Menü Kapat

Star Wars: The Last Jedi’da Kaçırmış Olabileceğiniz 30 Easter Egg

UYARI:BU YAZI FİLM İLE İLGİLİ SPOLER İÇERMEKTEDİR.

Koskoca bir yılı bitirdiğimizi anlamamızı sağlayan,yıl sonlarında çıkan Star Wars filmleri bizleri yeni yıla hazırlayan çok önemli bir etken oluyor…Son Jedi filmi ile bu yılı da kapattığımıza göre yeni çıkacak Star Wars filmlerini bekleme zamanıdır.Konumuza dönecek olursa,Son Jedi filmini çoğumuz izledik ve o kadar heyecanla beklemiştik ki bu filmi, muhtemelen izlerken içinde olan çoğu Easter Egg’i kaçırmışızdır.İşte sizler için bunları derledik: Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

30. Luke’un Hasarlı Eli

Luke Skywalker’ın ekrana girdiği anda ilk Eastar Egg’i bulmamız uzun sürmedi.Force Awekans’tan sonra hayranlar; Rey ,Luke ve Anakin Skywalker’ın ışın kılıcı hakkında gözlerini açık tutmuşlardı.

Force Awekans’ın sonunda gördüğümüz Rey’in Luke’a ışın kılıcı uzatma sahnesinde,Luke’un artık bunu istemediğini gördük.Artık kendini güce kapatmış bir Luke vardı karşımızda.Ben Solo ile yaşadığı olaylar nedeniyle artık bir daha Jedi’larla ilgili hiç bir şey duymak istemiyordu.

Işın kılıcının Cloud City’de terk edildikten sonra tam olarak nasıl kurtarıldığı sorusu hala cevaplanmadı.Bununla birlikte, Luke ışın kılıcını almaya uzanırken,sadık hayranlar Luke’un elinin olayını biliyorlardı.

(Hala Luke’un ışın kılıcının Maz Kanata’da ne aradığı sorusu yanıtlanmadı.Yani filmde çoğu soru hala yanıtsız.Umarım, 9. ve serinin son filminde aklımızdaki bütün sorulara yanıt verirler.)

Luke,filmde göründüğü sırada elinde yapay deri olmasını artık önemsemiyor.Ancak elin arkasındaki kavrulmuş, yırtılan metal bunun bizim sevgili Luke’umuz olduğu doğruluyor.

Return Of  The Jedi filminde ,Jabba’nın yelkenli mavnasındaki savaş sırasında,Luke’un blaster dan aldığı hasar izi açık olarak görülüyor.Görünüşe göre Skywalker bunu bir hatıra olarak saklamış.Muhtemelen elini bu şekilde bırakması,kendi geçmişinin unutmaması için.29. Luke’un X-Wing’i

Luke’un İlk Jedi tapınağını bulmak için hangi gemiye pilotluk yaptığının hayranlara söylenmesine gerek yok.Pilotunun ve X-Wing’in ayrı olduğunu filmde de gördük zaten.Benzer şekilde,Empire Strikes Back filminde Dogobah bataklığında da aynı şekilde çakılmıştı X-Wing.

Luke günlerini o küçük Ahch-To adasında yaşamaya karar vermesi biraz şairane.Aynı şekilde gemisi de öyle.Anlaşılan Luke X-Wing kullanmak konusunda başarılı olsa da indirmek konusunda pek de başarılı değil 🙂

X-Wing,körfezin kıyısında “dinlenmeye” bırakılmış anladığımız kadarıyla ve olduğu yerden de yıllar boyunca çıkartılmamış.

Ama bu sefer X-Wing olduğu yerden;Yoda tarafından,”güç” kullanılarak çıkartılmadı.Hatılarsanız  Empire Strikes Back filminde Yoda,Luke’u eğitirken X-Wing’i saplandığı yerden çıkarmıştı.

(Yoda demişken küçük yeşil dostumuz da bu filmde kendine yer bulmuş.Buradaki Yoda tıpkı eski serideki Star Wars karakter gibi olmuş.Çünkü eski serideki Yoda kukla kullanılarak canlandırılmıştı ve oldukça da espriliydi.Ben Yoda’yı görmekten gerçekten keyif aldım.Umarım sonraki filmde de karşımıza çıkar ve Rey’e öğütler vererek ona yardımcı olur.)

 28. “LASER SWORD”

Luke,Rey ve Direnişin kendisinden; “İlk Düzene” başkaldırmasını istemeleri hakkında soru sormakta haklı.Çünkü o “gerçek” son jedi,ama bu bir yere kadar sürdü.O,basitçe “elinde lazerli bir kılıçla dışarı çıkmaz ve düşmanı yenmez” -ayrıca istese yapar da- ama filmde bunu yapmamayı seçti çünkü o artık bildiğimiz Luke Skywalker değil.Kendini güç’e kapatmış ve bu seçimi,hayranların kalbini kırmadı değil.

Sıradan hayranlar için;Luke bu filmde ışın kılıçlarına atıfta bulunuyor  -galaksideki en ünlü silahlar- olarak.Bununla birlikte, Star Wars hikayesinin tarihçileri için, en başa geri dönüştür bu.Bir taraftan, Luke’un ışın kılıcı için “uygun” isim bulmaya çalıştığı da aşikar;Luke,gençken ışın kılıçlarının varlıklarının farkına varmıştı.Hatta Obi-Wan Kenobi yardımıyla ilk ışın kılıcı da sahip olmuştu.Bu ışın kılıcı da babasına aitti.

Ama buradaki gönderme,George Lucas’ın Star Wars için orijinal senaryo ve hikaye yapmasıydı ve o zamanlar “Lazer Swords” kelimesinin yaygın olmasıydı.Bu yüzden filmin bazı yerlerinde ışın kılıcı için “Laser Sword” kelimesi tercih edildi. 

27. MAVİ SÜTÜ UNUTUN,YEŞİL SÜTE MERHABA DEYİN

Star Wars’un geniş dünyasında,eğlencenin ve “mavi sütten” ötesinin keyfini özetleyen hiçbir şey yoktur.İlk Star Wars’da,Luke’un bakıcı ailesinin evinde dökülen sıvıya basit bir isim verildi ve o zamandan beri o isim efsane oldu.Hayranlar,”Bantha’lar” tarafından üretilen mavi sütün  -filmlerde asla açıkça belirtilmediğinden-  noktalarını birbirine bağlayamamış olabilir.İllaki açıklanmasına gerek yok,çünkü o kadar da önemli değil bu mavi süt.Ama Luke için ne kadar önemli olduğunu tahmin edersiniz.

Last Jedi’a dönecek olursak, Luke Skywalker,adadaki günlerini;Tatooine’deki çocukluğuna ne kadar benzer ya da farklı olduğunun bir işareti olarak;şimdi Ahch-To’da “Thala-Siren” lerden sütü hasat ediyor.Demek ki gençlik zamanlarını özlüyor sevgili Usta Luke’umuz (Ya da içecek başka bir şeyi olmadığı için bu yeşil sütü içiyor).     Ee haksız da sayılmaz.Acaba eski zamanlarına dönmeyi arzuluyor mudur?

Yaratıklara gelecek olursak bunlar,büyük, zararsız ve süt üretiyor, aynı zamanda ona yiyecek sunuyorlar.Elbette,süt artık mavi değil,YEŞİL!26. “CAMEO” LAR İÇİN GÖZLERİNİZİ AÇIK TUTUN…

Seri henüz yeni başladığında bile,Star Wars’un övünmek için bir sürü “cameo”su oldu.Ancak, filmler tüm zamanların en başarılı örneklerinden biri haline geldikten sonra talep hattı çınlamaya başladı.Modern filmler ayrıca etkileyici “cameo” performanslarına sahne oldular.Daniel Craig’in The Force Awakens’deki stormtrooper ya da film müziğindeki Lin-Manuel Miranda’nın vokalleri gibi örnekler verebiliriz.The Last Jedi da bu geleneği devam ettiriyor.

Hayranlar, filmin cameo-yapanların nerede ve ne zaman yapıldığının tam listesini bulabileceği konusunda daha ayrıntılı bilgi alabilirler. Bununla birlikte, Joseph Gordon-Levitt, Tom Hardy ve Rian Johnson’un filmografisinden başka kimlerin sıralamada dolaştığını görebilirler.Anlaşılan bu filmde de bir sürü ünlü kişinin cameosu vardı ama bir çoğunu kaçırdık.Umarım sizler yakalamışsınızdır bu gözden kaçan kişileri. Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

25. JEDI DÜZENİ İŞARETİ

The Last Jedi’ın bize sunduğu en önemli şeylerden biri kuşkusuz Luke Skywalker’ın sahip olduğu kitap koleksiyonuydu.Filmde de açıklandığı gibi,o kitaplar Luke Skywalker tarafından toplanan en eski “Jedi Düzeni” kitaplarından bazıları sayılıyor.Filmde bize bunu sunmadılar muhtemelen son filme saklamayı tercih etmiş olabilirler,umarım öyle olur.

En azından o kitaplardan birinde görüntü bizler için tanıdıktı.Asi İttifakı amblemiyle benzerlik taşıyor ve bu tesadüf değil.Bu Star Wars tarihindeki en eski Jedi Düzeni sembolü,iki tüy kanadı arasında parlayan bir ışın kılıcını tasvir ediyor gibi görünüyor.

Logonu orijinal anlamıyla ilgili şaşırtıcı derecede az şey biliniyor.Kanatlar,Eski Cumhuriyet’in ortak bir tarafı ve ışın kılıcı da “Jedi” ile eş anlamlı.

Dolayısıyla, bu görüntüde yüzyıllarca ya da bin yıl eski olan sembolün iki farklı renkte tasvir edilmesi aslında önemlidir. Sarı ışın kılıcı Jedi Tapınağı Muhafızları tarafından kullanılanlar gibi bir şeyi mi ifade ediyor? Mavi kanatlar da önemli bir şeyi mi temsil ediyor? Simgenin kendisi hâlâ gizemini koruyor, ancak bu Jedi’lar için çok büyük bir önem arz etmekte tahmin edersiniz.

 24. FINN’İN CEKETİNİN TAMİRE İHTIYACI VAR…

The Force Awekans’ta Rey ile Finn’in  Kylo Ren ile savaşının,Finn’in bedeninde yaralar bıraktığını gördük.Filmin sonunda Kylo Ren’in,Finn’in omuzunda bıraktığı yara sadece birkaç tanesinden biriydi.Diğeri cekete verdiği hasardı.Tabi ceket tamir edilebilirdi.

Hayranların hatırlayacağı gibi,Finn o ceketi Jakku’da gemileri çakıldıktan sonra Poe Dameron’dan almıştı.Poe ceketin Finn’de kalmasında izin vermişti.Ve böylece giyim eşyaları,silahlı iki kardeş arasında güçlü bir bağ haline geldi.

Ceketteki delik de Poe tarafından onarıldı.Bunu doğrulayan da “Visual Dictionary”.

Ceketi onarıp giymek,yenisini almaktan daha cazip ama kardeşim niye taktınız bu kadar bir cekete.Yenisini alıverin gitsin 🙂 

23. HOLDO’NUN YILDIZ ŞEMALI BİLEKLİKLERİ

Last Jedi’ın Star Wars mitolojisine eklediği en yeni karakter olan Amilyn Holdo oyuncu Laura Dern tarafından canlandırıldı.Aslında onun ortaya çıkışı biraz daha erken oldu:Claudia Grey’in romanı “Leia,Alderaan Prensesi”.

Genç Leia’nın,Amilyn ile Galaktik Senato’da bir araya geldiği zamanlar olmuştu.Direniş için açıkça ödeyeceği erken bir ilişkinin oluşturulması,Leia’nın Direniş Filosunu böyle beklenmedik bir Amiral’e neden emanet ettiğini açıklamaya yardım eder, ancak Holdo’nun yeryüzündeki dünyası da giderek önem kazanmaktadır.

Amilyn Holdo, Gatalenta gezegeninin oluşturduğu zarif kültürünü projelendirirken, saç renginin seçimi olsun,giyiniş tarzı olsun kendi başına bir tutum sergilediğini gösteriyor. Ve Luke, ilk Jedi Tapınağı arayışında Gatalenta’ya yolculuk ederek eski hayranlara da saygı duyuyor.

Amilyn kültürünü iki bilezik formuyla taşıyor: rastgele tasarımlar değil bunlar,kendi ana dünyasından görülebilir takımyıldızları şeklinde tasarlanmış olan ve gök yüzlerinin asla aynı görünmediği bir galaksiyi yansıtan bileklikler.Onun için taktığı bileklikler bu kadar kullanışlı olmalı.22. ROSE’UN YÜZÜĞÜ

The Last Jedi’ın en güzel sürprizlerden biri,direniş yanlısı olan Rose Tico’nun (Kelly Marie Tran) kardeşi Paige ile tanıtılmasıydı.Paige,direnişte bir silahçı olarak daha fazla gibi görünse de, davadaki inançları da o kadar derin.Rose bir bakım görevlisi olabilir, ancak kaçakların kaçmasını önlemek sadece bir başlangıç.Gerçek kanıt onun parmağındaki yüzükte.Çünkü o,doğuştan bir Direnişçi.

Renginde gümüş ve orijinal Asi İttifakı amblemi gömülü yüzüne yerleştiren yüzük, Rose sahiplenene kadar uzun bir süre geçti.”Visual Dictionary” e göre yüzük, Galaktik İç Savaş günlerinde İmparatorluk Senatosu salonlarında takılmış, ki bu da Asi sadakatinin kanıtı demek.

Filmde bize uzun uzun tanıtılan bu yeni karakter gerçekten büyük bir öneme sahip gibi duruyor.Bakalım sonraki filmlerde bizi ne gibi olaylar bekliyor. 

21. ALDERAAN HAYATTA KALIYOR… AĞAÇ OLARAK

Canto Bight’daki casino tesisinin gerçekten ne kadar abartılı olduğunu bilmiyorsunuz, çünkü akan para yapay bir kıyı dinlenme ortamı oluşturmaya yardımcı oluyor. Burayı daha müreffeh ve pastoral yapmak,peyzaj servisi kadar etkileyicidir.Çünkü burayı bu kadar iyi gösteren çevre düzenlemesidir.

Canto Bight’ın yürüyüş yollarını ve gezi yerlerini egzotik ağaçlar oluşturur ancak ortalama izleyici, ince kesilmiş ağaçların gerçekten olağanüstü olduğunu fark edemeyebilir.Ağaçların kendileri çok güzeller çünkü: Alderaan,Leia’nın ilk Star Wars’da tamamen yok edilen yeryüzündeki dünyaya ait bir ağaç türüne sahip oldukları için burayı astronomik bir lüks haline getiriyor.

Alderaan’da bulunan ağaç tohum depoları gerçekten büyük önem arz ediyor. Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

20. “CRAIT” HERHANGİ BİR GEZEGEN DEĞİL…

Bir çok direniş kahramanı kendini bu zor zamanda karanlıkta buluyor,onlara Leia ve Holdo önderlik ediyor . (Tabi Claudia Grey’in “Leia,Alderaan Prensesi” romanını okuyanlar hariç.)

Crait gezegeninin ilk tanıtıldığı yer burası,gezegen tuzlar ile kaplı ve burada madencilik yapıldığı açık.Leia bu terk edilmiş,şaşırtıcı gezegenin inanılmaz imkanlar sunduğunu öğrendiğinde,merakı onu daha da cezbediyor.

Leia,gezegene geldikten sonra bile buranın gerçeğini öğrenemedi.Bu gerçek, Asi İttifakına,babası Bail Organa tarafından önderlik edildiğiydi. Crait gezegeni Leia’nın gençken,Asi İttifakına katıldığı yerdi.Böylece yeni bir umut yaratmak için buraya gelmesi şaşırtıcı olmasa gerek.

Eğer bu yeri terk eden asilerin kim olduklarını merak ediyorsanız,Marvel den çıkacak olan “Storms of Crait ” çizgi roman serisini okuduğunuzdan emin olun.Bunun yanında Luke ve Leia’nın önderliğinde  Battle of Yavin  savaşından sonra yeni bir karargah bulma umuduna ait detayları da bu seride bulabilirsiniz. 

19. “UNETI GÜÇ AĞACI” SONUNDA AÇIĞA ÇIKTI

Star Wars çizgi romanlarının ve TV showlarının genişletişmiş evrenini takip eden hayranlar için,Ahch-To da bulunan bu eski ağaç ve jedi tapınağının dünyaya bir şey ifade ettiğini biliyorlardı.

Çünkü inanın ya da inanmayın,Bir Jed’ın ağaçlara duyduğu sevgi ünlüdür. Özellikle bir ağaca olan sevgisi: Coruscant’daki Jedi Tapınağı’nda büyüyen ağaç. (Elbette İmparator onları yok etmeden önce.)

Bu ağacın Ahch-To’daki orijinalin ağacın soyundan mı yoksa tam tersi mi olduğu netlik kazanmadı. (ayrıca ağaç Jedi mirası için önemli). Ve bu,daha büyük bir Jedi mitolojisinin bir parçası.

Rogue One’da kör bir muhafız olan Chirrut Îmwe’nin kullandığı asa Uneti odunundandı bunu da burada belirtmek gerekir. 

18. POE’NUN KOLYESİ

Film bize, Poe Dameron (Oscar Isaac) tarafından takılan bu kolye hakkında fazla bir şey sunmadı.Ama reklam fotoğrafları ve filmin kendisi de bize kolyenin başından beri orada olduğunu gösterdi.Neyse ki “Visual Dictionary” bize kolyenin ardındaki gerçek hikayeyi sundu.

Poe’nun annesi Shara Bey  -aynı zamanda Leia Organa ve Luke Skywalker ile pilotluk yapmış-  tarafından takılmış bir düğün yüzüğüydü bu.Poe’nun anne ve babasının Star Wars canonunda oynadığı rolün ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında, onların birliktelik sembolü filmlerin içerebileceği en az şeydir.

Star Wars: Shattered Empire çizgi roman dizisinde bulunan  – ve Poe’nun babası da etkileyicidir burada -.   Kes Dameron’u bilmeseniz bile, “Pathfinders” olarak bilinen Asi Özel Kuvvetleri birimini biliyorsunuzdur.Hatırlamayanlar için;Han Solo önderliğinde ,Jedi’ın Dönüşü filminde Endor’un ay’ında kalkan Jeneratörü’nü ele geçiren birim.17. POE’NUN GÜÇ AĞACI İLE BAĞLANTISI

Biz Poe ile uğraşırken,Shara Bey ve Luke Skywalker’ın görevlerinin açıklamaya değer olduğunu belirtelim. “Shattered Empire” çizgi romanlarında gösterildiği gibi,önceki film üçlemesinde Luke,Shara ile birlik olup önemli bir göreve çıktı.

Bu görev havadan savaş değil, gizli sızma. İmparatorluk subayları gibi görünen çifte, İmparator Palpatine’in kendisinin güvence altına aldığı bir kasaya yerleştirildi Ödül, sonunda bir zamanlar Coruscant’daki Jedi Tapınağı’nda – galaksideki Düzen’in kalbi – duran ağacın yaşayan kesitleri olduğu ortaya çıktı.

Palpatine’in neden kısmen hayatta tutmak istediğini kimse tahmin edemezdi, ama onun yaptığı ve Luke’un ağacını daha da somut öneme sahip bir şekilde geri getimek istediği gerçeği.Bununla birlikte, kahramanlar bir değil iki canlı numuneler bulduklarında, Shara’nın kendisine de bir tane verdi.

Ağaç sonunda Yavin 4’teki evine dikildi ve Poe Dameron,hayatını kollarının altında (ve aralarında) harcayacaktı. Bu, bu pilotun pilotluğundan şüphelenenlere – ki her geçen gün The Last Jedi’da – daha iyi şüphe edenlere ciddi bir itimat verirdi – onun tarafında bir miktar Force duyarlılığı olabilir. 

16. SNOKE’UN MUHAFIZLARI

İlk bakışta Snoke’un taht odasında bulunan muhafızlar, İmparator Muhafızlarının görüntülerini andırıyor ve bunlar İmparator Palpatine’ın yanında duruyorlardı. Kesinlikle Snoke’un yapmaya çalıştığı bağlantı bu olsa da, bekçilerin tasarımı, Star Wars  için çok daha fazla anlam taşıyor.

Jedi Düzeninin başlangıcından bu yana tarihi, şeref kuralları ve inançları gerçek dünya, Doğu felsefesi ve kültürünün etkisinde kaldı. Star Wars’ın genişletilmiş evreninde, Doğu (çoğunlukla Çin / Japon) gelenekleri bütün bir gezegeni şekillendirdi:”Atrisia, home of the Kitel Phard Dynasty.”

İmparator Uueg Tching, eski bir imparatorluğu aldatma, yenme ve bastırma öğretilerini Sheev Palpatine tarafından takip ederek Sun Tzu  ı İmparatorluk Zekası için bir araç olarak içselleştirdi.

Lucasfilm Star Wars Extended Universe’nin artık kanon olamayacağını ilan ettiğinde, bu mitolojinin çoğu pencere dışına çıktı. Bu yüzden hayranlar, Snoke’un Praetorian Muhafızlarının Doğu zırh stillerini ve silahlarını görmekten ve bunların da şu an kanonik bir Atrisyalı tarihe dayandığından memnuniyet duyacaklardır.Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

15. RADDUS DİRENİŞ’İN SON (VE İLK) UMUDU

Direnişi, Zafer ya da geri çekilmek olsun, Leia Organa’ya kıyasla Yüksek Komutan olarak yöneten başka kimse yok. The Last Jedi’de filo, Radia’nın adı altındaki Leia’nın amiral gemisi olan First Order’ı geçerek zamanının çoğunu harcıyor.

Gemi, Yeni Cumhuriyet’ten önceki günlerin ve İmparatorluk güçlerinin silahsızlandırılmaya başlamış ve Direniş’in cephaneliğinde nadir bulunan bir silah halini almıştı. Ünlü Amiral Ackbar’ın elinde olmasına rağmen, yakın zamanda Star Wars canonuna eklenen başka bir Mon Calamari askeri liderinin adını taşıyor.

Sıradan hayranlar, Rogue One’daki Scarif Savaşı komutanı Raddus’u hatırlayamayabilirler ancak filmin kahramanlarının başarmasının nedeni bu olabilir. 

14. SNOKE’UN YÜZÜĞÜ

 

“Hepsine hükmedecek bir yüzük,Hepsini o bulacak,

Hepsini bir araya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak

Gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda.”

Evet,yüzük deyince hepimizin aklına o meşhur cümleler geliyor.Ama konumuz bu sefer “Yüzüklerin Efendisi” ile alakalı değil ne yazık ki.Gelelim konumuza:

Kendini devasa bir hologram olarak yansıtmak Snoke’un görünüşle ilgili olduğunu kanıtlamazsa, The Last Jedi öyle yapar. Aslında, Yüce Lideri’in taht odası yalnız başına yıldırıcılık, zenginlik ve tiyatralite üzerine ustalık sınıfıdır.

Sonunda, Snoke olan adam hakkında  gerçekten az şey biliniyor, ancak bilinmeyen, egzotik ve herşey için Dark Side’a olan inancı haklı olabilir. Bilinmeyen Bölgelerden gelen mor renkli giysileri en iyi örnektir ancak parmağındaki yüzük eşsiz.

Parmağındaki altın yüzük, Dwartii’nin Four Sages’in imgeleriyle birlikte grubun etrafına kazınmıştır; felsefenin tartışmalı figürleri erken Cumhuriyet’e kadar uzanır.

Dört Sistro, Faya, Yanjon ve Braata, Ahit’ten çok Sith’de popülerdi; ahlak üzerine düşünmeyi ve Kuvvetlerin Karanlık Yüzeyi’ni teşvik etmeyi önerdiler (Palpatine, Coruscant ofisi için altın döktü).

Aynı yüzükteki kayaya gelince;Siyah taş obsidien, görünüşe göre Darth Vader’in Mustafar kalesinin altındaki volkanik mağaralarından alındı. Nihayetinde Rogue One’da yeri gösterildi ve Snoke,açıkça görünüyor ki diğerlerinin hayranıydı. 

13. DARTH REVAN BAĞLANTISI

 

Yeni filmler netlik kazandığında Luke Skywalker, Ahch-To’ye inmeden önce Jedi tarihinden geçerek uzun bir zaman geçirdi. Yol boyunca hem Jedi hem de kendi maceralarını hatırlamak onu yetişkinliğe erdirdi.

Uzaktaki adadaki yaşam alanına dağınık olarak görülen bir çok kişi var, ancak biri öne çıkmalı. Küçük, kırmızı bir kristalin bulunduğu bir kolye. En iyi açıklama bunun bir kyber kristali olması ve birçoğu için, bir zamanlar babasının ışın kılıcında taşınmış olan kırmızı kristal,oldukça şiirsel görünüyor.

Bununla birlikte, gerçek şu ki canonik olmayan Star Wars “Efsaneleri” nin taraftarları için;ilginçtir: Filmin Visual Dictionary’e göre, kristal bir “Sith Işın Kılıcı Kristali” tutan bir “kupa” ancak metinde şu şekilde sınıflandırılmıştır: “Jedi Crusader Kolye”.

Yıldız Savaşları tarihinde “Jedi Crusaders” diye bilinen yalnızca bir grup var – bunlar da “Revanchist” olarak biliniyordu. Liderlerinden dolayı öyle anılıyorlardı.Onların lideri Jedi Şövalyesi Revan … bir gün Darth Revan olarak bilinecek kişi. 

12. BAŞKA BİR “BEASTIE BOYS” ORTAYA ÇIKTI

Artık çoğu Star Wars hayranları, The Force Awakens’den başlayarak evren katmanına eklenen uzaylıların ırkı Abednedo’yu tanıyor olacaklar. Bilemeyebileceğiniz şu ki, her biri “Beastie Boys” tan gelen hit bir şarkıyı referans almaktadır.

Yaratık bölümü Direniş pilotu Abednedo Ello Asty’yi adlandırmayı önerdiğinde başladı, Beastie Boys şarkısına “Merhaba Nasty” şarkısına (J.J. Abrams’ın grubun hayranı olduğunu biliyordu) gönderme yapıldı. Ve Pablo Hidalgo ve Star Wars hikaye grubunun kural haline getirmesi için gereken tek şey buydu.

Her Abednedo’ya benzer bir şaka adı verildi: Ilco Munico (“Iletişim”), Roodown (“Root Down”) ve Brasmon Kee (“Brass Monkey”). Bu türün diğer bir üyesi The Last Jedi’de görülüyor, fakat aslında bu çifte  “Easter Egg”.

Yeni Abednedo, iki polis memuruna Finn ve Rose’un gelişini  Canto Bight sokaklarında bildiriyordu,bunun kaçırılması zor.Onun adı,  “Slow and Low” şarkısına referans olması için Slowen-Lo.Ve Joseph Gordon-Levitt tarafından seslendirildi bu karakter. 

11. “I HAVE A BAD FEELING ABOUT THIS”  (BU KONUDA İÇİMDE KÖTÜ BİR HİS VAR)

Bu cümle  ilk kez seslendirildiğinde, hiç kimse bu cümlenin,Star Wars dünyasının bir ticari markası olacağını bilemezdi ve başka herhangi bir üretim için kolaylıkla saygı duyulmazdı.

Millennium Falcon Death Star’a çekildiğinde Luke Skywalker’ın  “bunun hakkında içimde çok kötü bir his var” cümlesini dediği için kimse onu suçlayamaz.Kısa sürede Star Wars filminde,korku ya da endişe uyandıran bir anda bu cümle söylenmeden filmin bitmesine müsaade edilemezdi.

Şaşırtıcı bir şekilde, birçok Last Jedi kitlesi filmdeki bu cümleyi hiç kimsenin söylemediğini fark etti ve hayranlar hayal kırıklıklarını dile getirek için Twitter’a geçtiler. Ancak Rian Johnson bu cümlenin söylendiğinin doğrulamak için çabuk davrandı… Ki bu durum muhtemelen cümlenin İngilizce olarak konuşulmadığı anlamına gelir.

Şüpheliler sınırsızdır, ancak biz  paramızı  BB-8’e yatırmayı tercih ediyoruz.Bu top şeklindeki droid, kendisinin ve Poe’nun İlk Düzen ile korkuyla karşı karşıya kaldıkları saldırıyı başlatırken bazı endişeli vızıltılar duymamıza izin veriyor. Poe’nun cevabı  ise   – “Mutlu bip sesleri dostum,hadi” – oluyor.Söylenilen bu ünlü cümleye uyuyor gibi. Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

10. LEIA UZAY SALDIRISINI SEZİYOR

Son Direniş gemisini ışık hızında batırma kararı, izleyiciyi şaşkına çevirdi (muhtemelen böyle bir saldırının gerçekleşebileceğini bile az kişi tahmin etti). Fakat film aslında, Leia’nın uzaydan Kuvvet’in gücüyle geri dönmesi sırasında çok daha önce fark edildi.

Raddus’un köprüsündeki patlamanın şoku bittikten sonra, Leia’nın The Force ile olan içgüdüleri arasındaki bağlantı, onu duyularına geri döndürüyor. Bir elini uzatarak uzay boşluğundan ve geminin havalandırılmış köprüsünün enkazı boyunca kendisini sürüklüyor. En yakın havalandırma kilidine ulaşmak için Leia, takip eden gemilerin yıkılmamış bir hologram görüntüsü de dahil olmak üzere köprüden geri kalan yere iniyor.

Yalnızca havalandırma deliğine odaklanan Leia, Holdo’nun yaklaşık doksan dakika sonra dolaşacağı yerde ve yörüngede kendini üstünlüğün hologramına doğru düz olarak itiyor.

Leia’nın yolu, hologramın titremesine ve başarısızlığa uğramasına neden olan yıkıcılığı kanıtlıyor, bunun anlamı Snoke’un amiral gemisinin bu sürümünü artık gerektirmiyor oluşu.9. LEIA’NIN FAVORİ “BLASTER’I” DÖNDÜ

Leia, post-uzayyürüyüşü komasından uyandığında, Direniş’i, liderliklerinin geri kalanıyla birlikte havaya uçurulduğundan daha az kararlı bir şekilde bulur. Poe Dameron, komuta zincirindeki bir sonraki amirale karşı bir isyan başlattı ve köprüyü zorla ele geçirdi (ve evet, Amiral Holdo’nun bu konudaki sessizliği Son Jedi’ın en aptal konularından biri oldu).

Leia,köprüde direk yürümekle boşa zaman harcamayıp,blaster’ı ile kapıyı patlatıyor ve Poe’ya sersemleticisi ile vuruyor,Poe kendisine neyin vurduğunu anlamıyor bile.Burada eklenen detay, Leia’nın zarif beyaz bir elbiseyle giyinmesidir – ilk Star Wars’ta dünyaya girişi için güzel bir gönderme.

Bu durumu daha iyi yapan nedir? Leia’nın Poe’ya karşı kullandığı blaster:”DDC Defender sporting blaster” olarak tanınabilir.Yeni izleyiciler için bu;Leia’nın ilk ortaya çıktığında kullandığı aynı blaster. 

8. BU SEFER SNOKE KOLUNU KAYBEDİYOR

Eğer bir Star Wars filmi yapıyorsanız,bir karakterin elini yada kolunu kaybettiğini mutlaka GÖSTERMELİSİNİZ! İlk Star Wars filminde, Mos Eisley’deki bar patronu,Ben Kenobi’nin ışın kılıcı ile sağ elini kaybetmişti. The Empire Strikes Back filminde hem Luke hem Wampa sağ ellerini kaybediyorlar.

Return of the Jedi filminde,Luke Vader’ın robotik sağ kolunu aldı.Phantom Menace filminde hiç bir kol kaybolmadı.

Attack of the Clones filminde Anakin kolunu kaybetti.Ama bu daha başlangıçtı.Revenge Of The Sith filminde de hatırlarsınız bütün uzuvlarını kaybetti.

Hayranlar Last Jedi’ın bu gelenekten uzaklaştığını sanabilirler, J.J Abrams yönetmenliğindeki Last Jedi’da tüm eller ve kollar yerinde ve sağlamdı.Ancak film, General Hux’un gelişinde Snoke’un taht odasına döndüğünde,Kylo’nun gerçek “güç” saldırısı bu sahnede rahatça görülebiliyor.Kylo’nun öfke sorunları olduğu aşikar.

Işın kılıcı Snoke’un ortasından geçerek onu ikiye böldü ve bu arada eli de kesildi tabi ki 😉 

7. CARRIE FISHER’IN KÖPEĞİNİN CAMEOSU

 

Carrie Fisher’ın ölümünün ardından onu bu filmde görmek hem üzücüydü hem de ona karşı saygı duruşuydu.Çünkü bu onun son Star Wars filmi oldu.Oyuncunun kaybı, yeni serideki rolüne bakılmaksızın, Star Wars hayranları tarafından diğerlerine kıyasla daha az hissedildi.

Han Solo’nun Force Awekans’ta dönmesiyle ve Luke’un kendi hikayesini tamamlamasıyla birlikte,9. filmde Leia’nın ışığının parlama zamanın geldiği hakkında olacağı doğrulanmıştı.

Fimin bittikten sonra bitiş jeneriğini izleyenler, filmin “Prensesimiz, Carrie Fisher” a ithaf edildiğini görmüşlerdir.Filmin içinde başka bir detay daha var … Fisher’ın sevgili köpeği Gary Fisher’a olan sevecen bir bakış.

Hayranların,yukarıdaki resimdeki uzaylının köpeği tuttuğunu fark etmeleri uzun sürmedi.Ve böylece Carrie Fisher’ı saygıyla anmış oldular filmde.

GÜÇ SENİNLE OLSUN PRENSES… 

6. CANTO BIGHT CASINO SAYGISI

 

Canto Bight casinosu Rose tarafından izleyiciye tanıtıldı.Tutarsızlığı gidermek ve Canto Bight’ın zenginlerin oynadığı yere gitmesini ve savaşın sıkıntılarını unutmasını vurgulamak için sahne, uzun ve kapsamlı bir şekilde oluşturuldu.

Sahne eski Hollywood filmlerini andırıyor,oyun masaları arasından geçen kamera ile birlikte,şampanya servis eden görevlilere,ta ki bu sahnede ana olayımıza dönene kadar.Öne çıkan bir seçim … ve sessiz filmler hayranları için güzel bir saygı duruşu olmuş.

Bu sahne “Kanatlar” filmi ile benzerlik taşıyor.İlginç olan ise “Kanatlar” filminin 1927 yılında çıkmış olması.Film o yıllarda En İyi Resim dalında Akademi Ödülü kazandı.Ve yönetmen William A. Wellman, tüm zamanların en büyük Star Wars filmlerinden birinde buna bir gönderme yaptı.Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

5. “THE PRIME JEDI”

Luke’un Ahch-To’da yaşadığı adanın ilk bakışta özel bir şey olduğunu bilmiyorduk.Fakat Luke,Rey’e bu yeri açıklamaya başladığında, gerçek kendini açığa çıkardı ve ilk Jedi öğretilerini taşıyan eski ağaç ile başladı her şey.

Luke,Rey’i 3 Jedi kuralı dersi ile eğitmeyi kabul ettiğinde,onu adada belirli bir mekana getirdi.Ve ona gücü kullanmayı öğretmeye başladı.Bu yer, büyük,geniş,güneşe doğru dönük olan ve arkasında el yapımı odada oyma bir sembol bulunan,kaya parçasıydı.

Burada, odanın ortasında, üstten damlayan suyla dolu küçük bir mozaik havuzuyla işaretlenmiştir. Havuz genellikle arka planda gösterilirken hayranlar “Prime Jedi” ı tasvir eden görüntüye yakından bakma şansı buldular.

Açıkçası, bu eski mozaik tek başına Luke’a The Force’un gerçeğini göstermiş oldu. Işık ve karanlığa bölünmüş,diz çökmüş bir figür. İçinde karanlık varsa, ışık da vardır – ya da tam tersi.Her şey bir denge içerisinde.Biz bunu Snoke’a benzettik siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? 

4. D.J. BİR İSİM VE BİR FELSEFE

Benicio Del Toro’nun karakterinin tanıtılması, filmin yapım aşamasında gizemliydi ve sonunda da belli değildi. Kötü (iyi ?) Şans gibi, Finn ve Rose sadece aslında kilitli olan kısa pencerede bu dolandırıcı ile bir hücre paylaşmaya başlarlar ( ve o neredeyse o hücreden hemen kurtulur).

Karakterin ismi hikayede önemsiz -o daha çok ne olduğuyla önemli,kim olduğuyla değil- ama ondan “D.J” olarak bahsediliyor.Ve sonda Finn’e verdiği tavsiye ile ismi eşleşiyor.Bu tavsiye de: “Don’t Join”  (“Katılma”).

Film yapımcılarının bu cümlenin söylenmesi hakkında bir şüphesi vardıysa da,DJ bu işin altından kalkıyor.İlk gözüktüğünde bir şapka takıyordu,ve metal bir plaka ile uğraşıyordu ve ona “Aurebesh” karakterleri oyuyordu.

Başlangıçta ağzından yine şu harfler  döküldü:”Don’t Join”  (“Katılma”) 

3. BRAZIL’İN  “27B/6” REFERANSI

 

Gerçekten de Terry Gilliam’ın “Brezilya” filminin ‘garip’ olduğunu söylemek yalın bir şey olurdu – ve en modern yönetmenler arasında etkili olduğunu söyleyecek kadar çok kişi mevcut. 1985 yılı filmi bugün fütüristik distopi türlerini gösteren bir kült klasiği olarak anılıyor.Bir sahnenin özellikle altı çiziliyor,onarım için iki klima tamircisine bir “27B / 6” formu doldurtmak istediklerinde,dünya bürokrasisinin cesareti vurgulanıyor.

Şimdi bu,yönetmen Rian Johnson’ın her Star Wars hayranını ilgilendiren bürokratik bir olayı haline geliyor,filmde onları göreve çağırıyor Sonunda Finn ve Rose,Canto Bight’ta yakalandığında,bu olayların nedeninin park ihlalinden olduğunu anlıyoruz.Daha açık olmak gerekirse,polis onlara “İhlal 27B/6” -ayrıca “vuruş altı” olarak da telaffuz edildi-  yaptıklarını açıklıyor. 

2. KYLO REN BÜYÜKBABASININ TAVSİYESİNE UYUYOR

 

En sadık Star Wars hayranları, Star Wars: The Phantom Menace’deki genç Anakin Skywalker olarak çocuk oyuncu Jake Lloyd’u canlandırmak için en zalim olanlar arasından seçildiğini biliyorlar.Genç Anakin’in bu hali bir çok caps’e konu oldu.

En yaratıcı olanı, Anakin’in bir uzay gemisinin kontrolünün arkasındaki ilk görevi üzerine kuruludur. Naboo gezegeni üzerinde savaşa girdiğinde Anakin o ünlü sözünü söyledi: “I’ll try spinning. That’s a good trick”  (“Döndürmeyi deneyeceğim. Bu iyi bir numaradır!”) Ve böylece, bir caps doğmuş oldu.

Anakin doğal bir pilot olmaya başlamıştı, bu nedenle “iyi numaralar” yapmanın içten içgüdüsü aslında o zamandan akıllıca bir karar gibi görünmese bile para kazandırdı.Yönetmen Rian Johnson caps hayranı bir fan gibi görünüyor.Kylo Ren kesinlikle Darth Vader için “bariz mirasçı” , bu yüzden o büyükbabasının uçma stili üzerinde çalışıyor gibi görünüyor.

Raddus’a saldırısı sırasında, Direniş’e saldırmadan önce fighter ile bir dönüş yaparak bu numaranın eskimediğini kanıtlıyor.Bu,nihayet bunun iyi bir numara olduğunu kanıtlar mı? 

1. STAR WARS FİLM SÖZLÜĞÜNE “SLICER” EKLENMESİ

Direniş kahramanları,görevlerini bitirmek,kodu kırmak ve güvenliği alt etmek için D.J’den yararlanıyorlar ama o,bulmaya gittikleri kişi değil.Onlar Usta Kod Kırıcıyı (aktör Justin Theroux tarafında yapılan bir cameo var burada) arıyorlardı.Bu kişinin uzmanlık alanını söyleme gerek yok herhalde.

Eldeki iş, “kod kırmak” gibi görünmüyor, ancak Direniş’i izleyen İlk Düzen gemilerinin kalkanlarını geçmenin bir yolunu bulmaları gerekiyordu.Bir kod girmek yerine, D.J. bariyer boyunca “slice”(“doğramak/dilimlemek”) için önceden programlanmış bir anahtar kullandı.

Bu satırı, “slicer” terimi düzenli olarak kullanıldığı için, Star Wars Genişletilmiş Evreni hayranlarının mutluluğunu garanti altına almak için yaptılar. Bilgisayar programı etrafında çok daha kesinlikli ve şık bir yol olduğunu düşündüren “hacking” evrensel bir versiyonu.

Bu terim filmlerde kullanılmıyor, bu yüzden  Last Jedi bizden artı puanı alıyor.

Evet buraya kadar sabırla okuduğunuz için teşekkürlerimi sunuyorum sizlere.Tüm okuduklarınız Star Wars:The Last Jedi Easter Egg’leriydi.İnce sırlar,cameolar ve genişletilmiş evrene yapılan göndermeleri bulabiliriz burada.Sizin fark ettiğiniz başka Easter Egg oldu mu? Eğer olduysa yorumlarda bizlerle paylaşın.

Bir dahaki seferde görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın,esen kalın,hoşça kalın…

GÜÇ SİZİNLE OLSUN! Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir