Menü Kapat

Black Mirror 4. Sezonun Kötüden İyiye Doğru Sıralaması

Black Mirror’ın 4. sezonu 29 Aralık’ta yayınlamasının ardından sosyal medyada herkes övünüp duruyordu diziyi. Ben de neymiş ulan bu dizi diyip başladım maraton yaptım denilebilir. Genel olarak güzel mi? Evet. Kötü bölümleri var mı? Var. İyisiyle kötüsüyle 4. sezona geldim ve bu yazı da başlıktan da anlayacağınız üzere kötüden iyiye 4.sezonun bölümlerini kendimce sıralıcam. Black Mirror’ın en iyi bölümleri yazısı da gelecek. Tamamsak listeye geçelim.

NOT: Bu yazı spoiler içerir!6. Metalhead (Sezon 4 Bölüm 5)

Metalhead bölümü Black Mirror en boş bölümlerinden birisi. Tonu siyah/beyaz yaparak bölümdeki distopyayı izleyiciye yansıtmaya çalışmışlar ama olmamış. Bölümü sanki bi’ sinema öğrencisine teslim etmişler gibiydi. Diğer bölümlere nazaran bölümün süresi kısaydı ama daha da kısa olabilirdi. Kötü bir kısa film izlemiş gibi hissettim. Oyuncak ayı için 3 kişi öldü ya lan! 

5. Crocodile (Sezon 4 Bölüm 3)

Senaryo o kadar bayıktı ki izlerken uykum geldi. Bitsin diye bekledim resmen. Eğer iyi bir dizi/film izleyiciseniz bölümde olanları daha olmadan tahmin edebiliyorsunuz. Ayrıca bölümün oyuncuları da kötü performans sergilemiş. Bu bölüm de en kötü Black Mirror bölümlerinden. 

4. Arkangel (Sezon 4 Bölüm 2)

Arkangel beni Metalhead ve Crocodile’dan daha çok etkilemeyi başardı. Anne babaların çocuklarının ne kadar gözetlerse daha kötü olacaklarını ve çocukların rahat bırakılması sokakta büyümelerini gerekirse ayağını kanatıp, yağmurda çamurda büyümeleri mesajını güzel bir şekilde izleyiciye aktarmayı başarıyor. Bu bölümün oyunculuk performansları da iyiydi göze batmadı. Özellikle anneyi oynayan kadın Rosemarie DeWitt güzel oynamış. Aklıma takılan tek şey neden çocuğa takılan implantın neden çıkarılamadığıydı. ‘Çıkarılmıyor ha bu’ diyip geçtiler yani sırf bu cümleden ibaretti. Onun dışında fena olmayan bi’ bölümdü. 

3. USS Callister (Sezon 4 Bölüm 1)

USS Callister o kadar abartıldı ki izleyiciler tarafından bölümün yönetmeni oyuncuları felan bu konuyu dizi olarak çekerlerse ben varım dediler resmen. Star Trek’ten esinlenilen bu bölüm benim için iyiydi. Star Trek’in has hayranları bile bu bölümü ‘meh’ diyip geçerken izleyici neden bu kadar abarttı anlamış değilim.

 2. Hang the DJ (Sezon 4 Bölüm 4)

Bu bölümü eğer spoiler yemiş olmasaydım birinci sıraya koyar mıyım diye baya bi’ düşündüm ama koyamadım. Peaky Blinders tanıdığım Joe Cole nam-ı diğer John Shelby’nin bu bölümde olması benim için artıydı zaten. Tinder gibi uygulamaların gelecekte nasıl olacağını anlatan Hang the DJ, Georgina Campbell ve Joe Cole’un performansları, replikleriyle, verdiği mesajlarla beni etkiledi. En iyi Black Mirror bölümlerinden biri olabilir.

  

1. Black Museum (Sezon 4 Bölüm 6)

Sezonun en iyi bölümü tabiki de Black Museum! Bölüm boyunca kızı kurban sanarken bölüm sonunda babasının intikamını almaya gelmiş olması hem gülümsetti hem de şaşırttı. Bölümün içinde birden fazla teknolojik aletlere değinilmesi bölümü hem zengin kılmış hem de sürükleyici yapmış. Rolo Haynes’ı canlandıran Douglas Hodge’u tebrik etmek lazım. Harika bir performans sergilemiş. 

Bence bu sezon 6 bölüm değilde 3 bölüm olsaymış tam tadında olacakmış. USS Callister, Hang the DJ ve Black Museum’u al diğer bölümleri çıkart. Tıpkı ilk iki sezon da olduğu gibi üçer bölüm yapsalarmış. Listemize katılıyor musunuz? Sizin en sevdiğiniz bölümler hangisiydi? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın! Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir