Menü Kapat

İnceleme: Fishing: Barents Sea

Fishing: Barents Sea ile birlikte simülasyon oyunlarını neden sevmediğimi bir kez daha hatırladım. Bu durum tamamen benimle alakalı. Zamanında herkes (hala da geçerli) Euro Truck Simulator 2 oynarken ben ise nefret kusuyordum. Barents Sea’yi de bu yüzden pek sevemedim. Ama en azından diğer simülasyon oyunlarına göre beni daha çok tuttu. Beni bile tutabildiyse simülasyon seven birisi bu oyunu oldukça sevecektir.



Oyuna babamızdan miras kalan bir tekne ile başlıyoruz. Bu tekneyi geliştirmek, çeşitli araç gereçler satın almak, mürettebat edinmek bize kalıyor. Oyunda 6 adet kullanılabilir gemi var en küçük gemiden başlayıp en iyiye doğru bir yolculuk yapıyoruz.

Norveç sahillerinde manzara eşliğinde gezerken gemimizi istediğimiz yere park edip başlıyoruz balığımız tutmaya. Balığımızı tuttuktan sonra özenle kesiyoruz balığımızı. Balık tutma işi bittikten sonra balıkları satmak için limana gidiyoruz. Limanda balıklarımızı satabilir, bar’da çeşitli insanlarla tanışabilir, görevler alabilir, gemimizi geliştirebilir ya da yeni yemler alabiliriz. Limandaki işimiz bitti ise tekrar balık tutmaya dönelim. Yeni satın aldığımız araç gereçleri kullanmaya başlayabiliriz. Bu arada şunu belirteyim, limana git gel zor olmaması için oyunda fast travel özelliği var bu özelliğe bir çok kez şükür edeceksiniz.



Çıktık tekrar yola. yol boyunca bir sürü gemi ile karşılaşacaksınız. Bu gemiler ne yazık ki gerçek değil, yapay zeka. Bu gemileri görünce ister istemez bu oyun online olsa nasıl olurdu diye düşündüm (fena fikir değil aslında). Açtık sonar radarımızı (anladığım kadarıyla bu tarz eşyalar lisanslı ürünlermiş balıkçılıkla pek alakam olmadığı için bilemiyorum). Nerede balık var taramaya başladık, yemimize uygun balığın yerini bulduk ve balık tutmaya giriştik. Balık tutarken zaman geçti gitti bile. Her balık tutuşunuzda daha büyük bir balık tutma heyecanı ile karşı karşıyasınız. Fakat sanırım balık tutarken  hiç bir tehlike ile karşı karşıya değiliz, ya tutuyoruz ya da tutamıyoruz. Fakat balık tutarken dikkatli olmamız gereken bir nokta var, yıllık balık kotası. Norveç Ülkesinin Balık Konseyi (ismi tamamen uydurdum) tarafından yıllık olarak belirlenen balık tutma kotasını aşmamaya dikkat etmemiz gerekiyor.

Oyunda en güzel şeylerden birisi manzaralar. Oyun boyunca çeşit çeşit manzaralar ile karşılaşacaksınız. Ve bu manzaralar her seferinde farklılık gösterecek çünkü oyunda gece gündüz döngüsünün yanında bir de mevsim döngüsü var. Ayrıca bu döngü basit bir şekilde, rastgele yapılmamış. Oyun yapımcıları hava durumlarını, Norveç’in 20 yıllık hava durumunu göz önünde bulundurarak hazırlamış.



Oyun yapımcıları demişken gelelim Misc Games’e. Kendileri Norveç’li ufak bir indie oyun şirketi. Fishing: Barents Sea’yi 2013 yılından beri geliştiriyorlar. Misc Games ekibinde bir tane de Türk bulunuyor. Hatta kendisi sayesinde oyunda Türkçe dil desteği de mevcut (en önemli haberi sona saklamışım ben de).

Oyunu Steam’den 31 liraya alabilmeniz mümkün. Şimdiden Norveç’in derin sularındaki maceranızda iyi eğlenceler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir