Menü Kapat

Venom: Marvel’ın Sıra Dışı Karakteri

Venom – Tom Hardy

 

”I like being bad. It makes me happy.”

Marvel Comics‘in sinema sektörü, şu sıralar altın çağını yaşıyor. Hatta zirvelerde duruyor diyebiliriz. Yakın zamanda yeni fragmanı ortaya çıkan, Spiderman çizgi romanlarındaki karakterlerden birisi olan Venom filmi de bu zirveyi devam ettirecek gibi duruyor Marvel Comics sinema sektöründe. Daha önce DC Comics sinema sektöründe bir şahaser olan The Dark Knight Rises filminde Bane karakterini canlandıran usta aktör Londra doğumlu İngiliz aktör Tom Hardy tarafından fragmanlarda bile başarılı bir şekilde canlandırıldığı görüyoruz. Daha önce sinemada Venom‘u görmüştük aslında. Sam Raimi yönetmenliğinde ve Spiderman‘in Tobey Maguire tarafından canlandırıldığı üçleme Spiderman film serisinin son halkasında Topher Grace tarafından canlandırılan Venom – Eddie Brock karakterini izlemiştik. Ama eleştirmenler tarafından çok beğenilmemişti hem film hem de karakter. Şimdi de bir an önce de yeni film gelse de izlesek diyoruz ve kimdir bu Venom diye yazımıza geçiyoruz.

Venom kimdir diye demeden önce bol bol karşımıza çıkacak olan Symbiote‘tan bahsedelim. Symbiote, siyah renkli, sıvı ama aslında suya göre daha katı olan ve yaşamak için canlı bir organizmaya ihtiyaç duyan uzaylı bir parazittir. İhtiyaç duyduğu canlı organizmayla birleştiği zaman da o canlıya yüksek derecede güçler verip karşılığında da o canlıyı hem bedensel olarak hem de zihinsel olarak tüketmeye başlar. İşte konumuzun başlığı olan Venom‘un temeli buradan gelecektir. Yani Symbiote‘tan.

Şimdi biraz yakın geçmişe gidiyoruz. 1982 yılında çizgi romanların altın çağını yaşamaya devam ettikleri, bilim kurgu ve fantastik temaların, her yaştan kesime hitap ettiği dönemlerde, Marvel Comics yöneticileri, Spiderman‘e yeni bir kostüm bulmak ve yeni fikirler almak için okuyucular arasında bir yarışma düzenler. Tabii, katılım için izdiham olur. Herkes kendisini gösterme ve o çizgi roman evreninde yer bulabilmek için çizim önerilerini Marvel Comics‘e gönderir. İşte bunlardan birisi de kendi halinde bir vatandaş olan Randy Schueller‘dır. Kendisi hepimizin bildiği Black Spiderman kostümünü tasarlayıp çizer. Marvel Comics şirketine gönderir. Şirket yöneticileri bu kostümü mükemmel bulur ve Randy Schueller‘dan o zamanın yüksek sayılan 220 dolar karşılığında satın alır. Böylece o günden bu güne kadar devam edecek olan bir akım başlar. Daha sonra da Marvel Comics‘in yazarları ve çizerleri bu kostüme bir alt yapı kuruyor. Böylece ilk adımlar da atılmış oluyor. Bu ilk adımı atanlar da çizgi roman hayranlarının yakından tanıdığı isimler olan Mike Zeck ve Todd McFarlane olmuştur.
1984 yılında Marvel Comics çizgi roman evreninde önemli olaylardan bir tanesi olan Secret Wars olaylarından önce, Symbiote‘un ilk birleştiği karakter Deadpool olmuştur. Ama Symbiote‘un çılgınlığının onu olumsuz yönde etkileyeceğinden endişe eden Deadpool, hemen ondan kurtulmuştur. Ve yeniden Symbiote‘un hapsedilmesini sağlamıştır. 1984 yılında yayınlanan Secret Wars sırasında kostümü hasar gören Spiderman, yeni kostüm yaratmak için bir makineye yönlendirilmiştir. Ama Spiderman, bir hata yapmıştır ve o sırada Symbiote‘un özgür olmasını sağlamıştır. Özgür olan ve yaşamak bir için canlı bir organizmaya ihtiyaç duyan parazitimiz de hemen fırsatı değerlendirmiştir ve Spiderman ile birleşmiştir. Ondan sonra artık bir siyah kostümlü Spiderman görmeye başlarız etrafta. Tabii Spiderman, nasıl bir belayı özgür bıraktığının da farkında hiç değildi. Yeni kostümünden son derece mutlu bir şekilde kahramanlıklarına devam eden Spiderman, zamanla kostümde bir tuhaflıklar olduğunu fark etmiştir. Ve duyduğu rahatızlıktan dolayı da uzmanlara danışmıştır. Bu uzmanlar da Fantastic Four ekibi olmuştur. Mr. Fantastic tarafından yapılan deneyler sonucunda kostümün uzaylı bir parazit olduğunu anlamışlardır. Kostümden kurtulmak için de çalışmalar yapmışlardır. Kostümden bir türlü kurtulamayan Spiderman, bir gece vakti kilise çanlarından çıkan ses dalgaları sayesinden zorlu bir şekilde Symbiote‘tan kurtulmuştur.

O sırada ise kilisenin alt katında Eddie Brock dua etmekteydi. Spiderman tarafından terk edilen Symbiote da yaşamak için acilen Eddie Brock ile birleştirmiştir kendisini. İşte böylece efsanevi Venom karakteri tam olarak giriş yapmıştır Marvel Comics evrenine.

Peki, kimlerdendir bu Eddie Brock? O sırada kilisede ne işi vardı? Eddie Brock, Sin-Eater Cinayetleri hakkında bir dizi makale yazan başarılı bir köşe yazarıydı. Ve çoğu zaman da uydurma yazılar yazmaktaydı. Spiderman‘ın yani Peter Parker‘ın çalıştığı gazetede çalışmaktaydı. Ama daha sonrasında da, Spiderman‘ın Sin-Eater‘ın ve cinayetlerinin gerçeklerini ortaya çıkarıp, Eddie Brock‘un haberlerinin sahte olduğunu gösterip Eddie Brock‘un gazeteden kovulmasına sebep olmuştur. Ardından da Eddie Brock‘un karısı da kendisini terk edince Eddie Brock da Spiderman‘den intikam almaya yemin etmiştir. Ve bir akşam kiliseye geldiğinde de hemen üst katında gerçekleşen olaylardan habersiz bir şekilde dua ederken bir anda hayatına Symbiote girmiştir ve artık Venom olmuştur.

Symbiote, Eddie Brock‘un bedeniyle ve zihniyle birleştirmiştir. Bu birleşme sırasında da Eddie Brock‘un içindeki nefret ve intikam duygularının yoğunluğunu görmüştür. Bir önceki sefer Spiderman ile birleşmiş olan Symbiote, Spiderman‘ın tüm güçlerini ve daha fazlasını Eddie Brock‘a da vermiştir. Kendisine Venom diyen Eddie Brock da gizli kimliği de dahil olmak üzere Spiderman hakkında çok şey öğrenmiştir.

Venom bundan sonra sürekli Spiderman‘in karşısına çıkmaya ve onunla dalga geçerek onunla kavga etmeye başlamıştır. Ve her defasında da Spiderman‘a karşı bir şekilde üstünlük sağlamıştır. Venom, daha sonra da Peter Parker‘ın karısı Mary Jane ile karşılaştığında Venom ona zarar verecekti ama Eddie Brock, Symbiote‘un bunu yapmasına izin vermemiştir. Durumun ciddiyetinden dolayı Spiderman de Fantastic Four‘dan sonic ses silahını almıştır ve Venom‘a her şeyin başladığı o kilisede dövüşmek için meydan okumuştur. Kavga sırasında sonic ses silahıyla Venom‘a ateş etmesine rağmen Spiderman kısa bir süre sonra Symbiote‘un Eddie Brock‘tan ayrılmayacağını keşfetmiştir. Çünkü, ikisi de ileri derecede birbirlerine bağlanmıştı. Kavga sırasında VenomSpiderman‘i yenip onu kilisenin çanının içine bağlamıştır. Ama Spiderman ondan kurtulup Venom’u yenmiştir. Sonic ses silahını da kullanarak Venom’u yakalayıp Fantastic Four ekibine getirmiştir.Venom‘un yakalanmasından sonra, Fantastic Four ekibi Colorado Rockies‘de bulunan süper güçlü suçlular için devlet hapishanesi olan The Vault‘a Venom‘u göndermiştir. Ancak Venom, bir gardiyanı öldürerek hapishaneden kaçıp şehre geri dönmüştür. Ve Spiderman‘in karşısına çıkmıştır. Bu kavga esnasında Symbiote, yeniden Spiderman ile birleşmeye çalışmıştır ama başarılı olamamıştır. Daha sonraki karşılaşmalarından öncesinde de Venom, sürekli gizli gizli Spiderman‘ı takip etmiştir. Bir keresinde de Mary Jane Watson-Parker‘ın çılgın ve saplantılı bir hayranı olan Jonathon Caesar, Mary Jane için iki tane paralı asker yollamıştır. Bu ikisi de Styx ve Stone‘dur. Günün birinde de gene Venom, Spiderman‘i takip ettiğinde onun Styx ve Stone ile savaştığını ve yenilmek üzere olduğunu görmüştür. Bunun üzerine Venom olaya karışmıştır ve Spiderman‘i kurtarmıştır.

Ölmek üzere kanser hastası olan Styx, bu kavga esnasından Symbiote ile temas kurmuştur. Daha sonra Venom, Spiderman‘i öldürme amacıyla şehirden çok uzaklardaki bir adaya getirmiştir. Buradaki savaşta Spiderman, kendisinin ölmüş olduğuna Venom‘u inandırmıştır. Bundan dolayı da Venom, adada ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olduğunu ve dönmek için hiçbir neden olmadığını düşünüp adada kalmıştır. Bu olaydan bir süre sonra şehirde kendisine Carnage denilen psikopat birisi ortaya çıkmıştır. Manhattan‘da bir anda yüzlerce kişiyi öldürmüştür. Spiderman hemen Carnage‘ı durdurmaya çalışmıştır ama başaramamıştır. Kavga sırasında Carnage‘ın da bir Symbiote‘a sahip olduğunu fark eden Spiderman, kendi halinde inzivaya çekilen Venom‘u bulması gerektiğini anlamıştır. Carnage‘ın ortaya çıkışı da Eddie Brock hapishanedeyken kendisin de halen bir parçası bulunan Symbiote‘un Eddie Brock‘un oda arkadaşı ve seri katil olan Cletus Kasady ile birleşmesinden dolayı ortaya çıktığı anlaşılmıştır. Fantastic Four ekibinden olan Human Torch ile Spideman, Venom‘un yaşadığı adaya ayak basınca Venom ikisine de saldırmıştır. Ama kendisine durumunu anlatmışlardır ve kendi aralarında Carnage‘ı yenmek adına bir ittifak kurmuşlardır.

New York‘a döndükten sonra Venom ve Spiderman, Carnage ile iki kez karşılaşmıştır ama ikisinde de başarısız olmuşlardır. Son olarak Madison Square Garden‘daki bir rock konseri sırasında Carnage‘ın J. Jonah Jameson‘ı öldürmeye çalışmasından sonra Carnage‘ı konser sahnenin ses sisteminin kullanımıyla yok etmişlerdir. Bu olaydan sonra da Spiderman ile Venom ateşkes ilan etmiştir kendi arasında.

Spiderman ile bir ateşkes kurduktan sonra VenomSan Francisco‘ya taşınmıştır. Burada ise Lethal Protector isimli bir yer altı şehrine denk gelmiştir. Bu yer altı şehrinde de Roland Treece olarak bilinen bir adam, insanları yok edebilecek seviyede silahlar satıp yer altı şehrinin altındaki gizli altın rezervini talep edebilmekteydi. Venom oradaki insanları Roland Treece‘den korumaya ve bunun için de Roland Treece‘nin şirketine sızmaya karar vermiştir. Ancak Venom‘un hareketleri de Spiderman‘ın dikkatini çekmiştir ve Spiderman de San Francisco‘ya gitmeye karar vermiştir. Fakat o sırada Venom da kendilerine Jury diyen bir ekip tarafından izlenmekteydi. Daha sonra Venom‘a saldıran Jury ekibi, onu etkisiz hale getirmiştir ve onu öldürmeye çalışmıştır. Ama The Life Foundation diye kendisine isim takan başka bir ekip Venom öldürülmeden önce olay yerine gelip Venom’u almıştır.The Life Foundation‘ın kurucusu olan Carlton Drake‘in de tek amacı vardır. Venom‘un parçasından oluşan Carnage‘tan etkinlenmiştir ve onun gibilerden oluşan bir ekip kurmak istemektedir. Bunun için de Venom‘a ihtiyacı vardır. Venom’u ele geçiren Carlton Drake, Symbiote‘un parçasından beş tane almıştır ve onlardan yeni Venom ile Carnage tarzı yaratıklar yaratmıştır. O sırada ise Venom‘un peşinden gelen Spiderman bu yaratıklardan bir tanesi ile karşılaşmıştır. Yaratığı takip ettiğinde de bütün gerçekleri öğrenmiştir. Venom ile yeniden bir araya gelip bu beş yeni yaratığa karşı savaşmışlardır. Yaratıkları yenip oradan da çıkmışlardır. Spiderman, kendi şehrine dönerken Venom da yer altı şehrinde yarım kalan işini tamamlamaya dönmüştür.

Carnage yeniden ortaya çıkmıştır. Ve televizyon ekranlarına da çıkarak Spiderman ile Venom‘u kavgaya çağırmıştır. Bu sefer bu kavgaya Spiderman ve Venom dışında Cloak, Dagger ile Morbius da katılmıştır. Kavganın sonucunda da Venom, Carnage‘ı bir kez daha yenmiştir.

 

Venom, devletin özel operasyonları için ajan olarak işe alınmıştır. Venom kabul etmiştir ama anlaşmanın bir şartı olarak tam ve kesin itaat sağlaması için göğsüne bir bomba yerleştirilmiştir. Birkaç görevden sonra, Venom bu durumdan bıkmıştır ve Symbiote‘un aracılığıyla kendi göğüsündeki bombayı kendisi ameliyat ederek çıkarmıştır. Bu olaydan sonra Venom yani Eddie Brock eski karısı olan Ann Weying ile konuşmaya çalışmıştır ama Ann WeyingSymbiote ile Eddie Brock‘un birleşik olduğunu görünce kendisini camdan aşağı atmıştır ve ölmüştür. Zamanla iyice depresif ve yalnız kalan Eddie Brock, kansere yakalanmıştır.

Onu yaşatan tek şey de Symbiote‘un kendisidir. Ama Symbiote artık Eddie Brock‘u istememektedir. Ondan ayrılan Symbiote, mafya babası olan Don Fortunato‘un oğlu Angelo Fortunato ile birleşir. Ama Symbiote sonunda Angelo Fortunato‘yu da terk etmiştir.

Eddie Brock da evsizlere yemek dağıtan bir şirkette işe girmiştir. Kanser hastalığı iyice ilerlemiş olan Eddie Brock‘un patronu, ona acır ve kendisinin iyileştirme gücü sayesinde Eddie Brock‘u iyileştirir. Ama bu iyileştirme esnasından Eddie Brock‘un kanında halen var olan bir parça Symbiote yeniden hareketlenmiştir. Bu sayede de ortaya Anti-Venom çıkmıştır ve Eddie Brock da artık bir Anti-Venom olmuştur.

Symbiote ise Marvel Comics evreninde birçok kişi ile birleşmiştir. Bunlar da Lee PriceFlash ThompsonRocket RaccoonGroot, Otto OctaviusMs. MarvelMercurioDrax the DestroyerThaddeus Ross ve Mac Gargan

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir