Menü Kapat

IMDB’ye Göre Tüm Zamanların En Popüler 10 Yönetmeni

Stanley Kubrick’ten Christopher Nolan’a; Martin Scorsese’den, Quentin Tarantino’ya kadar IMDb Top 250’de en çok filmi yer alan 10 yönetmeni belirledik.

Sinemaseverlerin takip ettiği sitelerin başında gelen kuşkusuz IMDb’dir. Oyunculardan yönetmenlere; film galalarından, haberlere, film önerilerine kadar her şey var bu sitede. Bizde IMDb’nin Top 250 listesine baktık ve en çok filmi yer alan 10 yönetmeni belirledik. İşte Imdb Top 250 listesinde en fazla filmi bulunan 10 yönetmen. 

10. Quentin Tarantino (5 Film)

Tarantino’nun, Imdb’nin 250 film listesinde Reservoir Dogs, Pulp Fiction, Kill Bill: Vol 1, Inglorious Basterds ve Django Unchained olmak üzere toplamda beş filmi buluyor. Şu anda çekimleri devam eden Once Upon A Time In Hollywood’da yüksek ihtimalle listeye girebilir. 

 

9. Billy Wilder (5 Film)

Billy Wilder; Double Indemnity, Sunset Boulevard,  Witness for The Prosecution, Some Like It Hot ve The Apartment olmak üzere Top 250 listesinde beş  unutulmaz yapımıyla yer alıyor.8. Akira Kurosawa (5 Film)

Görsel anlamda muazzam filmler ortaya koyan Kurosawa; Rashomon, Ikiru, Seven Samurai, Yojimbo, Ran filmleriyle  IMDb Top 250 listesinin popüler yönetmenleri arasında kendisine yer buluyor.

 

7. Charlie Chaplin (5 Film)

Chaplin’i popülerliği bir başka 7’den 70’e kime sorsanız mutlaka bi’ yerlerden görüp duymuşlardır. Usta sinemacı Modern Times, The Great Dictator, The Kid, The Gold Rush ve City Lights‘dan oluşan beş filmle Top 250 listesinde yer alıyor.

 

6. Hayao Miyazaki (5 film)

Japon sinemasının en önemli isimlerinden bir diğer ismiyse Hayao Miyazaki; Usta yönetmen Spirited Away, Howl’s Moving Castle, My Neighbor Totoro, Nausicaä of the Valley of the Wind, Castle In The Sky gibi yapımlara imza atan Miyazaki, filmografisinde yer alan bu beş filmiyle de Top 250 listesinde yer alıyor.5. Alfred Hitchcock (6 Film)

Rebecca, Dial M for Murder, Vertigo, North By Northwest, Psycho ve Rear Window‘dan oluşan altı filmiyle Top 250 listesinde yer alıyor, sinemanın gerilim ustası Alfred Hitchcock. Hitchcock, sinema dünyasına çok sayıda başyapıt kazandırmış ve kendisinden sonra gelen birçok yönetmene esin kaynağı olmayı başarmıştır.

 

4. Stanley Kubrick (7 Film)

Geldik benim en sevdiğim, idolüm olan dahi yönetmen Stanley Kubrick’e. Kuşkusuz sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden biri olan Stanley Kubrick’in yönettiği her film, birçok sinemasever tarafından başyapıt statüsünde kabul edilir. Sinemaya adım attığı günden beri kendine özgü tarzıyla dikkat çeker ve  her filminde başarılı ve eşi benzeri bulunmayan işlere imza atar. Kubrick’in, 2001: A Space Odyssey, Barry Lyndon, A Clockwork Orange, Dr. Strangelove, Full Metal Jacket, Paths of Glory ve The Shining filmleri Imdb’nin Top 250 listesinde alıyor.

 

3. Martin Scorsese (7 Film)

Usta yönetmen Martin Scorsese Casino, The Departed, Goodfellas, Raging Bull, Shutter Island, Taxi Driver ve The Wolf of Wall Street filmleriyle de Imdb’nin Top 250 listesine yer alıyor.2. Steven Spielberg (7 Film)

Catch Me If You Can, Indiana Jones and the Last Crusade, Jaws, Jurassic Park, Raiders of the Lost Ark, Saving Private Ryan, Schindler’s List gibi filmler kazandıran Steven Spielberg; bu yapımlarla Imdb Top 250 listesinde yer ediniyor.

 

1. Christopher Nolan (8 Film)

Memento, Batman Begins, The Prestige, The Dark Knight Rises, The Dark Knight, Inception, Interstellar, Dunkirk filmleriyle Christopher Nolan, Imdb Top 250 listesinde en fazla filmi bulunan yönetmen olarak dikkat çekiyor.Kaynak: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir