Menü Kapat

İnceleme: The Shape of Water: Fantastik Bir Aşk Hikayesi

Elisa, askeri bir tesiste çalışan dilsiz bir temizlikçidir. Bir gün tesise çok önemli bir varlık getirilir. Elisa ile bu varlık arasındaki etkileşim sonucu olaylar gelişir. Yönetmen koltuğunda Guillermo del Toro yer alıyor. Venedik Film Festivali’nden ve Altın Küre’den ödüllerle dönen film pek çok tartışmaya sebep oldu. Fakat Guillermo del Toro yine orijinal ve ilginç bir film ile bizleri karşılıyor.

Karanlık ve kasvetli bir havaya sahip olan film, Amerika ve Rusya arasındaki çekişmeye bakılırsa Soğuk Savaş Dönemi’nde geçiyor. Ağır ilerleyen bir hikâyeye sahip fakat bu ağırlığın sebebi olayın seyirciye iyi bir şekilde yedirilmek istenmesinden kaynaklanıyor. Kasvetli ve karanlık havasına rağmen bir aşk hikayesi anlatması da ilgi çekici yanlarının başında geliyor. 2 saat 3 dakikalık bir süreye sahip olan film, bu süre boyunca merak unsurunu taşımayı ve seyirciyi çekmeyi başarıyor. Genel anlamda dengeli olarak ilerleyen senaryo ilk yarıdan sonra temposunu arttırıyor. Filmin çoğunluğunun tesiste geçiyor olması da gerilimi arttıran unsurlardan birisi oluyor.

 

Oyunculuk performansları konusunda genel bağlamda gayet iyi bir çizgide ilerliyor. Richard Strickland karakterini canlandıran Michael Shannon ise etkileyici bir performans sergiliyor. Karakterin acımasız ve gaddar ruhunu seyirciye en iyi şekilde yansıtıyor. Dilsiz Elisa rolündeki Sally Hawkins de karakterinin zor durumuna uyum sağlıyor ve gerçekçi bir şekilde oynuyor. Filmde gelişen yan olaylar, mekân tasarımları, kostümler ve renk kullanımı filmin geçtiği dönemi destekleyici nitelikte oluyorlar. Varlığın görünümü Hellboy filmindeki Abe Sapien’i akıllara getirse de kendine has yanları da görünüyor.

 

Sinematografik açıdan etkileyici birkaç kareden ibaret olsa da genele baktığımızda görüntüler kasvetli ve karanlık havayı en iyi şekilde yansıtıyorlar. Renk kullanımı konusunda koyu tonların tercih edilmiş olması da bunu destekleyici nitelikte oluyor. Müzik kullanımı konusunda nostaljik tınıların ve plakların tercih edilmiş olması karanlık havanın yanında masalsı ve mistik olan aşk hikayesini sürdüren en önemli unsurlardan birisi oluyor.

The Shape of Water, karanlık ve nostaljik bir hava içerisinde işlenen fantastik bir aşk hikayesi olarak yerini alıyor. Pan’s Labyrinth kadar iyi ve etkileyici olamasa da Guillermo del Toro yine orijinal ve ilginç bir iş ortaya çıkarmış. Kendini zevkle ve merakla izleten bir yapım.

PUAN: 7/10

Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir