Menü Kapat

İnceleme: Happy Death Day – Ölüm Günün Kutlu Olsun (Spoiler’lı)

Kadrosunda Jessica Rother, Israel Broussard, Ruby Modine, Charles Aitken ve Laura Clifton gibi isimleri barındıran Jason Blum’un yönettiği, gerilim, aksiyon ve komedinin bir arada olduğu başarılı bir film.

SPOILER’SIZ İNCELEME
 
Daha çok gençlere yönelik bir film fakat her yaştan insan sıkılmadan izleyebilir, belki çocuklar hariç. Maskeli katilin olduğu sahnelerde insanı ürperten, kızın ölümden her uyanışından, ölümüne kadar geçen sahnelerde eğlendiren bir yapım. Konu güzel işlenmiş ve oyuncular amatör olmalarına rağmen bunu hissettirmiyorlar. Kimin katil olduğunu tahmin etmek imkansız, belki de değil. Ama bakıp da direk katil bu diyemezsiniz.

Bütün olaylar 24 saatlik bir süre zarfında oluyor, filmin olayı da zaten kızın 24 saatten fazlasını görmeye çalışması. Yani kısaca doğum gününde ölmemesi lazım. İkinci defa ölmeden önce öldüğü sokağa giriyor ve aynı sahneyi görüyor, ”No Way!” deyip geri çıkıyor kızımız. Tabii, yine ölüyor. Ama aynı yerde, aynı şekilde ölmüyor. Bunlar filmi güzelleştiren detaylar. Bir de kızın oda arkadaşının kek verdiği sahnede dedim acaba kız bu keki yerse döngü bitecek mi falan, bitmiyor. Ümitlenmeyin yani boşuna. Unutmadan kız günün başında intihar ederse/ölürse noluyor? Yine doğum gününe uyanıyor. Yani değişen bir şey yok.

Ve filmin bazı teknik hataları var. Mesela katil. Katil çıktığı zaman dikkatle vücut yapısına bakın. Sonra katilin kimliği ortaya çıkınca vücut yapısına bakın. Aynı(!) değil mi sizce de? Bir de Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day) filmi var. Günün sonsuz kere tekrarlanması aynı olay. Bir tek filmimizde kan ve vahşet var. Yoksa aynı film bile diyebiliriz, yok ya diyemeyiz. Farklı sonuçta konu. Doğum günü faktörü var.

Bu yazdıklarımdan sonra, yediğiniz spoilerlardan sonra fikriniz değişmediyse ne mutlu. Gidin izleyin filmi, öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir