Menü Kapat

İnceleme: Black Panther: Wakanda Rüyası

Senenin en merakla beklenen ikinci filmi geldi! Cuma vizyonda olacak Black Panther’i sizler için basın gösteriminde gördük. İşte sizler için spoiler’sız ön incelememiz…

Fragmanları, müzikleri ve tadında aksiyonu bizi çok mutlu etmiş, Martin Freeman ve Andy Serkis gibi isimlerle oyunculuk resitali beklentisine girmiş, Michael B. Jordan’ın çizdiği villain profiliyle büyük umutlar beslemiştik. Filmin kalitesi de bu umutları ne kadar tatmin edeceğiyle alakalıydı. İşte biz böyle bir soruyla girdik salona: “Açtığı başlıkların altını ne kadar dolduracak?”

  

Kısaca şöyle: orijin hikayeleri farklı dünyalar kurma mecburiyetindeki kahramanlar için daha risklidir.  Oyunun kurallarını iyi tanımlamanız gerekir. MCU’da bu bakımdan şimdiye kadar riskin altından başarıyla kalkan filmler izledik; Iron Man, Doctor Strange, Guardians of the Galaxy gibi… (Ne yazık ki Thor’u bu filmler içinde zikredemiyorum.) Karakteri çizgi romanlardan tanıyanlar onu Civil War’da görünce şaşırmadı ya da yadırgamadı, aksine heyecanlandılar. Ancak film evreninde de temeli iyi kurmaları şarttı. Şunu söyleyebiliriz: Black Panther’in film evrenindeki dünyasını iyi tanıttılar. Ben Wakanda’nın gelenekleri, medeniyeti ve ritüelleri konusunda çok tatmin oldum. Dünyanın Wakanda’ya bakışı da bence fena işlenmemişti. Ve tabii Wakanda’nın dünyaya karşı tutumu… Spoiler’lı yazıda açıklamamız gereken birkaç husus var, oraya da bekleriz.

  

Black Panther’e gelince. T’Challa ile ilgili bir boşluk yok. Yine onurlu, fedakar ve merhametli bir kral tavrında. Başından beri Chadwick Boseman’ın bu imajı çizmedeki başarısını takdir ediyorum. Yine görevini layığıyla yerine getirmiş. Ancak olaylar sırasında yaşadığı bir bocalama kafamda bir soru işareti bıraktı. (Yine spoiler)

Filmin senaryosunu tek kelimeyle özetlersek: düz Bir bakıma beklenmedik; zira filmi izlediğinizde siz de fark edeceksiniz ki alıılmadık şekilde doğrudan bir siyahi propagandası var. Bu konuda çok eli açık, çok cesur davranmış. Filmi Afro-Amerikan bir prodüksiyon ekibine (senarist, yönetmen, konsept ve hatta kostüm tasarımına kadar) teslim ederken Marvel Studios’un amacının bu olduğunu zaten tahmin ediyorduk. Bu bence çok doğru bir tercih olmuş, zira güzel bir uyum yakalandığına inanıyorum. Yerinde bir tercih. Senaryo da risk almaktan kaçınılmış, hemen hemen tamamen film öncesi beklentilerimizle uyumlu olmuş film. (Cansın girmeden tahminlerini öyle bir sıraladı ki spoiler yemiş gibi oldum. 🙂 )

  

Olay akışını takip etmek çok kolay, çünkü daha önce örneklerini defalarca gördüğümüz bir çizgide gidiyor. Sıkıcı mı? Hayır. Aksine bir şekilde filme çok kapıldım, heyecanlandım, duygulandım, güldüm. Bu bence yönetmen Ryan Coogler’ın bir başarısıdır. Nitekim Creed’de de kendisini takdir etmiştim. Bununla beraber bazı sahneler bende filmin çocuklara hitaben yapıldığı izlenimini uyandıracak kadar basitti. Etrafımdaki insanlara baktığımda onların da çok hoşnut kalmadığını fark ettim, ancak çabuk unutuldu bu durum.

Aksiyon sahneleri gayet başarılıydı, temposu düzgün ve iyi koreografilerle bezenmişlerdi. Müzikler oldukça etkileyiciydi, Afrika temasına çok uygun, bununla beraber son derece hareketli ve Afro-Amerikan müzikleriyle film daha akıcı hale gelmişti. Kendrick Lamar etkileyici bir performans ortaya koymuş. Gerçekten tebrik etmeli.Gelelim merakla beklediğiniz meseleye… Filmde Infinity War’a dair hiçbir gönderme yok desek sanırım yanlış olmaz. Üstelik filmin hayati bir sekansının Wakanda’da geçeceğinin kesin olmasına rağmen. Bu tercih açıkçası bizi çok şaşırttı, ne anlam vereceğimizi bilemedik. İlerleyen dönemlerde yapımcılardan veya oyunculardan konuyla ilgili açıklamalar gelecektir eminim.

Evet, bizim filme dair ilk izlenimlerimiz böyleydi. Spoiler’lı yazımızda rahatça enine boyuna konuşacağız, orada da görüşmek dileğiyle efendim. Afiyette kalın.

Patreon’dan Bize Destek Olmak İstiyorsanız Tıklayın

 Pelerin Dergi – Şubat 2018 #6

  • Black Panther vizyon tarihi: 16 Şubat, 2018
  • The Avengers: Infinity War vizyon tarihi: 27 Nisan, 2018
  • Ant-Man & The Wasp vizyon tarihi: 6 Temmuz, 2018
  • Captain Marvel vizyon tarihi: 8 Mart, 2019
  • The Avengers 4  vizyon tarihi: 3 Mayıs, 2019
  • İsimsiz Spider-Man: Homecoming 2 vizyon tarihi: 5 Temmuz, 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir