Menü Kapat

Değeri Bilinmeyen Bir Uzay Dizisi: Star Trek: Discovery

Dizi duyurulduğu günden beri heyecanla bekleyen nadir insanlardan birisiydim. Daha önce Star Trek evrenine hiç girmemem, girmek istemem bu diziye olan ilgimi kat ve kat artırdı. Bu diziye başlarım, beğenirsem eski dizilerini izlerim diye planlar yapmaya başlamıştım… fakat dizi çıkınca işler pekte beklediğim gibi gitmedi. Kime sorsam zaman kaybı, başlama gibi cevaplar aldım. Bu durum beni büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Bir kaç hafta sonra Reddit’te diziyi nasıl bulduklarını sordum. Diziyi göklere çıkaranlar varken diziyi yerlere gömen de vardı fakat ortalama bir dizi diyen kimse yoktu. Ya sevecek ya da nefret edecektim.

Ne göklere çıkarmaya gönlüm el verir ne de gömmeye. Dizinin eksi yönleri olduğu gibi artı yönleri de var.  Eksi yönleri daha fazla desem de düşününce bu eksi yönler diziyi izlerken bir şekilde akıyor, gözden kayboluyor. Örneğin savaş sahneleri… yakın dövüş sahneleri aşırı basit duruyor fakat öte yandan uzay savaş sahneleri gayet hoş duruyor. Bazı sahneler aşırı şekilde rahatsız etse de bazı sahneler gerçekten etkileyici görselliğe sahip. Ayrıca dizinin eleştirilen bir diğer kısmı ise Klingonlar. Evrene pek hakim olmadığım için bu konu hakkında yorum yapmak bana düşmez fakat Klingonlar’in görünüşlerinin değiştirilmesi bir çok kişi tarafından olumlu, olumsuz eleştirildi.

Gelelim hikayeye: Hikaye Spock ve Kirk’den 10 yıl öncesini anlatıyor. Discovery adlı keşif gemisinin maceraları diye sığ bir özet yapabiliriz. Tabi gemide olaylar olaylar. Aşk mı ararsın, ihanet mi ararsın, kıskançlık, dostluk her şeyden biraz var. Ama dizinin en çok övülen noktalarından birisi twistleri. Peki bu twistler ne kadar başarılıydı? Beni etkilemeyi başardı mı diye soracak olursanız: Evet etkilendim, şaşırdım, beklemiyordum.

Hikaye hakkında söylemek istediğim bir kaç nokta daha var fakat spoiler’a gireceği için söyleyemiyorum. Gelelim hikayenin sonuna. Spoiler olacağını düşünmüyorum ve söylüyorum. Dizinin sonunda Captain Pike’in yardım çağrısını duyuyor, 2. sezon için heyecanlanıyoruz.

Eğer izleyecek bir şeyiniz kalmamışsa ya da Star Trek evrenine ağır bir giriş değil de basit bir giriş yapmak istiyorsanız Star Trek: Discovery sizin için biçilmiş kaftan. Şimdiden iyi seyirler.

Live long and prosper.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir