Menü Kapat

Ya Sen Neden İzliyorsun?

Bir filmi neden izlersiniz? Sokakta yürürken reklam panolarında karşınıza çıkan film posterine baktığınızda ondan neden etkilenirsiniz? Filmdeki aksiyon mu, oyuncuların başarılı aktörler olması mı etkiler sizi? Ya da aklınıza şu an akın eden onlarca farklı sebepten dolayı mı izlersiniz filmi?Aklınıza gelenlerin her biri sizin izlemeyi istemenize neden olur ama asıl sebep arayıştır. Yeni bir dünya arayışı, olanı görmek ya da olabilecekleri keşfetmek için sizi alıp götürecek bir serüven arzusu iliklerinize kadar hücum eder. Filmlerin dünyası sınır tanımaz, seçenekler zevkinize hitap eden neyse onu almanız için önünüze serilidir. İsterseniz dram hikayelerinde hüzünlenebilir, isterseniz savaşın merkezinde kan dökebilirsiniz. İnsanların hayatlarında yaşayabilir ya da mistik serüvenlerde kaybolabilirsiniz. Sadece senaryonun akışına seyirci kalmazsınız, üzerinde imkansız yazan devasa engelin yıkılışına da şahit olursunuz. Ve imkansızı aşmak herkes için etkileyicidir.Beğendiğiniz her film bir parçanıza dokunmuştur. Duygularınızı altüst eder, kanınızı dondurur, heyecanı katlanılmaz seviyelere çıkarıp moralinizi yerle yeksan eder. Severler, üzülürler, yaşarlar ve ölürler… beraberinde biz seyircileri de götürürler. O zaman damarlarınızda serüven akmaya başlar. Varlığınız karşınızdaki mücadelede kaybolur ve siz de daha fazla seyirci kalamayarak hikayenin içindeki karakterlerden biri olursunuz.

Görsel efektler filmlerde büyük bir rol üstlenir. Aksiyonu canlı ve gerçekçi kılarlar ama bir film sadece görsel efektle izlenmez. Efektler tek başına asla en üst düzey tatmini yaşatmaz çünkü efektler karakterlere sempati beslemenizi sağlamaz. Umursamadığınız birinin başından geçen olaylar sizi etkiler mi? Sıradan insanların hikayelerini dinlemek zevkli midir? Filmler binlerce karaktere can verir. Arayışınızın sonunda sizi tatmin eden de budur, umursamadığınız kişilerin hayatta kalma mücadelesi kimseyi heyecanlandırmazken bağ kurduğunuz kahramanlarla tehlikeleri aşmak paha biçilmezdir.Efektler tek başına çerez tadındadır. Filmleri izleten arayıştır, sevdiren onlarla kurulan bağdır.

Yani bir filmi neden izlediğiniz sorusuna cevap verdiğinizde bu basit bir cevap değildir. Karşınızdakine neyin arayışında olduğunuzu söylemiş olursunuz.

Filmlerle dolu bir evrendeyiz.

Ben gezegenler arasında yolculuk eden bir gezginim. Yolculuğum evrenin karanlık ve aydınlık köşelerinde sürdürürüm. Yeni dünyalar keşfetmekten asla sıkılmam, bazı dünyalar diğerlerinden kuraktır, bazıları buz gibidir hiçbir duyguya yer vermez. Ne yazık ki gittiğim yerlerin hepsinde hayat bulamadım. Ama öyle medeniyetlerle karşılaştım, öyle güzel dünyalar da gördüm ki benim için bazı şeyleri sonsuza kadar değiştirdiler.Ben dünyalar arasında yolculuk eden bir gezginim. İzlediğim filmler ziyaret ettiğim dünyalardır. Yolculuğum hayatıma vazgeçilmez bir heyecan katar. Bir sonraki dünyaya yolculuğa çıkmak için sabırsızlanırım. Ben serüven olmadan yaşayamayan bir gezginim sevgili okur. Ya sen?

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir