Menü Kapat

İnceleme: Spider-Man: Homecoming (Spoilersız)

Yılın en beklenen filmlerinden olan Spiderman Homecoming an itibariyle seyirciler ile buluştu. Başrollerde Tom Holland, Robert Downey Jr. Ve Micheal Keaton gibi önemli isimlerin bulunduğu filmi izledik ve bu yazıda filmimizi spoiler içermeden inceleyeceğiz. 

Öncelikle filmi nasıl bulduk? Film, abartmıyoruz, MCU içerisinde ilk üçe çok rahat koyabileceğimiz bir seviyede olmuş. Evet olmuş. Bu kanıya nerden mi vardık? Film Spiderman çizgi romanlarını takip eden, hayatındaki ilk süper kahramanını Spiderman olarak tanıyan ve 1994 yapımı animasyon serisini takip eden bir neslin talep edeceği her şeyi karşılamakta. Spiderman ve Peter Parker’ı nasıl görmek istiyorsak, bunu yeni nesile harika bir şekilde uyarlamış Marvel. Bu da filmi gerçekten bir “çizgi roman” filmi yapıyor ve filmi izlerken keyfli yazılmış bir Spiderman cildi okuyormuşsunuz hissi veriyor. Peki bu nasıl mı oluyor? Şu şekilde ki iyi, keyifli bir “çizgi roman” filmi hikaye anlatımında bazı boşlukları seyirciye tamamlatır bu da zaten çizgi romanların en büyük özelliğidir. İşte bu noktada filmimiz bunu çok güzel bir şekilde bizlere yediriyor. Film asla ama asla karakterin normalde yapmaması gereken şeyleri göstermiyor bizlere. Buda filmi sevmemizde gerçekten önemli bir role sahip bir etken.

Peki hazır rol demişken oynuculuklar ne alemde? Öncelikle Tom Holland’dan başlayalım, Tom Holland hem Spiderman’i hemde Peter Parker’ı gerçekten çok güzel oynayamış. Önceki iki seride eksik olan her şeyi gidermeyi başarmış. Önceki iki seride varolan Peter Parker ve Spiderman’ın kişilik farkları sorunu gerçekten giderilmiş bu sefer. Peki ya diğer isimler? Bu filmde bize bir kez daha Robert Downey Jr.’ın MCU için ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu gösteriyor. Öncelikle RDJ filmde bayağı var yani bir 10-15 dakika daha görsek Ironman 3.5 olurmuş filmin ismi veya “Ironman V Spiderman” (Benim gibi daha fazla Spiderman görmek isteyen hayranlar için biraz sıkıcı ama olsun çok önemli bir detay açığa çıkıyor sonuçta). Filmin kötü karakteri Vulture’u oynayan Michael Keaton nasıldı diye sorarsanız şu cümleyi söylememiz bize yeter. Vulture MCU içerisinde (bence) Loki’den sonra altyapısı amacı en iyi işlenmiş kötü adam olmuş. MCU’nun kanayan yarası olan “tırt” kötü adamların içine asla Vulture’u yerleştiremeyiz. Kafasındaki her şeyi bizlere net bir şekilde geçirebilen bir kötü adam olmuş kendisi. Bununla birlikte rolü sırıtan hiçbir karakter-oyuncu yoktu. Kime ne görev verildiyse herkes altından kalkabilmiş rolünden.

Spoilersız yazıda şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Spiderman Homecoming, Winer Soldier ve Dr. Strange ile birlikte MCU’nun en iyi 3 filmi arasına çok net girer girmeli de zaten yıllardır beklediğimiz Spiderman’i bulduk bırakırmıyız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir