Menü Kapat

Doctor Who: Elveda Capaldi

Merhaba çok sevgili site sakinleri, çok uzun bir aranın ardından iş hayatı, sınavlar, sosyal sorumluluk projeleri, kulüp işleri, YouTube çabalamaları, güncel kalma derdi derken pırıl pırıl delirip karşınıza geri geldim. Şimdi yapmaktan en çok keyif aldığım işi yapıp Steven Moffat’a küfürler dökeceğim.

Bildiğiniz gibi Doctor Who Noel bölümü (Sezon 11 Bölüm 0) yayımlanalı 1 ay kadar oldu. Peter Capaldi’ye veda ettiğimiz bu bölümde ağlamaya başladım, o kadar ağladım ki gözlerim anca 1 ay sonra kurudu. Ondan bu yazı şimdi geliyor. Hiç lafı dolandırmadan şunu söylemek istiyorum REZALET bir bölümdü.

Maddeler halinde gömmeye başlıyorum o zaman ben.

Bitmeyen Moffat Klasiği

Moffat bildiğiniz gibi saçma sapan bir iş yaptığında topu eski karakterlere atıp bölümü kurtarmaya çalışıyor. Ancak bu sefer nasıl batırdıysa hem 1. Doctor’u kullandı hem de Stewart ailesine geri döndü. İlk Doctor’u bile rezil rüsva etti bu karaktersiz herif.

 

Clara

Ya cidden mi? Gerçekten Clara gerekli miydi? Zaten biz bu karıdan tiksindik üstüne Tardis verdiniz sustuk ama yeter be. Resmen bölüm benim için sadece 3 satır küfür hak ederken Clara çıkınca 2 satır daha ekledim.

 

Ölmüşlerin Canına Değsin

Bakın eğer bir karakteri öldürüyorsanız öldürün bitsin. Güzel bir son yaz ve kenara çekil. Saçma sapan bir biçimde onları tekrar gösterip duygusal mesaj vermeye çalışmanın manası yok.

 

Eski Bölümlerden Araklama Sanatı

Bill o tuhaf jelatinimsi şey olduğundan habersizdi, peki size bu neyi hatırlattı. Hemen söylüyorum, Amy’nin hamileyken yerine bırakılan yürüyen et olduğu bölüm. Peki her ölenin hafızalarının alınıp bunların kullanılması? Siz de hatırladınız, Dark Water tabi ki de. Gram özgün olmayan berbat bir senaryo için Moffat’a sonsuz teşekkürler.

 

Hiçbir Mesaj Vermeyen Ve Tıkanan Olay Örgüsü

Yani neden böyle bir şey oldu en ufak manası yok, sadece bir bölüm yazalım demişler ve zorla yazmışlar. Cidden Doctor kendi kendine inzivaya çekilip iç dünyasında eski Doctor’la bir macera yaşasaydı ve hayat dersi alsaydı off muazzam bölüm çıkardı ya.

 

İğrenç Espriler

Bill’in lezbiyen olmadığını duymayan var mı? Ya da şu Browser History şakasına gülen? Ya neden insan inatla bunları tekrar tekrar yapar ya. Bir mantığı açıklaması olmalı bütün bunların gerçekten kafam almıyor.

 

Steven Moffat

Bölümün başıyla sonunda çelişen, kendi yarattığı karakterlerin özelliklerini unutan saçma sapan bir herif. Buna 2 örnek vermek istiyorum.

Wedding of River Song bölümünde Doctor ve River Song birbirine hiç dokunmuyor aslında. River Song robotla öpüşüyor. Nasıl oluyor da zaman akıyor?

Blink bölümünde meleklerin Tardisin etrafında mal gibi kalmaları da saçma çünkü sonrada meleklerin ordu halinde hareket ettiğini çokça gördük. Eğer derseniz ki melekler birbirinin gözünün içine bakınca donuyor diye, hem böyle bir bilgi yok hem de bırakın gözüne bakmayı melekler tam olarak birbirine bile bakmıyor.

Neyse En Azından Moffat Gitti.

3 Sezon Daha Capaldi Olsun

Resmen fırtına gibi gelip geçecek adamı ufak bir esintiye çevirdin Moffat. Mimik ve ses tonunu değiştirmeden duygu aktarabilen kaç oyuncu var? Sen nasıl harcayabildin bu adamı. 3 sezonun özeti şudur efendim. Malcom Tucker’ın efsane repliğini duyan Moffat resmen tecavüz etti.

*Efsane replik:

You can NOT fuck me!

You can NOT fuck me!

I AM UNFUCKABLE!

I have never been FUCKED!

 Pelerin Dergi – Ocak 2018 #5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir