Menü Kapat

Infinity War Prelude Çizgi Romanından Öğrendiğimiz 6 Şey

Birkaç ay sonra vizyonda buluşacağımız Avengers: Infinity War’a heyecan dolu geri sayım devam ediyor. Marvel Comics, Thor: Ragnarok ile bu filmin arasında cereyan eden oalyları konu aldığı bir Prelude çizgi roman yayınladı film öncesinde. Biz de buradan öğrendiğimiz önemli bilgileri sizler için derledik. İşte öne çıkanlar:

  

6. Shuri, Winter Soldier’ı İyileştirme Çabasında!

Çizgi romanın önemli bir kısmı Wakanda Tasarım Grubu’nun, Bucky’nin Hydra etkisi altındaki hafızasını ‘reboot’lama çabası hakkında. Bucky, Civil War sonunda gördüğümüz üzere kriyo-uykudayken Shuri, onun zihninde taramalar yapark, bozulmuş kısımları düzeltme uğraşında. Buradan teker teker aldığı kesitleri yeniden kurgulayarak zihninin bir haritasını çıkarıyor ve üzerinde uğraşıyor. Böylece çizgi roman bize gerçekten de T’Challa’nın kız kardeşinin Tony Stark’tan daha zeki olduğunu hatırlatıyor.

 Bunun yanında, çizgi romana göre Civil War sonrasında gördüğümüz Wakanda sekansının, gelecek Black Panther filmindeki olayların sonrasında geçiyor olabilir. Burada Steve ve Bucky’nin Wakanda’ya gelişini CW olaylarının ‘birkaç hafta sonrası’ olarak nitelemişler. Yayınlanan sayının sonunda Shuri, Buvky’yi iyileştirmenin bir yolunu bulduğunu beyan ediyor. Gelecek ay bir sayı daha yayınlanacak, bu da demek oluyor ki Infinity War öncesi Buck kriyo-uykudan çıkmış olabilir.

 

5. Wakanda Yapay Zeka Üzerine Çalışıyor!

Shuri, Bucky’nin zihin içeriğini düzenleyecek aynı algoritmanın, Wakanda’nın yapay zekasını geliştirmeye de yardımcı olabileceğinden bahsediyor. Üstelik, Stark’ın yapmış olduğu gibi ‘ahmakça kestirme’ye girmeden ve başka bir Ultron vak’ası yaşanmasına izin vermeden.

 


Bu ilk etapta önemsiz bir detay olarak görülebilir, ancak Infinity War konsept çizimlerindne öğrenmiştik ki Stark, yeni bir Iron Legion oluşturuyor, yani ‘cansız bir kalkan’. Eğer WAkanda düzgün bir AI geliştirebilirse, neden Iron Legion’u onlar yönetmesin ki? Üstelik yeni Iron Man zırhının yapılmasına Shuri’nin destek olduğu şayiaları dolaşırken? Mantıklı bir ihtimal.

 

4. Captain America’nın Takımı Dünyayı Dolaşıyor!

Black Panther’de herhangi bir Captain America cameo’su beklemeyin. Steve Rogers Captain AMerica ünvanını bırakmış olabilir ama kahramanlıktan vazgeçmedi. Rogers, Black Widow ve Falcon’a katılarak dünyanın etrafını dolaşıp tehditlerle savaşan bir ekip meydana getirmiş. Çizgi romanda ekip, Suriye’de bir terörist gruba karşı savaşırken görülüyor. Enteresan şekilde, terörist gruba Chitauri-kaynaklı silahların, el altından Amerikan hükumeti tarafından sağlandığı söyleniyor. Böyle bir gelişme zannederiz Rogers’ın Amerikan hükumetine olan inancını sarsmış, onun ‘Nomad’ inanışını da perçinlemiştir.

  

3. Vision ve Wanda Gizlice Buluşuyorlar!

Görünüşe bakılırsa hem Scarlet Witch hem de Vision, süper kahramanlık yaşamlarını arkalarında bırakmaya çalışıyorlar. Bir panelde Vision ile kol kola yürüyen Wanda ‘eski bir arkadaşla’ buluşacağını söylüyor. Ve görünüşe bakılırsa Vision da -her ne kadar alnında parlayan bir taş olsa da- bir holografik görüntüyle insansı bir görünüme kavuşmayı başarmış.

 Spider Man:Homecoming’de Avengers Mansion’da olduğu söylenen Vision da görünüşe bakılırsa Tony Stark’ı terk edip oradan ayrılmış. Anlaşılan Avengers gerçekten çözüldü.

 

2. Tony Stark Thanos ile Tek Başına Karşılaşmaya Hazırlanıyor!

Çizgi roman bir başına bir Tony Stark’a odaklanıyor. Dünyanın karşılaştığı en büyük tehditle yüz yüze olduğunun bir şekilde farkında ve bundan korunmak için var gücüyle çalışıyor. Rogers’ı çağırabileceğinin farkında, ancak bunun yeterli olmayacağından çekiniyor. Vision terk edip Spider Man de teklifini geri çevirince, yeni bir Avengers kurma girişimi de başarısız oldu.

 Stark’ın bakış açısına göre şimdiye kadar olan her şey bir dikkat dağıtmaydı. Her şeyin sonu olacak ‘o şey’ ise geliyor, ve Stark’ın buna tek başına hazırlanması gerek. Son panelde onu, yeni kostümünün bir hologramına bakarken görüyoruz -ki teorilere göre bu, çizgi romanlardaki ‘Prime Zırhı’. Bu zırhın nanoteknoloji esaslı olduğu ve herhangi bir şekli alabildiği biliniyor -hatta muhtemelen yeni Hulkbuster zırhının bile. Umarım gelecek sayıda zırhın MCU’daki işlevleri hakkında daha detaylı bilgiler ediniriz.

 

1. Hawkeye Emekli Oldu – Yine!

Avengers: Age of Ultron’da Avengers, Hawkeye’ın bir aile babası olduğunu öğrenmeleriyle resmen şoka uğramışlardı. Sonrasında Civil War’da ailesiyle yaşamak üzere kahramanlıktan emekli olduğunu öğrendik. Sonrasında -belki kötü bir tercihle- Cap’ın yardım çağrısına cevap verdi ve sonuçta hapse düştü.

 Hapisten kurtulduklarında -tek bir panelle olsun- hapisten çıktıktan sonra yeniden ailesine döndüğünü görüyoruz. Ya Avengers, Hawkeye’ın sırrını korumayı başardı ve dünyanın Barton’lardan haberi yok, ya da o da Ant Man gibi ev hapsinde. Artık sanırım bunun cevabını bekleyip göreceğiz.

 
Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

  • Black Panther vizyon tarihi: 16 Şubat, 2018
  • The Avengers: Infinity War vizyon tarihi: 4 Mayıs, 2018
  • Ant-Man & The Wasp vizyon tarihi: 6 Temmuz, 2018
  • Captain Marvel vizyon tarihi: 8 Mart, 2019
  • The Avengers 4  vizyon tarihi: 3 Mayıs, 2019
  • İsimsiz Spider-Man: Homecoming 2 vizyon tarihi: 5 Temmuz, 2019

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir