Menü Kapat

PUBG Öldü Mü? İlerde Fortnite’ın Başına Da Bu Durum Gelir Mi?

Şu an tam olarak öldü denemez ama bir kaç ay önceki durumuna göre diri diri gömüldüğünü söylemek yanlış olmaz. Peki neden böyle oldu, biraz buna bakalım. Evet şu an hala steamde en çok oynanan oyun olabilir fakat Mart ayında oyuncu tabanının yarısını kaybetti ve şu an baktığınızda 3 milyon oyuncunun sadece %10 gibi bir kısmını gördüğünüz de oluyor. O yüzden benim gözümde hızla ölen bir oyun ve başarısızlıkları büyük oranda geliştirici kaynaklı.Bildiğim kadarıyla Bluehole mobil odaklı ve mobil alanında kurulmuş bir firma, bunu mobil versiyonun ne kadar pürüzsüz çalıştığına bakarak anlayabilirsiniz aynı zamanda mobil versiyonda PC versiyonunda olmayan özellikler de var, mesela seviye atlama ve ilerleme sistemi gibi teşvik edip insanı bir nebze oynamaya iten özellikler. Bir diğer nedense daha bugları gidermeden oyuna yeni harita eklemeleri ve Xbox sürümü çıkarmaları oldu. Zaten zor idare ediyorsanız daha fazla yük almanın pek de bir anlamı yok.

Hile vebası ise ayrı bir konu şimdi bu neden kendi hataları diyeceksiniz şu yüzden, adamlar oyuna bölge kilidi koymadılar yani burdan gidip herhangi bir sunucuya girebiliyorsunuz. Hilenin %99’unun Çin’den çıktığını düşünürseniz bölge kilidinin olmaması nedeniyle bu hilelerden bütün serverlar etkilendi. Bölge kilidini koyacaktınız adamlar kendi aralarında hileli hileli oynayacaktı. Yaptıkları bir başka hata ve bana oyunu sildirten etken ise çöl haritası çıktığında oyuncuların çoğunluğu sevmedi buna rağmen adamlar çöl haritasını kitlediler girdiğiniz her maçta çöl haritası gelmeye başladı. Oyuncunun özgürlüğünü elinden almak bana sorarsanız yaptıkları en büyük hata oldu. Eminim bırakan çoğu insan da bu noktada oyundan soğumaya başlamıştır.

Oyunun Xbox versiyonunun çıkması ve yeni haritaları odaklanmaları yanı sıra adamlar bug gidermek yerine hergün yeni bir lootbox eklemeye başladı, bunun bana verdiği tek mesaj biz size ve bu oyuna yolunacak kaz gözüyle bakıyoruz ve yolabildiğimiz kadar sizi yolacaz demek oluyor.Son olaysa Fortnite geliştiricisi ve kullandıkları oyun motoru Unreal Engine’in sahibi olan Epic Games’e dava açmak oldu. İmajı bir kenara bırakırsak bir kere Bluehole Battle Royale modunu ya da hayatta kalma tabanlı oyunları icat etmedi, bunu telif hakları ya da kullanım haklarını da satın almadı ve Battle Royale modu olan her oyuna dava açmaları biraz komik bir durum. Evet Fortnite çıktığında bütün haberlerde yeni bir PUBG çakması diye başlık atıldı fakat şu an baktığınızda Fortnite PUBG ile kıyasladığınızda tamamen kendi stilinde orijinal bir oyun.

PC’de deneyimli olmayabilirsiniz fakat Unreal Engine’i kullanmanız demek Epic Games ile bir nebze ortak olmanız anlamına geliyor çünkü 100.000 doları aşan bir geliriniz varsa Epic Games sizden %5 kâr payı alır. Belki bir nebze oyun motorunun yapımcısıyla bir anlaşma yapıp bugların giderilmesi için alternatif bir yol bulunabilirdi fakat maalesef Bluehole bu yolu seçmedi hatta seçtiğinin yol olduğuna bile emin değilim.

Adamlar orijinalliği savunurken bir anda Fortnite kopyası olma yönüne doğru gitmeye başladılar en son çıkardıkları Event Pass bunun en büyük kanıtıdır. Fakat düşünemedikleri ya da önemsemedikleri nokta şu ki Fortnite Battle Royale modu ücretsiz olarak herkesin erişebileceği bir konumda diğer yandan PUBG ise zaten para vererek oynadığınız bir oyun üstüne ek paket satılması baya baya yüzsüzlük. Üstelik Fortnite içinde aldığınız battle pass isimli ek paket size 70 günlük içeriğini bilmediğim bir fayda sağlıyor ve aldığınız eşyalar hesabınızda kalıyor. PUBG ise yaptığı taklit üründe size 30 gün veriyor ve anladığım kadarıyla aldığınız eşyaların bazıları hesabınızdan siliniyormuş?!?!?!?!? NE?Neyse şu an tamamen dışarıdan bakıyorum ve iki oyunla da alakam bulunmamakta ama neyin ne olduğunu anlamak pek de zor değil. Galiba hızlı yükselenlerin hızlı düşüşler yaşayabileceğini düşünmek yanlış değil bundan Fortnite da kurtulamayabilir. Saydığım maddelerin PUBG için olumsuz olması aynı zamanda Fortnite için de olumsuz olabilir. Mesela Fortnite şu an tek haritaya sahip oyuncular bir gün neden başka harita yok diyebilir ya da fps modu isteyenler olabilir veya hava durumu ya da oyuna araç eklenmesi gibi daha bir çok etkenle karşılaşabilir. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir