Menü Kapat

Bir İnsandan Daha Fazlası: Upgrade

Yönetmen koltuğunda Leigh Whannell’in oturduğu Upgrade bizi teknolojinin insanların hayatlarının bir parçası olmaktan vücutlarının bir parçası olma seviyesine geldiği bir geleceğe götürüyor. Filmin ismi de buradan geliyor. İnsanlar vücutlarına ekledikleri teknolojik aletler sayesinde ”upgrade” ediliyorlar. Ana karakterimiz Grey Trace teknolojinin gündelik hayatın bu kadar içine girip insanların bütün işlerini çalmasından rahatsız, bu yüzden de o döneme göre ”old school” diyebileceğimiz bir teknisyen. Uğradığı saldırı sonucunda felç kalan ve karısını kaybeden Grey’in ayağa kalkmak ve intikam almak için tek seçeneği Stem adında yapay zekalı bir çip oluyor. Omurgasına yerleştirilen Stem ile birlikte kendisi de ”upgrade” edilmiş bir insana dönüşen Grey kendisine saldırıyı düzenleyen adamlardan intikam almak üzere yola çıkıyor.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Stem

Film, senaryo olarak seyirciye yukarıda spoiler vermeden anlattığım hikayesinden daha fazlasını veremiyor ne yazık ki. Hikaye klişe olmaktan kurtulamıyor; işleniş bakımından düz, sürprizsiz ve tahmin edilebilir bir şekilde ilerliyor. Finaliyle etkilemeyi başarsa da senaryoyu basit bulduğumu söylemeliyim. Oluşturulan dünyanın da orijinal olduğu söylenemez. Film araya dünyasıyla ilgili detaylar, yan hikayeler sıkıştırmaya çalışmış ama bunlar benzeri bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz şeylerden ileri gidememiş. Üstelik bunlar da çok üstünkörü anlatılmış ve hikayeye derinlik katmayı başaramamış.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Senaryo basit olsa da oluşturulan atmosfer ve sağlam aksiyon sahneleri filmi zevkli kılmayı başarıyor. Stem’in insanüstü yetenekleri sayesinde kendi deyimiyle ”ninja”ya dönüşen Grey’in; kollarının içine silah yerleştirmiş cyborg vari adamlarla olan aksiyonu izlemesi zevkli dakikalar yaşatıyor. Aksiyon sahnelerindeki dikkat çeken ani kamera hareketleri adrenalini hissetmemizi sağlarken, kanlı ve vahşi sahneler etkiyi arttırıyor.(Filmin fragmanlarının bu sahnelerin tadını kaçırdığını düşündüğümden fragmanı izlemeden filmi izlemenizi tavsiye ederim)

Grey Trace (Logan Marshall-Green)

Ayrıca filmin türlerinden biri olan gerilimin hakkını verdiğini söylemek gerek. Kuvvetli atmosfer, kulak tırmalayan müzikler ve vahşet insanı germeyi başarıyor.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Avustralya yapımı Upgrade tahmin edilebilir senaryosuna rağmen gerilimi, sağlam aksiyonu ve finalinde yaptığı sürpriziyle izlemesi zevkli bir film. Akılda kalıcı olmasa da beklentiyi düşük tutarak izlendiğinde güzel vakit geçirilebilecek bir film.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir