Menü Kapat

İnceleme: Gerald’s Game: Kabusa Dönüşen Fantezi

Ormanın ortasında bir ev ve kafa dinlemeye gelen evli bir çift. Kötü ne olabilir ki? Jessie’nin kendinden yaşça büyük olan kocası Gerald evliliklerine renk katmak ister. Sevişmelerinden önce Jessie’nin iki elini de yatağa kelepçeler. Fakat Gerald’ın sapkın davranışlarından rahatsız olan Jessie bunu yapmamasını söyler. Tam o sırada Gerald kalp krizi geçirir ve yere hızla yığılır. Jessie kelepçelenmiş bir şekilde ormanın ortasındaki bir eve kalıverir. Yönetmen koltuğunda Oculus, Hush ve Before I Wake filmlerinin yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını yapmış olan Mike Flanagan yer alıyor. Gerald’s Game, son günlerde sayısı iyice artmış olan bir Stephen King romanı uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Netflix yapımı bir uyarlama olduğunu da belirtelim.

Senaryo öncelikle seyirciyi germeyi amaçlıyor. Bunu yer yer başarıyor olsa da her zaman yapamıyor. Asıl olay ilk 20 dakikadan sonra başlıyor. Olayın gidişatı bizleri filme kilitleyen yegâne şey oluyor. Fakat biz bir kurtulma süreci beklerken bizleri bambaşka bir süreç karşılıyor. Jessie, kelepçeli olduğu süre zarfında geçmişi ile sert ve çarpıcı bir şekilde yüzleşiyor. Bu yüzleşmedeki bazı detaylar sayesinde de kurtulmayı başarıyor. Jessie’nin bu süreçte yaşadıklarını empati kurarak anlamak zor olsa da bizleri etkilemeyi başarıyor. Ayrıca neredeyse bütün filmin tek mekânda geçiyor olması da gerilimi arttıran bir diğer etkenlerden oluyor. Fakat senaryo bizleri Jessie’nin kurtuluşu sonrası hayal kırıklığına uğratıyor. Gerilim dolu bir film iken kurtuluş sonrası son 15 dakika bambaşka bir atmosfere bürünüyor. Özellikle Jessie’nin kelepçeli anlarında gördüğü ürkütücü adamın filmin sonlarında gerçek çıkması ve bunun da Jessie’nin sesi ile bir mektup eşliğinde anlatılıyor olması bizleri fazlasıyla rahatsız ediyor.

Başrollerinde Carla Gugino ve Bruce Greenwood’un yer aldığı film bizleri oyuncular yönünden memnun etmeyi başarıyor. Özellikle Jessie’yi canlandıran Carla Gugino karakterin o an yaşadıklarını bizlere çok etkili bir şekilde yansıtıyor. Gerilim unsurunu arttıran unsur da olmuş oluyor aynı zamanda. Filmde ilgi çekici bir diğer etken ise müzik kullanımının minimum düzeyde olması oluyor. Özellikle Jessie’nin kelepçeli olduğu sahnelerde fonda hiçbir müzik kullanılmıyor. Bu da olaya daha bir gerçekçilik hissiyatı katıyor. Yaşanan stres ve gerilimi pekiştiren bir diğer önemli unsur ise kamera kullanımı oluyor. Jessie’nin yataktaki çaresizliği ve onun öncesinde Gerald ile yataktaki anları kullanılan kamera açıları sayesinde hoş bir şekilde bizlere gösteriliyor.


Gerald’s Game, son zamanlarda çıkan birçok Stephen King uyarlamasından sıyrılmayı başaran, kusursuz olmasa da seyir keyfi yüksek olan bir Netflix yapımı gerilim filmi olarak Netflix platformunda yerini alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir