Menü Kapat

DC Comics Evreni’ndeki Müslüman, Türk ve Doğulu 30 Karakter

 

Geçen günlerde DC Comics evreninde yer alan en güçlü 28 karakterin tanıtımını yapmıştık. Kah gülmüştük, kah ağlamıştık. Ama şimdi bu sefer değişik ama bir o kadar da yakın olan bir konu üzerinden karşınıza çıktık. Evet, çizgi roman piyasasındaki süper kahramanlarımızın hepsi yabancı uyruklu. Peki, o çizgi roman evrenindeki dünya o kadar küçük müydü diye sormazlar mı adama. Tabii ki sorarlar. O yüzden de DC Comics evreninde yer alan Müslüman, Türk ve Doğulu karakterleri elimizden geldiğince analiz etmeye çalıştık. Gelelim listemize:

 Pelerin Dergi – Şubat 2018 #6

30. Janissary / Selma Tolon

 

Gerçek Adı: Selma Tolon
Tür: İnsan
Ülke: Türkiye

 

Listemizin ilk sırasın hem Türk hem de Müslüman olan kızımız Janissary yer alıyor. İsminin anlamı Yeniçeri‘dir. Osmanlı dönemine bir hayran hanım kızımızmış bu deyip kim olduğuna bakalım.

DC Comics‘in Türk bir karakteridir. 1566 yılında efsanevi büyücü olan Merlin, Eternity Book isimli büyü kitabını üvey kardeşi Etrigan‘dan saklamıştı. Bunu saklarken de Kanuni Sultan Süleyman ile beraber çalıştı ve Kanuni Sultan Süleyman‘ın kılıcını da sakladı. Kanuni Sultan Süleyman lafını duyunca hemen aklınıza Halit Ergenç ve Muhteşem Yüzyıl dizisinin sahneleri gelmiştir tabii.

Selma Tolon, Ankara doğumlu bir doktordur. Ankaralı arkadaşlara selamlar bu arada. İlk kez 2000 Ağustos tarihli Justice League America Annual #4 sayısında gözükmüştür. DC Comics evreninde de Türkiye ve İstanbul ilk kez tam anlamıyla yer almış oldu. 1999 yılındaki depremde Kızılay‘da çalışan Selma Tolon, enkaz altında bir çukurdan kazayla içeriye düştü ve saklı olan büyü kitabını ve kılıcı buldu. Daha sonra da kendisini geliştirdi ve kendisine Yeniçeri ismini alıp büyücülük yeteneği ile DC Comics evrenindeki ilk Türk süper kahraman oldu. General Kazım Anka‘nın saldırısı sırasında yardımına Justice League ekibi Türkiye‘ye geldi Superman ve Flash hariç.

Ortak bir operasyon yaparak General Kazım Anka‘yı yendiler. Aquaman ise bu kızımıza çok hayran kaldı. Batman tarafından da ekibe de davet edildi hatta. Yeniçeri de teklif için teşekkür ederek İstanbul‘da kalmak istediğini ama Justice League ile iletişimde olacağını söyledi. Bakınız hanım kızımın baba ocağından ayrılmıyor hiç. Daha sonra da bir keresinde Wonder Woman‘ın Circe ile olan savaşına yardıma gitti.

 

 

 29. Yasemin Söze

 

Gerçek Adı: Yasemin Söze
Tür: İnsan
Ülke: Türkiye

 

Daha önceki karakter tanıtımımızda bu ablamıza yer vermiştik. Ama bu listeye de eklemeden olmazdı. Kendisi Janissary / Selma Tolon‘dan sonraki ikinci Türk ve Müslüman bir karakterdir DC Comics evrenindeki.

Bir ara Arrow dizisinde de adı geçmiştir. Yasemin Söze karakteri ilk kez Aralık 2005 yılında ‘Birds of Prey #87 – Perfect Pitch, Part 1’ sayısında gözükmüştür. Son kez de Mart 2010 yılındaki ‘Suicide Squad #67 – Danse Macabre Part 1’ sayısında yer almıştır. Yasemin Söze, silah kaçakçılığı yapan bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Aslında Kurtlar Vadisi‘ndeki Laz Ziya‘nın kayıp kızı da olabilirmiş. Polat Alemdar ve ekibinin bu siyah deriler içinde ve göğüs dekoltesi ile bu abla ile çatışma sahneleri fantastik de olabilirmiş gerçi. Konumuzda dönersek daha sonra mafya liderliğine kadar yükseldi ailesinde. Birds Of Prey ekibiyle savaşmıştır. Ama Huntress ile Black Canary tarafından gözaltına alınıp Belle Reve Hapishanesi‘ne gönderildi. Oradan da Amanda Waller‘ın Suicide Squad ekibine Deadshot‘ın yerine işe girmiştir. Çünkü, çok iyi silah kullanma yeteneğine sahiptir. Suicide Squad ekibindeyken Secret Six ekibine karşı operasyon yaptılar ama o ekipte yer alan Deadshot ile karşılaşmasında yenildi ve öldü. Öldükten sonra da ‘Blackest Night’ serisinde bir Black Lantern olarak geri dönmüştür.

 

28. General Kazım Anka

 

Gerçek Adı: Kazım Anka
Tür: İnsan
Ülke: Türkiye

 

DC Comics‘in Yeniçeri / Selma Tolon ve Yasemin Söze‘den sonraki üçüncü Türk ve Müslüman bir karakteridir. Kendisi, Yeniçeri‘nin çizgi romanlarda gözüken tek düşmanıdır. Malatya‘da yaşamaktadır. 

Cehennem’den bir iblis ile işbirliği yapmıştır ve bunun karşılığında büyü güçlerine sahip olmak istemiştir.
Hatta bütün ülkede zombi ordusu akımı başlamıştır. Düşünsenize etrafta insanları öldüren bir zombi ordusu ve ülkeye Justice League ekibi geliyor filan. Kendisi de bu durumu görünce Batman şehrine kaçmıştır. Aklınıza gelen isim oyunlarını tahmin edebiliyorum. Çizgi romanda da aynı isim espirisini insan olan Batman ve Green Lantern da yapmıştır. Ama Yeniçeri‘ye ve ona yardım etmeye gelen Batman, Wonder Woman, Aquaman, Green Lantern ve Martian Manhunter‘a yenilmiştir.

  

27. Isis

 

Gerçek Adı: Adrianna Tomaz
Tür: İnsan
Ülke: Khandaq ve Mısır

 

Sıradaki kişimiz de şu an herkesin Legends Of Tomorrow dizisinde tanıdığı birisi var. Kendisi DC Comics‘in kurgusal bir ülkesi olan Khandaqlı ve Mısırlı müslüman bir karakteridir. İlk kez Ekim 1976 yılında ‘Shazam! #25 – The Bicentennial Villian’ sayısında gözükmüştür. Ama aslında ilk kez televiyonda, Shazam dizisinin bir bölümünde ortaya çıkmıştır. Daha sonra da 1976 yılında çizgi romanlarda da yer almaya başlamıştır. Isıs karekterini ekranlarda ilk kez Joanna Cameron, ardından da Erica Durance ve şu anda da Tala Ashe canlandırmıştır.

Adrianna Tomaz, her ne kadar seksi ve beyaz çarşaflı bir şekilde ortalıkta gezse de kendisi en başta daha mevcut baskıcı Khandaq rejimine karşı olan ve sivil hakları savunan mülteci Mısır kökenli Müslüman bir aktivisttir. Üniversite dönemlerinde siyasete atılıp az katılmamıştır eylemlere. Ama daha sonra Khandaq‘da köle olarak Black Adam‘a hediye edilmiştir. Adrianna Tomaz, Black Adam‘ın dünyaya bakış şeklini değiştirebilecek tartışmalar yapmıştır. Köle de olsa ezdirmemiştir kendisini. Black Adam ise ondan etkilenmiştir ve onu serbest bırakmıştır. Shazam ile Black Adam‘ın bir kavgası sırasında Isis‘in mezarı üzerindeki büyülü muskayı alan Adrianna Tomaz, Isis‘in güçlerine de sahip olmuştur. Ve kendisine Isis de denmiştir. Ardından Black Adam ile kaçırılmış kardeşini bulmayı umarak Orta Doğu’yu dolaşmaya karar verip köleli çocukları serbest bırakmaya başlamıştır. Çünkü, bu güzel ablamız, gerçekten de bir abladır ve bir erkek kardeşi vardır.

Adrianna Tomaz ve Black Adam ile evlenmiştir ve düğünlerine Shazam ailesi de katılmıştır. Takılar takılmış, damat havası oynanmış ve olmazsa olmaz halay çekilmiştir. Uzun bir süre sonra da sonunda Whisper A’Daire tarafından işkenceye uğramış ve sakat kalmış olan kardeşi Amon‘u bulmuştur. Ama Isis güçleriyle kardeşinin yaralarını iyileştirememiştir. Black Adam, sevdiği kadın mutlu olsun diye Amon‘a adını söylemesini istemiştir o sırada. Amon yıldırım çarpmasıyla sıkışmış ve dönüştürülüp Osiris olmuştur ve kardeşi Isis gibi güçlere sahip olmuştur. Şimdi kardeşi ile bir araya gelen Isis, Çin‘den başlayarak dünyayı değiştirmeye karar vermiştir. Ama döve döve öldürmek istenilen, gerçekten her işe burnunu sokan ve lanet insan Amanda Waller yeni bir Suicide Squad ekibi kurup radyoaktif bir baltayla Isis‘i kötü şekilde yaralanmasına vesile olmuştur. Daha sonra ülkeleri, Apokolips‘in Dört Atlısı tarafından saldırıya uğramıştır. Onlar nereden çıktıysa tabii. Bu savaşta Isis ve kardeşi Osiris ölmüştür. Black Adam da hiç boş durur mu? Cüneyt Arkın misali almış beylik tabancasını yanına. Gitmiş, basmış kötü adamların mekanını. Kesmiş raconu ve Isis‘in intikamını almıştır. Ama acısını dinmemiş. Diner mi hiç? Onu bu dünyada seven tek insan için Kahdanq‘a geri dönüp, Isis‘in kalıntılarını çıkarıp, kemikleri bir sırt çantasına koymuştur ve Lazarus Çukuru‘nun yerine gelinceye kadar Himalaya Dağları‘na doğru yolculuk etmiştir. Kemikleri Lazarus Çukuru‘na bıraktığında Isis de yeniden dirilmiştir. Yaşama yeniden merhaba demiştir.

 

26. Brain Emperor

 

 

Gerçek Adı: Malik Al Thaka
Tür: Meta İnsan
Ülke: Khandaq 

 

Baktıkça aslında ürkütücü bir görüntüsü olan ve Khandaqlı Müslüman olan bu meta insanımız pek bilinen bir karakter değildir diyebiliriz. DC Comics‘in kurgusal bir yeri olan ve bir Orta Doğu ülkesi ve aynı zamanda Black Adam‘ın da ülkesi olan Khandaq‘da yaşamaktadır. Psişik ve telekinetik güçleri olan güçlü bir kötü karakterdir.

İlk kez Aralık 2009 yılında ‘Shield #2’ sayısında gözükmüştür. İsminin anlamı Beyin İmparatoru demektir. Kendisine havalı bir isim de almış ama nafile. Gene de kimse tarafından tanınmamış. Beyin İmparatoru olarak Malik Al Thaka, Goril Grodd tarafından Orta Doğu’daki eski bir H.I.V.E binasında psişik ve telekinetik güçleri olduğu için manipüle edildi ve beyni yıkandı. Daha sonra da hem Amerikalı askerleri hem de başka bir kurgusal ülke olan Bialya teröristlerini kontrol eden gorillere yardım etti. Shield, Malik Al Thaka‘ın güçlerini kontrol eden aygıtı yok etti. Malik Al Thaka da Amerika tarafından gözaltına alındı.

 

25. Fireball

 

Gerçek Adı: Sami Mousawi
Tür: Meta İnsan
Ülke: Irak

 

İsminin anlamı Ateş Topu olan Iraklı ve Müslüman bir karakter olan abimiz, niye kendisine Ateş Topu diye bir isim aldı acaba? Merak içindeyiz.

İlk kez Nisan 2011 yılında ‘Azrael Vol 2 #17’ sayısında, son kez de Haziran 2011 sayısında gözükmüştür. Sami Mousawi‘nin süper gücü ise ateşi kontrol edebilmektedir. Hakkında çok fazla şey bilinmemektedir. Bu abimiz, Geçmişi Olmayan Adam misali gibidir diyebiliriz. İlk ve tek kavgasını Azrael‘e karşı yapmıştır.

 

 

24. Sunburst

 

Gerçek Adı: Ömer Pairut
Tür: Meta İnsan
Ülke: İran

 

Karşımızda gene kendisine değişik bir isim almış birisi var. Süper güçleriniz varsa bu ateşle alakalıysa eğer neden Kuvvetli Güneş Işığı diye bir isim alırsınız ki?

İranlı ve Müslüman olan Ömer Abimiz, güçlerini mistik bir güneş taşından almıştır. İlk kez ve son kez, 1977 yılında ‘DC Special Series #1 Star Super-Hero Spectacular’ sayısında yer almıştır. Ömer Pairut, Pers İmparatorluğu‘nun eski günlerini geri getirmekle takıntılı olan bir adamdır. Yani, adamın amacı Pers İmparatorluğu‘nu yeniden kurmak filan. Çok basitmiş gibi. Ömer Pairut, bu takıntısını gerçekleştirmek için mistik güçleri olan ve gücünü güneşten alan olan Sunstone‘u aradı. Sunstone‘u bulup kötü adam haline dönüşen Ömer Pairut, Aquaman ile de karşılaştı. İkisi teke tek çatıştı ve bu kavgadan sonra Sunburst abimiz, Aquaman‘ı baya baya dövüp yendi. Gözümüzün önüne Jason Mamoa‘nın dayak geldiği bir manzara geliyordur tabii. Aquaman, bilinçsiz bir halde baygınken Sunburst da onu, Mecnun‘un Leyla‘sı için aştığı çöllerin ortasına götürüp bıraktı. Ömer Pairut, takıntısını gerçeğe dönüştürmeye devam edince Aquaman da intikam hırsıyla hayatta kalmaya çalıştı ve Sunburst‘u bulmak için İran‘ın Bakushi şehrine gitti. Burada ikisi bir kez daha savaştı. Aquaman bu sefer Sunburst‘u mağlup etti. Ve rövanşı aldı. Bu kavgadan sonra Ömer Pairut, kayıplara karıştı ve daha da gözükmedi.

 

23. Al Jabr

 

 

Gerçek Adı: Al Jabr
Tür: İnsan
Ülke: Arabistan ve İspanya

 

Top sakallı, esmer, üç numaralı saçlarıyla listemizin şimdiki sırasında Al Jabr yer alıyor. İsminin okunuşu ‘El Cebir’ şeklindedir. Cebirin ne olduğunu biliyorsunuzdur diye tahmin ediyoruz ama bilmeyenler için kısaca rakamlardan ayrı olarak semboller de kullanılmak ve denklemler kurmak yoluyla aritmetik işlemlerini genelleştirmiş matematik koludur diyebiliriz. Yani çok basit bir şeymiş.

DC Comics‘in Arap asıllı İspanyol bir karakteridir kendisi. İlk kez Kasım 2011 yılında ‘Demon Knights #1 – Seven Against the Dark’ sayısında gözükmüştür. Kendisini ‘Ben Al Jabr’im. Sizi zenginleştirebilecek mekanizmalar getirdim. Ben uzak bir ülkeden bir elçiyim.’ diye tanıtır ve olaya girişir bam bam bam diye taktiksiz. 10.yüzyılda Arabistan topraklarında doğan Al Jabr, yetişkin birisi olduktan sonra Avrupa’da dolaşmaya başladı. O diyar senin bu diyar benim geze geze Avrupa programını sundu.

Köylere gidip yöresel yemekleri tanıtıyoruz ayağına milletin rızkını yedi.

İngiltere‘ye gittiğinde küçük bir hana girdi. O handa da ölümsüz Vandal Savage, Jasoon Blood ve Madam Xanadu ile karşılaştı. Demon Knights‘ın kurucularından oldu. Ancak bu birliğin dağılmasından 30 yıl sonra birliği yeniden bir araya getirmeye çalıştı. Gerçekten tanımlanmasa da güçleri gelişmiş bir bilimsel bilgiye dayanıyor gibi görünse de, kurduğu inanılmaz savaş silahları nedeniyle birkaç kez mühendis olarak bahsedildi kendisinden. Ayrıca matematik, bilim ve mühendislik dışında savaşmaya becerisi olan ve kanatlı silahlarla da yetenekli birisidir.22. Naif Al-Sheikh

 

Gerçek Adı: Naif Al-Sheikh
Tür: İnsan
Ülke: Arabistan

 

DC Comics‘in Suudi Arabistanlı ve Müslüman olan başka bir karakteridir. İlk kez Eylül 2004 yılında ‘Justice League Elite #1 – Grand Experiment’ sayısında gözükmüştür.

Bu abimizin olayı biraz daha dramatiktir diyebiliriz. Eski bir Suudi Arabistanlı asker ve uluslararası casusluk uzmanıdır. Naif Al-Sheikh, karısı Şiya ve iki çocuğu ile mutlu mesut yaşıyordu. Bir insanın isteyebileceği bir hayat sahipti. İşinde de iyiydi zaten. Ama Naif al-Sheikh‘in tüm meta insanlara karşı nefret etmesine neden olacak olan Wolfwood isimli bir meta insan tarafından karısı ve çocukları öldürdü. Naif Al-Sheikh‘in eski bir arkadaşı olan Vera Black, onun meta insanlara yönelik nefretinin ekibi kontrol altında tutacağını ümit ederek Naif el-Şeyh‘e Justice League Elite ekibine katılmasını istedi. Bir süre sonra teklifi kabul etti. Naif Al-Sheikh, ekibe katıldı. Naif Al-Sheikh, savaş sanatı ve fiziksel savaş konusunda çok tecrübelidir. Olağanüstü bir şekilde silah kullanma ve bıçak kullanma becerisine de sahiptir.

 

21. Remac


Gerçek Adı: Salah Miandad

Tür: Yarı İnsan Yarı Robot
Ülke: Arabistan

 

DC Comics evreni olursa yarı insan yarı robot karakterler olmaz mı hiç? Tabii ki de olur. Cyborg karakteri bunun öncüsü diyebiliriz evrende. Listemizin şimdiki sırasında da bunun Arap versiyonu var. Kendisinin ismi, Salah Miandad. 

İlk kez Şubat 2008 yılında ‘Batman and the Outsiders Vol 2 #3’ sayısında, son kez de Aralık 2008 yılında ‘Batman and the Outsiders Vol 2 #12’ sayısında gözükmüştür. Pek uzun ömürlü olmamıştır yani macerası. Salah MiandadOutsiders ekibinin üyesi olarak Man-Bat olan Dr. Kirk Langstorm‘un eşi Dr. Francine Langstrom‘la birlikte çalışan bir bilim adamıydı. Remac isimli bir bilimsel projede çalışmaktaydılar. Ama bir kaza sonucu aklı ve bilinci Remac robotlarından bir tanesi ile birleşti. Kendisine Remac kod adını da alıp ver elini süper kahramanlık deyip kahramanlarla beraber birçok operasyonlara katıldı. Ama hain bir saldırı sonucunda da robot vücudunda virüs patlaması gerçekleşti. Komaya girdi ve sonra da öldü.

 

20. Rüstem

 

Gerçek Adı: Rıza Kattuah
Tür: İnsan
Ülke: İran

 

Karşınızda pala bıyıkları ile yağız bir delikanlı var. Gerçi biraz Hintli‘leri andıran çizimi olsa da kendisi İran‘ın bağrında yetişmiş bir Müslüman bir abidir. Görüntüsü ile Cüneyt Arkın filmlerinden çıkıp gelmiş gibi dursa da ilk kez Mayıs 1987 yılının ‘Suicide Squad #1 – Trial by Blood’ sayısında, son kez de Ocak 2008 yılının ‘Suicide Squad #3 – Allies’ sayısında gözükmüştür. Belki bir Suicide Squad filminde bu karakterş görebiliriz. Belki de tanıdık birisi canlandırır. Belki şuralarda bir ağaç vardır, üstünde kuşlar uçmaktadır. Asıl adı Rıza Kattuah‘tır. Aslında bir arkeleogtur kendisi. Ama atanamamıştır. Neyse daha atananınca da Amerika ile iş birliği içine girmiştir ama Amerikan uçağının evini patlamasından sonra kendisine eski bir Pers kahramanının adı olan Rüstem ismini kod adı olarak aldı ve Amerika‘ya karşı operasyonlar yapan Orta Doğulu özel bir ekibe katıldı.

Amerika tarafından ciddiye alınmaya başladıktan sonra birçok saldırılar yaptıkları için Amanda Waller, Suicide Squad‘ı Rüstem‘i ve ekibini yok etmesi için yolladı. Suicide Squad ekibinden kurtulan Rüstem Rıza, Amerika‘ya gelip Manhattan‘da saldırılar düzenledi.

İlk maçı yeniyor, ardından rövanş için deplasmana gidip atak üstüne atak yapıp gol arayışları içine girmiş. Rüstem ile Rick Flag ile birçok kez birebir kavgaya girdi ve son kavgalarında Rüstem kaybetti.

 

 

 

 

19. Sandstorm

Gerçek Adı: Sandstorm
Tür: Meta İnsan
Ülke: Suriye

 

Bu listede belki de hakkında en az bilgiye sahip olunan bir karakterdir diyebiliriz bu abimiz için. Kumların içinden koşarak gel bana gel diye nidalar atan bu abimiz, DC Comics‘in Suriyeli bir karakteridir. Gerçek ismi dediğimiz gibi bilinmemektedir. Hayatı hakkında da bir bilgi yoktur.

İlk kez Mayıs 2006 tarihli ‘Green Lantern #10 – Revenge of the Green Lanterns Part 1’ sayısında, son kez de ‘Justice League: Cry for Justice #3 – The Villain: The Origin of Prometheus’ sayısında gözükmüştür.

Nereden nasıl geldiği bilgisi de mevcut olmayan bu abimiz bir anda Suriyeli olduğunu söyleyip Global Guardians ekibine katılıp ekiple beraber birçok operasyonlara katılmıştır. Ekibin kilit isimlerinden birisi olmuştur. Ama ismi size çok tanıdık gelecek olan Prometheus tarafından öldürülmüştür.

 

 

 

 

 

18. Cascade

 

Gerçek Adı: Sujatmi Sunowaparti
Tür: Meta İnsan
Ülke: Endonezya

 

Uzun bir aradan sonra listemizde bir hanımefendiye yeniden yer veriyoruz. Ama bu hanımefendinin yaşadığı lokasyon birazcık daha ileride yer almaktadır. Asıl ismi, Sujatmi Sunowaparti olan bu ablamızDC Comics‘in Endonezyalı ve Müslüman
bir kahramanıdır. İlk kez, Aralık 1994 yılında ‘Justice League Quarterly Vol 1 #17’ sayısında gözükmüştür.

Endonezya‘nın küçük bir adasında baskıcı bir yönetim altında yetişmiştir. Burada çıkan çatışmalar sonrasında yakalanan ailesine para sağlamak için tehlikeli şartlar altında rafineri fabrikasında çalıştı. Fabrikada radyoaktife maruz kaldı ve bir meta insan oldu. Sonrasında da suyu kontrol etme gibi güçlere sahip olan bu ablamız su gibi aziz de olmuştur. Daha sonra Martian Manhunter tarafından Owl Woman ile tanıştırıldı ve Global Guardians ekibine katıldı. Süper gücü de vücudunun tamamı ya da bir bölümünü suya dönüştürebilir. Suyu çeşitli basit şekillere dönüştürülmesini sağlar.17. The Tiger

 

 

Gerçek Adı: Bilinmiyor
Tür: İnsan
Ülke: Afganistan

 

Bu abiyi ekranlara taşısalar eğer mutlaka kirli sakallı, baklavaları olan modelllikten oyunculuğa geçmiş birisini oynatır yapımcılar kesin. O yüzden de umarız ekranlara taşınmaz bu karakter deyip kim olduğuna bakalım.

Bu abinin de geçmişi hakkında pek bir bilgi yoktur. DC Comics‘in Afganistanlı ve Müslüman bir karakteridir. İlk kez Aralık 2014 ‘Grayson Vol 1 #3’ sayısında gözükmüştür. Gönüllerimizin ilk Robin‘i olan Dick Grayson ile aksiyon dolu ama bir o kadar da komik maceradan maceraya koşmuştur. Spyral birliğinin en iyi ajanlarındandır. Bir görev için Dick Grayson‘la birlikte Helena Bertinelli‘ye yardımcı olmuştur. Hatta Dick Grayson‘u da kurtarmış ve onunla birçok ortak operasyon düzenlemeye de devam etmiştir.

 

16. Rampart

 

Gerçek Adı: Jaffar Ibn Haroun Al Raschid
Tür: Meta İnsan
Ülke: Arabistan

 

DC Comics‘in Arap ve Müslüman bir karakteridir. İlk kez Temmuz 1995 yılında ‘Sovereign Seven #1 – It Was A Dark and Stormy Night’ sayısında, son kez de Aralık 1997 yılındaki ‘Sovereign Seven #29 – Busted’ sayısında gözükmüştür. Asıl ismi, Jaffar İbn-Harun Al-Rashid olarak geçmektedir. İsmi cidden efsane derece diyebiliriz. Acaba kendisi de ezbere bilmekte midir?

Hakkında çok fazla şey bilinmemektedir. Arap kültürü olan topraklarda bir prens olarak doğan Jaffar İbn-Harun Al-Rashid, başka bir boyuttan gelen istilacı yaratıklardan kaçarken içlerinde Power Girl, Indigo, Cascade, Network, Finale, Reflex ve Cruiser‘in bulunduğu Sovereign Seven ekip tarafından kurtarılmıştır ve bu ekibe katılmıştır daha sonra. Rampart, güçlü kuvvet kalkanları çıkarma yeteneğine sahiptir. Ayrıca onları tam güç alanlarına dönüştürme ve gerektiğinde diğer şekillerde üretme yeteneğini de sergilemektedir.

 

15. Sirocco

 

Gerçek Adı: Khalid
Tür: Meta İnsan
Ülke: İran

 

O kadar speedsters var DC Comics evreninde ama aralarında hiç Amerika dışında yaşayan yok mu? Tabii ki de var. Ama aslında kendisi tam bir speedsters sayılmaz ama onların bir tık altı diyebiliriz.

Gerçek adı Khalid olan bu atletik genç, DC Comics‘in İranlı bir süper kahramanıdır. İlk kez Aralık 2006 yılında ‘Superman #657’ sayısında gözükmüştür. Khalid, İran-Tahran‘a seyahat ederken, bir grup teröristle savaştığı sırada Metropolis’in bağrıdan kopup oralara kadar gelmiş olan Superman ile karşılaşmış ve birbirlerine yardım etmişlerdir.


Khalid
, burada Superman ile tanışmaktan onur duymuştur. Ve saygılarını iletmiştir. Neticede karşısındaki uzaylı da olsa dünyadaki en güçlü süper kahramanlardan. Kendisini Al-Dabaran olarak tanıtmıştır ama Superman ona Sirocco ismini almasını önermiştir. Bu ismin anlamını da hemen araştırdık ve Akdeniz‘den esen sıcak rüzgar anlamına geldiğini öğrendik. Superman, aslında tam bir edebiyatçıymış. Khalid‘in böylece süper kahraman kod ismi Sirocco olmuştur. Sirocco, 4 saniyede 100 km’lik bir mesafeyi koşabilir. Rüzgara yön verebilir. Dövüş sanatlarını iyi bilmektedir.

 

 

14. Rayhan Mazin

 

Gerçek Adı: Rayhan Mazin
Tür: Meta İnsan
Ülke: Arabistan

 

DC Comics‘in Arap kökenli ve Müslüman bir karakteridir. Bu karakterin de geçmişi hakkında pek bir bilgi yoktur. İlk kez 2011 Temmuz ‘Power Girl Vol 2 #24’ sayısında gözükmüştür. Süper gücü de havayı hareketlendirip havayı yönlendirebilmektedir.

 

 13. Iron Butterfly

 

Gerçek Adı: Kahina Eskandari
Tür: Meta İnsan
Ülke: Filistin

 

Kendisi hakkında az bir bilgi olan bir başka karakter de Demir Kelebek kod adlı Kahina Eskandari‘dir.

DC Comics‘in Filistinli Müslüman bir karakteridir. İlk kez Ekim 1993 yılındaki ‘Shadow War #1 – Preview’ sayısında gözükmüştür.

Kahina Eskandari‘nin ailesi daha kendisi çok gençken öldürülmüştür. İntikam almak için kendisine bir söz vermiştir ve Shadow Cabinet ekibine katılmıştır. Ekibin lideri Dharma ile birlikte olmuştur. Doğuştan ferrokinetik olduğu için metali ve metal nesneleri hareket ettirip şekillendirebilir. Her metali de hissedebilir.

 

12. Siracca

 

Gerçek Adı: Siracca
Tür: Yarı Tanrı
Ülke: Filistin

 

Gelelim şimdi de acıların kızı, çilekeş, hayatı sinemeya aktarılsa drama dalında ödül alabilecek kadar ağlatıcı olan bir kızımıza. Bu kızımız DC Comics‘in Filistinli bir karakteridir. İlk kez Aralık 2012 yılında ‘Wonder Woman #13 – Sin of the Father’ sayısında gözükmüştür. Zeus ile ölümlü bir Filistinli kadının çocuğudur. Bundan dolayı da bir yarı-tanrıdır. Wonder Woman‘ın da üvey kardeşidir.

Şimdi gelelim kendisinin dramatik hayatına. Siracca, Hera tarafından annesinin boğulmasını ve ölümünü izlemek zorunda kalmıştır. Ardından kendisi de Hera tarafından öldürülmüştür. Ama babası Zeus tarafından rüzgarı kontrol edebilen bir ölü olarak yeniden yarı tanrı hayatına döndürülmüştür. Diana, bir görev için Orta Doğu‘ya gitmiştir ve bir grup askerden bir çocuğu kurtarmıştır.

Çocuk ile beraber orada terk edilmiş bir saraya gitmişlerdir. Ki burası artık Siracca‘nın hayalet olarak yaşadığı yerdir. Bu sırada askerler de Wonder Woman‘ı takip etmiştir ve sarayı bombalamıştır. Diana, bombaların her birini saptırmaya çalışmıştır. Ama kurtardığı çocuk ölmüştür ve o sırada orada bulunan Siracca‘nın kollarında can vermiştir. Ve Diana‘ya öfkelenmiştir.

Hera‘nın oyunları sonrasında Hera‘dan nefret eden Siracca, Wonder Woman ile onun Hera‘nın tarafında olduğunu sanarak savaşmıştır. Ama daha sonra ikisi bir anlayışa girmiştir ve Siracca, Wonder Woman‘a yardım etmeyi kabul etmiştir. Wonder Woman, Zeke isminde bir bebeği aramaktadır. Siracca da bebek Zeke‘yi, dünyanın her yerindeki rüzgar tarafından her şeyi duyabilme gücüyle bulup ve sonra da Diana‘yı Milano‘ya doğru yönlendirmiştir. Siracca, rüzgar manipülasyonu gücüne sahiptir. Zihinsel olarak güçlü hava patlamaları yapabiliyor ve rüzgar akıntılarıyla havada kayabiliyor.

 

 

11. Salima Baranizar

Gerçek Adı: Salima Baranizar
Tür: İnsan
Ülke: Filistin

 

Geldik şimdi DC Comics tarihinde belki de en kötü sona sahip karaktere. Bu karakterin ölümü belki de çizgi roman tarihindeki en realist ve gerçekçi ölümlerden birisidir.

Kara çarşaflı görüntüsü ile DC Comics‘in İranlı ve Müslüman bir karakteridir. İlk kez 1987 yılının Ocak ayında ‘Focus #1’ sayısında, son kez de Ocak 1988 yılında ‘Blue Beetle #20 – Iran Scam!’ sayısında gözükmüştür.

Salima Baranizar, Guardians of the Universe birliği ve Zamaron tarafından kozmosun doğası hakkında eğitilecek, ölümsüzlük ve süper güç verilecek on beş kişilik grup için seçilmiştir. Salima Baranizar, kendisine Guardians of the Universe ve Zamaron tarafından yapılan bu teklifi düşüneceğini belirtmiştir.

Blue Beetle ise görev gereği İran‘a geldiğinde Salima Baranizar‘ın bir din adamı ile olan kavgasından dolayı haksız yere tutuklandığını öğrenmiştir. Salima Bazanizar‘ı kurtarmak için İran‘da bulunan eski Kord binası ile ve cezaevinin arasında yol açmıştır. Ama işler umduğu gibi olmamıştır ve zamanında hapishaneye gidememiştir.

Hapishaneye geç giden Blue Beetle, hızlı bir şekilde Salima Bazanizar‘yı bulmuştur. Onu dışarı çok zor çıkartmıştır. Blue Beetle, Salima Bazanizar‘yı Amerika‘ya götürmeye teklif etmiştir.

Daha sonra Blue Beetle ile yeniden buluşmak için ayrılırlar ama İran‘da bir grup topluluk, Salima Bazanizar‘ın din adamıyla olan kavgasından dolayı onu şehir meydanına zorla götürüp şehir meydanında taşlayarak öldürür. Bunu duyan Blue Beetle, Salima Bazanizar‘yı kurtamaya çalışmış ama yetişememiştir ve kendisinin başarısız olduğunu düşünüp Amerika‘ya geri dönmüştür vicdan azabı çekerek.

 

 

 10. Obscura

 

 

Gerçek AdıMunira Khairuddin
Tür: İnsan
Ülke: Malezya

 

Asıl adı Munira Khairuddin olan bu ablamız sert bir kişidir. Hani ajan filmlerinde sert karakterli, siyahlar içinde ve herkesin direk aşık olduğu kadın ajanlar olur ya, işte bu ablamız da tam öyle birisi. Kendisi Malezyalı bir Müslüman olarak DC Comics‘de ilk kez 2014 Ağustos yılında ‘Batgirl Cilt 4, 32‘de gözükmüştür.

Gotham Üniversitesi‘nde öğrencilik döneminde Munira Khairuddin, sevgili Batgirl‘ümüz Barbara Gordon‘ın hem en iyi hem de oda arkadaşıydı. Daha sonra Spy Smasher bölümündeki en iyi casus olarak seçkin bir terörle mücadele ekibi tarafından işe alınmıştır. Sahte ölüm yapılmıştır ve kendisine yurt dışında görevlere çıkmıştır. Ama Charise Carnes‘in Gotham Şehri‘ne zehirli gaz saldırı yapma tehdidinden dolayı Gotham‘a geri dönmüştür.

 

9. Ishtar

 

Gerçek Adı: Sala Nisaba
Tür: İnsan
Ülke: Tunus

 

Gelelim bu seksi ablamıza. Asıl ismi Sala Nisaba olan bu ablamız, DC Comics‘in Tunuslu ve Müslüman bir karakteridir. İlk kez Eylül 2000 yılında ‘Green Lantern Annual #9’ sayısında gözükmüştür. 

Sala Nisaba, Vertigo Comics tarafında yer alan Sandman çizgi roman serisinde yer alan Ishtar adlı bir Babil tanrıçasının soyundan gelmektedir. Arkeleogluk okuyup göreve başlayan ve ekmeğini kazanan Sala Nisaba, Suriye çöllerinde kazı yaparken Kurnugi olarak bilinen Babil yeratlı dünyasına açılan bir kapı bulmuştur. Kapıyı açınca iblis Pazuzu‘yu serbest bırakmıştır yanlışlıkla.

Bu duruma hanım kızımız çok içerlemiştir ve üzülmüştür. Ama Nergal‘in mistik dokunuşuyla Sala Nisaba, atası olan tanrıça Ishtar‘ın güçlerine sahip olmuştur.

Daha sonra sanat okulunda beraber olduğu ve bir Green Lantern üyesi olan Kyle Rayner ile Pazuzu, Ereskigal ve Tiamat ile savaşmıştır.

Justice League’in yardımıyla bu iblisleri Babil yeraltı dünyasına göndermiştir. Justice League adına Tunus bölgesinde savaşma görevine devam etmiştir.

 

 

 

8. Green Lantern

 

Gerçek Adı: Simon Baz
Tür: İnsan
Ülke: Lübnan 

 

Listemizin sıradaki kişisi bir Green Lantern şimdi de. Asıl ismi Simon Baz olan bir siyahi abimiz, belki de bu listedeki en popüler kişisi diyebiliriz. Bu listeyi okuyanların tanıdık bir yüz görmesi mutlu etmiştir diye tahmin ediyoruz. Kendisi DC Comics evreninde ilk defa Haziran 2012 yılında ‘The New 52: FCBD Special Edition Vol 1’ yer alan Lübnanlı ve Müslüman bir Green Lantern üyesidir.

Dünya Ticaret Merkezi saldırıya uğradıktan sonra Amerika‘da Müslüman’lara karşı bir sert akım başlamıştır. Simon Baz ve ailesi de bu sert akımın sonuçlarını yaşamıştır. Bu zorluklara rağmen, Simon Baz liseyi bitirmeyi başardı ve yüksek öğrenime girerek mühendislik diplomasını aldı. Bir otomotiv fabrikasında iş buldu. Ancak, finansal kriz çarptığında işinden kovuldu. Para kazanmak için umutsuzluk içinde Simon Baz, yasa dışı sokak yarışına katıldı. Ama Simon Baz tutuklandı ve ceza evine gönderildi.

Bir gece Simon Baz, yanlışlıkla patlayıcı dolu bir minibüs çaldı. Ne kadar da şansız bir adam kendisi. Küçük Emrah gibi. Polislerin uzun süren kovalamacasından sonra Simon Baz‘ın bir terörist olduğundan hemen şüphelenildi ve daha fazla sorgu için Guantanamo Körfezi‘ne sürüldü ve işkence gördü. O anda odaya bir Green Lantern yüzüğü patladı ve Simon Baz‘ı kötü bir şekilde bulmasına rağmen onu oradan kaçırdı. Yüzük, onu Florida‘ya taşıdı. O andan sonra DC Comics evreninde Müslüman bir Green Lantern oldu.7. Doctor Fate

 

Gerçek Adı: Khalid Nassour
Tür: İnsan
Ülke: Mısır

 

Kendisi bildiğimiz Doctor Fate değildir. Baştan söyleyelim de. Bu kardeşimiz sonradan Fate kaskına sahip olanlardan birisidir. İlk kez Ağustos 2015 yılında ‘Doctor Fate Vol 4 #1’ sayısında yer alana Mısırlı ve Müslüman bir karakterdir. Aynı zamanda Amerika‘da Brooklyn Üniversitesi‘nde tıp eğitimi okumaktadır. 

Amerikalı bir annesi ve Mısırlı bir babası olan Khalid Nassour, firavunların soyundan da gelmektedir. Ve artık yeni keşfedilen güçlerini nasıl kullanacağını öğrenirken ve dünyayı kurtarmak isterken, güçlerini savaşmak için kullanırken, üniversite eğitimi alırken, sosyal hayatını ve kaderin yükünü de dengeye sokmak için uğraşıyor. Bir yandan okuyup bir yandan da çalışıyor diyebiliriz kendisi için.

 

6. Nightrunner

 

Gerçek Adı: Bilal Asselah
Tür: İnsan
Ülke: Cezayir

 

Evet, geldik belki de en çok merak edilen bu minik yarasaya. Kendisinin kıyafetlerine baktığımız zaman, kimin izinden gittiğini çok rahatça anlayabilirsiniz. Göğüsünde kocaman bir yarasa amblemi, belde sarı bir kemer ve karanlık bir hava. Kendisi Fransa‘da yaşayan, Cezayirli bir Müslüman Batman’dir.

Bilal Asselah, Paris‘te öğrenci ve polis arasında sık sık yaşanan çatışmalarından birisinde en yakın arkadaşı olan Aarif‘in ölümüne tanık oldu. O günden sonra da arkadaşının anısına saygı göstermek adına ve şehirde kaosu önlemek adına kendisi kahramanlığa adadı. Bir gece, Paris‘te Bruce Wayne ile Dick Grayson, onun karşısına çıktı.

Seni transfer etmek istiyoruz dediler. Batman, Bilal Asselaah‘taki ışığı ve inancı görüp onu Paris‘teki Batman olarak görevlendirdi. Paris‘ten ayrılmadan önce de Batman, Bilal Asselah‘a dövüş sanatlarını öğretme amaçlı bir eğitim merkezine erişimini sağladı.

Dick Grayson, Bilal Asselah‘ı eğitmek için Paris‘te kaldı. Ne de olsa Batman’in ilk yardımcısı ve sağ kolu kendisi. Eğitim tamamlandıktan sonra Nightrunner, Batman Inc. üyesi olarak yerini aldı. İlk kez Şubat 2011 yılında ‘Detective Comics Annual # 12′ sayısında gözükmüştür.

 

 

 

5. Kahina The Seer

 

Gerçek Adı: Kahina The Seer
Tür: İnsan
Ülke: İran

 

Bu karakter, böyle resimlerdeki gibi aksiyon içindeymiş havası verse de aslında kendi halinde, kocasıyla ve çocuklarıyla yaşayan İranlı ve Müslüman bir ablamızdır.

Kahina The Seer, geleceği görebilme yeteneğine sahiptir aynı zamanda. İlk kez Mayıs 2012 yılında ‘Aquaman #7 The Others Chapter One’ sayısında yer almıştır. Aquaman‘ın yanında yer alarak Black Manta‘ya karşı savaşmıştır. Ama Black Manta tarafından ağır yaralanmış ve son nefesini Aquaman‘ın yanında vermiştir. 

4. Sinbad

 

Gerçek Adı: Davud Nassur
Tür: Meta İnsan
Ülke: Quracis

 

Listemizin şu anki sırasında ise Superman‘e bile kök söktüren atarlı giderli ergenimiz Davud Nassur yer alıyor. Kendisi ailesinin bakkalının da olduğu Metropolis Şehri‘nde bir hayat sürmekteydi. Okul çıkışlarında babasına yardım etmek adına bakkalda filan çalışıyordu bu gencimiz. İlk kez Ekim 1990 yılında Superman Vol 2 #48′ sayısında yer almıştır. DC Comics‘in kurgusal bir ülkesi olan Quracis vatandaşıdır ve Müslüman’dır.

 

Gene bir gün babasının bakkalında durup bir yandan da okuluna giderken The Dominators tarafından atılan bir gen değiştirici bombaya maruz kalmıştır. Evet, bu isim sizde tanıdık gelmiştir. Bu The Dominators’lar daha önce Supergirl, Flash, Arrow ve Legends Of Tomorrow dizilerinin geçen seneki ortak bölümünde karşımıza çıkan düşmanlardı. Bu bombaya maruz kalan Davud Nassur, hastaneye kaldırılmış ve tedavi görmüş. Hastaneden çıktıktan sonra zamanla kendisinde bazı değişikler olduğunu görmüş. Mesela yerden birkaç santim yükseğe havalanmaya filan başlamış. Kendisi çocuk ya, haliyle güçleri de çocuk seviyesinde olacak. Zamanla güçlerini geliştiren bu atarlı ergenimiz, kendisine ‘Sinbad’ kod adını aldı. Hızlanma, güçlenme, uçma gücü ve tek bir darbeyle
Superman‘i bile şaşkına çevirmesini sağlayan bir
telekinetik kuvvet alanına sahipti.

Bu hareketleri yüzünden Lex Luthor‘un hedefi oldu. Lex
Luthor, Davud Nassur‘un yaşadığı yeri de içeren yerlerde, çeteleri aracılığı ile Arap karşıtı kampanyalar düzenledi. Lex
Luthor‘un bu terör eylemlerini, Sinbad, elinden geldiğince durdurmaya çalıştı yaptı. Sonunda Superman‘le birlikte çalıştı.

 

 

 

 

3. Ali Ben Khadir

Gerçek Adı: Ali Ben Khadir
Tür: İnsan
Ülke: Dhabar

 

Bu kardeşimiz anlık gözüken ve aslında hiçbir özelliği ile gücü olmayan birisidir. İlk kez Ağustos 1997 yılında ‘Robin Vol 4 #44’ sayısında yer almıştır. Kendisi Müslüman bir Dhabar‘lıdır. Burası Orta Doğu‘da bulunan bir çöl ülkesidir. Bu kardeşimiz DC Comics evrenine Tim Drake‘in Brentwood Akademisi‘ndeki oda arkadaşı olarak girmiştir.

 

 2. Muhammad Ali

 

Gerçek Adı: Muhammed Ali
Tür: İnsan
Ülke: Amerikalı

 

İşte karşınızda yaşayan bir efsane var. Listemizin bu sırasında DC Comics evreninde kurgusal olmayan nadir birkaç karakterden birisi olan Muhammed Ali yer almaktadır.

Amerikalı ve Müslüman olan Muhammed Ali, DC Comics evrenine Nisan 1978 yılında ‘All-New Collectors’ Edition #C-56′ sayısı ile giriş yapmıştır ve Superman ile efsane bir boks maçına imza atmıştır.

 

 

1. Rovo Quashi

Gerçek Adı: Rovo Quashi
Tür: İnsan
Ülke: Etiyopya

 

80’li yıllardan kalma saç modeli ve güneş gözlükleriyle ortalıkta gezen Michael Jackson hayranı olan bir kişi var listemizde. Bu kişinin ismi Rovo Quashi. Basketbolcu da olabilirmiş bu isimle.

DC Comics evreninde ilk kez Aralık 1989 yılında ‘Wonder Woman Vol 2 #37’ sayısında yer almıştır. Kendisi Etiyopyalı Müslüman bir karakterdir.

Ama bu gözlüğü takmasının bir sebebi de vardı. Doğumundan beri kördür. Yardım kampında annesi tarafından gönüllü mültecilere yardım etmesi için yetiştirilmiştir. Wonder Woman‘ın diyarı olan
Themyscira‘ya kültürel alışverişte bulunmak için seçilen on iki kişiden biriydi.

Körlüğünden dolayı kulaklarına daha çok güvenmeyi öğrendi ve Wonder Woman‘ın o an o kişi olup
olmadığını tespit etmişti. Lois Lane ve Robert Cantwell ile birlikte kültürel değişimi sabote etmeye teşebbüsünü durdurması başardı.

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir