Menü Kapat

2017’nin En İyi 10 Dizisi

Her sene olduğu gibi bu sene de harika diziler geldi geçti. Bu listemizde olmayan diziler kesinlikle kötü diziler demiyoruz çünkü yaptığımız liste de ekibin izlediği ve yer almasını istediği dizileri ekledik. Bu sene çıkmış olan tüm dizileri izlememize imkan yok, izlersek sosyal hayatımız kalmaz, işlerimizi halledemeyiz. İşte Çizgi Evreni ekibine göre 2017’nin en iyi 10 dizisi:

10- American Gods

Neil Gaiman’ın aynı adlı romanından TV’ye uyarlanan American Gods listemizin son sırasında. Mitolojik unsurları çok iyi şekilde kullanan American Gods sinematografisi ve müzikleri çok iyiydi. Senaryo diğerlerine nazaran zayıf kalsa da Ian McShane gibi usta oyuncular sayesinde bunu yedirebildiler. Dizi ikinci sezon onayını aldı fakat önemli yapımcılarını kaybetti ikinci sezon nasıl olacak hep birlikte göreceğiz.

9- Big Little Lies

Yazan: Buğra Alkayalar

Küçük bir sahil kasabasında ortalık ne kadar karışabilir? Güzel hayatların aslında neleri sakladığını gösteren Big Little Lies yıldız dolu oyuncu kadrosu ile senenin göz kamaştıran dram dizilerinden birisi oluyor. Gizem ve merak öğesini üstlenirken karakterlerin duygusal anlarını seyirciye başarıyla yansıtıyor. Aile içi ilişkilerin ne şekilde olduğunu, ne yönlere gidebileceğine parmak basan Big Little Lies bu senenin iyilerinden.


8- Genius

Herkesin bildiği adamın, kimsenin bilmediği hayatını (Albert Einstein) konu alan Genius listemize girmeyi fazlasıyla hak ediyor. National Geographic dizisi olan Genius oyunculuklarıyla, sinematografisiyle ve Hans Zimmer’ın müzikleriyle yılın en iyi dizilerinden. Dizi ikinci sezon onayı almıştı. Yeni sezonda Picasso’nun hayatı işlenecek ve Antonio Banderas tarafından canlandırılacak. Albert Einstein’ın hayatını merak edenler mutlaka izlemeli bu diziyi!


7- The Crown

Netflix’in İngiltere-ABD ortaklığındaki yapım dram, biyografik türünde karşımıza çıkıyor. Tarihi unsurları bünyesinde barındıran yapım, ikinci dünya savaşı sonrası İngiltere”nin siyasi karışıklığına değiniyor. II. Elizabeth’in tahta çıkışından sonra başlayan yeni dönem, 20. yüzyılın da ikinci kademesidir. Siyasi rekabetler, aşk ve Kraliçe II. Elizabeth’in tahttaki ilk yıllarını konu ediniyor. Dizi mekânları, sinemografik çekimleri, soundtrackleri ve oyuncuların karakterlere yansıttığı eşsiz ruhu ile izleyicileri büyülüyor. Kraliçe II. Elizabeth’i, Claire Foy canlandırırken, eşi Edinburgh Dükü Philip Mountbatten’i, Matt Smith ve dönemin başbakanı Winston Churchill’ı ise tecrübeli oyuncu John Lightgow canlandırıyor. Senaryosunu Peter Morgan’ın kaleme aldığı dizinin yapımcılığını ise Andy Harries üstleniyor.


6- Dark

Yazan: Buğra Alkayalar

Son zamanların popüler platformu Netflix’in yeni gizem dizisi Dark konusu ile kendine çekmeyi başarıyor. İlerleyiş bakımından her bölüm merak öğesini elinde tutuyor. Aynı zamanda dizinin Alman yapımı olması ayrı bir orijinallik katıyor. Özellikle müzikleri ve sinematografisi ile dikkat çeken dizi oyuncuları ile de etkilemeyi başarıyor. Gizem-Gerilim türünde zamanı konu alan orijinal bir yapım.


5- Stranger Things

Yazan: Berkay Varol

80’li yılların Hawkins’inde olaylar gittikçe garipleşiyor.Önceki sezon açık bıraktığı kapıları bu sezon kapatmaya çalışan Stranger Things, yeri geldi kahkalar attırdı, yeri geldi dudak uçuklattı, yeri geldi gözümüzden yaşlar getirdi.80’ler temasını insanların sevebileceği şekilde gözler önüne seren dizinin seyirciyi kendine çeken en büyük kozu ise oyuncu kadrosu.Gün geçtikçe elimizde büyüdüklerini hissetiğimiz çocuk oyuncu kadrosu, piyasadaki çoğu oyuncuyu yerin dibine gömecek kadar kaliteli ve iyi performanslar sergiliyor.Stranger Things 2, içindeki popüler kültür ve Nerd kültürü referanslarıyla her türden izleyiciye büyüleyici bir hikaye sunmayı başarıyor.İzlemesi keyifler yaşatan dizinin bizce en iyi unsuru ise müzik kullanımı.Yer yer 80’ler rock ve pop müzikleri, yer yer kendi soundtrackleriyle sadece gözümüze değil kulaklarımıza da ziyafet verdi. Stranher Things 2, bu senenin kesinlikle en iyi dizilerinden biri olmayı başardı.

4- Peaky Blinders


Birinci Dünya Savaşı’nın ardından İngiltere’nin Birmingham şehrinde faaliyet gösteren ”Peaky Blinders” çetesini konu alıyor. Peaky Blinders ülkemizde çok bilinmese de harika bir dizi olduğunu dünyaya çoktan kanıtlamış bile. Çete dizisi diyip geçmeyin Godfather filmlerindeki gibi havası var özellikle Cillian Murphy en iyisi.


3- Rick and Morty

Binbir ses Justin Roiland ve Dan Harmon’ın yapmış olduğu Rick and Morty hayal gücünün ve absürt komedinin tavan yaptığı animasyon dizisidir. Her bölümü detayları, esprileri ve çizimleriyle mükemmeldir. Üçüncü sezonu geride bırakan Rick and Morty ne zaman geri dönecek kimse bilmiyor.


2- Legion

Yazan: Kaan Şahin

Günümüzde epey popüler bir hal alan süper kahraman hikayelerine bir yenisi olarak eklenen Legion gerek oyuncu kastı, gerek yönetmenliği ile süper kahraman hikayesinin de görsel açıdan bir sanat filmi olabileceğini kanıtlayan, kurgusal anlamda da her ne kadar çoklu kişiliği işliyor olsa da bu klişenin ötesine geçen ve hatta süper kahramanlığı psikolojik rahatsızlıklar çerçevesinde tam Marvel’a layık bir şekilde işleyen özgün bir iş.


1- Mindhunter

Netflix’in çıkarmış olduğu en iyi dizi bile diyebiliriz. Bu sene sessiz sedasız gelen Mindhunter yılın en iyi dizisi olmayı hak ediyor. Ünlü yönetmen David Fincher’ın önderliğinde gerçekleştirilen Mindhunter hem sinematografi hem senaryosu hem de harika oyunculuklarıyla harika bir dizi olduğunu kanıtladı.

Pelerin Dergi – Aralık 2017 #4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir