Menü Kapat

Aquaman (Arthur Curry)

Bugün sizlere önceleri çok ezilen,Jason Momoa tarafından yükselişe geçen Aquaman karakterini anlatıcam,ilk tanıtım olduğu için çok derine giremedim kısa tutmaya çalıştım hata varsa affola.

Yaratılışı : Arthur Curry a.k.a Aquaman,1 Kasım 1941 yılında Paul Morris ve Mort Wiesenger tarafından yaratılan karakterdir.İlk gözüktüğü sayı More Fun Comics’in 73.sayısıdır.

Köken Hikayesi : Atlantis Kraliçesi Atlanna ile bir denizci olan Tom Curry’nin aşkından doğan bir melez insan ve Atlantislidir.Atlantis’in sert kuralları yüzünden annesini hiç göremeyen Arthur küçülüğünü babası ile geçirir. Ergenliğinin sonlarına doğru Black Manta olarak bilinen bir hazine avcısının evlerine yaptığı bir saldırı sonucunda babasını kaybetmiştir.Dr. Shin adlı deniz biyoloğu tarafından Atlantisli olduğu da bütün medyaya ifşa edilmişti.İfşa edildikten sonra yeryüzünden ayrılan Arthur Atlantis’i ne kadar arasa da bulamamıştır. Kayalara çarpmak üzere olan bir tekneyi üstünde bir baba ve kızı ile birlikte durduran Arthur kızın babasından Norveç’te yaşayan ve Atlantis’in nerede olduğunu bildiğini söyleyen Vulco adlı bir Atlantisli hakkında söylentiler duyar. Bunun üstüne Norveç’e kadar yüzen Arthur, Vulco ile tanışır ve ondan doğumu, annesi, üvey kardeşi ve annesinin ölümü hakkındaki her şeyi öğrenir. Ardından Vulco ile beraber Atlantise giden Arthur kurallar gereği tahtı acımasız üvey kardeşinden devralır ve Ölü Kral‘ın zıpkınının sahibi olur.The Others

Bundan kısa bir süre sonra krallığı kardeşine bırakıp The Others’a katılan Arthur,ekibe liderlik edip Black Manta’nın peşine düşer. Bir gece Kara Manta’nın teknesine saldıran Arthur yanlışlıkla Manta’nın babasının ölümünde rol oynar. Bunun ardından ikili arasında sonu gelmeyen bir kan davası başlar. Darkseid’in dünyaya saldırdığı dönem Superman(Clark Kent),Batman(Bruce Wayne), Wonder Woman(Diana Prince), Green Lantern(Hal Jordan), Flash(Barry Allen) ve Cyborg(Victor Stone) ile beraber Dünya’yı savunmuş Adalet Birliğinin kurucu üyelerinden biri olmuştur. Eşi Mera ile beraber Amnesty Körfezinde yaşar ve yüzey halkı ile Atlantis ilişkileri güvende tutar.Özellikleri : İnsan üstü kuvvet,İnsan üstü dayanıklılık,Gelişmiş duyular,Su altı canlılar ile telepatik bağ kurma,İnsan üstü hız,İnsan üstü refleks.

Lakapları : Kral Arthur,Atlantis’in Kralı,Derinlerin Lordu,Orin,Aquafresh,Aquaman,Mucize Denizci,Yedi Denizin Kralı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir