşmaları ve bunun sonucunda Two-Face‘in ortaya çıkışına şahit oluyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir