Menü Kapat

İnceleme: Suburbicon: Yaşamak İçin Mükemmel Bir Yer (!)

1950’lerde nezih bir Amerikan kasabası düşünün. Kendine ait bütün kurumları olan mükemmel bir yer. Acaba gerçekten öyle mi? Yönetmen koltuğunda George Clooney yer alırken senaryosu ise Coen kardeşlere ait olan film gizem, suç ve dram türlerini içeriyor. Sıradan bir suç filmi olmakla kalmayıp bunu adeta bir kara mizah gösterisine dönüştürüyor.

Film, gizem ögesini elinde bulundurup devam ettirebilmek için aniden gelişen bir olayla başlıyor. Böylece seyircinin kafasında soru işaretleri bırakarak devamını merak etmesini sağlıyor. Ayrıca son dakikalarında art arda yaşanan olaylar silsilesi ile iyi bir climax noktasına sahip oluyor. Fakat yer yer akıcılığından ödün veriyor. Coen kardeşler bir Amerikan Rüya’sının arkasındaki gerçekleri kara mizah havasında anlatıyorlar. Bunu yaparken de ana hikâyenin yanında ırkçılık sorununu işleyerek ana hikâyeye katkıda bulunuyorlar. Abartılı sahneler yer yer göze batıyor olsa da filmin genel havası ile uyum sağlıyor. Ayrıca filmde geçen diyaloglar bir hayli ilgi çekici ve başarılı.

Yıldız isimlere ev sahipliği yapan Suburbicon oyuncuların performansları sayesinde senaryoyu destekliyor ve ayaklandırıyor. Gardner karakterini canlandıran Matt Damon uzun zamandan sonra en iyi performanslarından birini sergiliyor. Karakterin ruhunu başarılı bir şekilde yansıtıyor. Rose ve Margaret karakterlerini canlandıran Julianne Moore ise bizi şaşırtamayan fakat iyi bir performans sergiliyor. Filmin en şaşırtıcı performansı ise Nicky karakterini canlandıran genç yetenek Noah Jupe oluyor. Filmdeki küçük çocuğun olaylar karşısındaki tepkisini jest ve mimikleri ile harikulade bir şekilde bizlere gösteriyor.

Sinematografik açıdan yer yer güzel kareler yer alıyor. Özellikle perspektif kullanımına fazlaca yer verilmiş. Birkaç sahnedeki ışık kullanımı da olaya ayrı bir hava katıyor. Fon müziği kullanımı ise filmin nostaljik havasını destekleyici nitelikte olup o dönemde çekilen filmlere göndermeler yapıyor. Ani ve şaşırtıcı ses efektleri de filmin güzelliklerinden birisi oluyor.

Suburbicon, mükemmel ve sorunsuz bir yerleşkenin olamayacağını kara mizahi bir dil, yan olaylar ve iyi oyunculuk performansları ile anlatmaya çalışan bir yapım. Yer yer akıcılığından ödün verse de istediğini genel bağlamda başarıyor.

PUAN: 6/10

Pelerin Dergi – Aralık 2017 #4

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir