Menü Kapat

DC Comics Evreni’ndeki Büyücü Merlin

Merlin 

Mitolojiden tutun da birçok efsanede adı geçen, uğruna kitaplar yazılan, filmler ile diziler çekilen ve büyücülerin en havalısı, en güçlüsü olan Merlin‘in bir versiyonu da DC Comics evreninde de mevcuttur. Kendisini Arrow dizisi ile tanınan bir başka DC Comics karakteri olan Malcolm Merlyn ile karıştırmayınız lütfen. Bu evrendeki büyücülerin efendisi Merlin de orjininal Merlin gibi kendi zamanında yaşamış.Peki DC Comics versiyonu nasılmış bu Hacı Merlin Efendi‘nin

Kendisinin Merlin ismi dışında bir de Myrddin Emrys ismi vardır. Babası Cehennem‘de bulunan Şeytani varlıklardan birisi olan Belial‘dır. Üvey kardeşi Etrigan, Gwenddydd ve Lord Scapegoat‘dur. Manevi oğlu Tim Hunter‘dır. Hacı Merlin Efendi‘nin ailesi de büyükmüş. İlk kez DC Comics evreninde Mayıs 1944 yılında ‘Action Comics #72’ sayısında gözükmüştür.

Merlin, DC Comics evreninde de tüm zamanların en iyi büyücüsüdür ve orijinalindeki gibi Kral Arthur‘un krallığında da yaşadı. Kral Arthur‘un Camelot‘unun düşmemesi için Merlin, her zaman elinden geleni yapmıştı. Büyücülük ve danışmanlık bilgisiyle Yuvarlak Masa‘nın Rıza Babası olmuştu.

Daha sonra günün birinde Camelota saldıran üvey kardeş Etrigan ve o dönemin çekici büyücülerinden olan Morgaine Le Fey ile savaştı. Bu savaş sırasında kendisinin elinde bulunan ve bazen Shazam çizgi romanlarından da adına rastladığımız Eternity Book‘u kurtarmak için kendi kalesini bile yıktı. Ardından da Morgaine Le Fey‘in ordusundan kaçıp saklandı. Ama üvey kardeşi Etrigan‘ın da serbest dolaşmasına izin vermemeye karar verdi. Ve üvey kardeşi Etrigan‘ı Branek Kalesi‘nde Jason Blood‘un ölümlü ruhuna bağlayarak hapis etti.

Yüzlerce yıl sonra Morgaine Le Fey yeniden ortaya çıkınca emekliliğin tadını Konya‘da çıkaran Hacı Merlin Efendi de yaklaşan tehlikeyi fark etti. Bunun üzerine Hacı Merlin Efendi, Etrigan ve Jason Blood ile telaptik olarak yeniden görüştü.Ancak beklenmedik bir şekilde Merlin’in karşısına Iron Duke ve Ugly Meg çıktı. Merlin‘i yenilgiye uğratmayı başardılar. Merlin de varoluş düzlemine geri dönüp Tintagel Kalesi‘nin altında uyku döngüsüne girdi. Etrigan‘ın bağlandığı ölümlü ruh olan Jason Blood‘un beklenmedik ziyaretiyle de uykusundan uyandı. Ayıptır ama yaşlı başlı adamı uykusundan kaldırmışlar. Jason Blood, gelme sebebi olarak ruhlarının Etrigan ile ayrılmasını talep etti. Hacı Merlin, Jason Blood‘a karşı yaptıkları için pişmandı ama üvey kardeşi Etrigan‘ın içindeki kötülüğü bildiği için de ölümlü ruhtan ayırma riskine giremiyordu. Ama üvey kardeşi Etrigan‘ın da asıl planını göremedi. Sonunda Merlin, Etrigan ile Jason Blood‘dan ayrılıp özgür kaldığında Merlin de Cehennem‘de tutsak oldu.

Hacı Merlin Efendi, yaşlı başlı haliyle Cehennem‘de tutsak edilmesiyle
Archduke ve Asteroth tarafından işkence gördü. Yaşlı başlı adama işkence ediyorlar ya Cehennem‘de yanacaklar. O sırada ise Etrigan ve yandaşları
Asteroth, Glenda ve
Randu‘yu Cehennem‘i ele geçirmek için Merlin‘in güçlerini kullanmak suretiyle, Archduke‘u güçlendirecek rituel planları yapıyorlardı.

Rituel başlamadan önce Merlin, son gücünü Felsefe Taşı‘na odakladı. Evet, Harry Potter‘da da adı geçen o taş bu oluyor. Felsefe Taşı aracılığı ile Etrigan ve yandaşlarını birbirine düşürmeyi başardı. Bunlar da birbirlerine girince Etrigan da Jason Blood‘un bedeni ile Cehennem‘den kaçtı.Yeniden güçlenen Merlin, Malkoçoğlu misali intikamını almak için Glenda‘yı ve Randu‘yu Gotham Şehri‘ne
sürdü. Merlin, artık tamamen eski gücünü yeniden toparlayınca, Etrigan‘ı bulmak için Felsefe Taşı ile babası Belial‘dan yardım istedi. Ama babası yardım etmedi. Sizin gibi evlatlar olmaz olsun demiş bir rivayete göre.

Cehennem‘in efendisi ve DC Comics evrenindeki en güçlü ikinci varlık olan Lucifer Morningstar da Merlin‘in uyarısına kulak asmadı. Babasından ve Lucifer Morningstar‘dan yardım alamayan Merlin, Etrigan‘ın halen bir parça bağlantılı olduğu Jason Blood‘un ruhunun kendisine ulaştığını gördü. Zihinsel olarak kontak kurdu. Jason Blood‘un ruhunun aracılığı ile Etrigan‘ı buldu. Ona bir abi dayağı attı ve Etrigan‘ı yendi. Sonsuza dek Jason Blood‘un ruhuna bağlayıp kontrolü de tamamen Jason Blood‘a bıraktı. Ardından da onları Gotham Şehri‘ne yolladı.

Merlin tüm zamanların en büyücülerinden biri olarak bilinir. Aslında bir nevi ölümsüzdür. Astral seyahatları canı istediği zaman yapabilir.

Telepati ve zihin kontrolü konusunda ustadır. Ayrıca hipnoz konusunda da doktorası vardır. Aerokinesis isimli bir rüzgar oluşturup kontrol edebilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir